Pompy ciepła powietrze-woda: cena ogrzewania obniżona do minimum

Ekologicznie i ekonomicznie – ogrzewanie na miarę nowoczesności

Zmiany klimatyczne i kurczące się zasoby naturalne to motory napędowe dla rozwoju branży odnawialnych źródeł energii, w tym również takich rozwiązań, jak pompy ciepła powietrze-woda. Cena zakupu tego typu urządzeń, choć wyższa niż tradycyjnych źródeł energii grzewczej, w ostatecznym rozrachunku wcale nie jest zaporowa, bo bilans zysków w toku eksploatacji wypada zdecydowanie na korzyść OZE. Do tych osób, którym na sercu leży ochrona środowiska, a zarazem oczekują rozwiązań ekonomicznych i dających niezależność energetyczną, swoje produkty kieruje firma ATLANTIC.

Pompa ciepła powietrze woda – do c.o., do c.w.u.
W odróżnieniu od paliw kopalnych, których zasoby zmniejszają się w drastycznym tempie, energia zgromadzona w ziemi, powietrzu lub wodzie jest darmowa i niewyczerpywalna. Już od dawna wiedzą o tym mieszkańcy Europy Zachodniej czy Skandynawii, którzy budując domy, wyposażają je w odnawialne źródła energii. Pochlebne opinie na temat pomp ciepła powietrze-woda (i innych ekologicznych urządzeń) wśród tych osób, które zdecydowały się postawić właśnie na OZE, przysparzają takim rozwiązaniom coraz większej popularności również w naszym kraju. Tym bardziej, że ogrzewanie budynków to nie jedyna możliwość wykorzystania pomp ciepła oferowanych przez firmę Atlantic. Wielu klientów firmy wybiera urządzenia typu Duo, a więc pompy ciepła powietrze-woda do co i c.w.u., które nie tylko ogrzeją dom, ale i przygotują ciepłą wodę użytkową. Dzięki funkcji chłodzenia, przy współpracy z systemem ogrzewania podłogowego lub klimakonwektorów, pompa ciepła spełni funkcję klimatyzatora, który w upalne dni schłodzi pomieszczenia mieszkalne.
 
Pompy ciepła powietrze-woda – zasada działania
Mówiąc najkrócej, zasada działania pompy ciepła powietrze-woda opiera się na przekształceniu energii odnawialnej zgromadzonej w powietrzu atmosferycznym w ciepło, które wykorzystujemy do ogrzewania domów i mieszkań, a jego produkcja możliwa jest nawet wówczas, gdy temperatury spadną poniżej -25°C.
– Pompa ciepła powietrze-woda pracuje w układzie zamkniętym. Wentylator pompy zasysa powietrze z zewnątrz, a jego ciepło przekazywane jest następnie do wymiennika (parownika), w którym przekazywane jest ono czynnikowi roboczemu (R410A), krążącemu w układzie pompy. W dalszej kolejności sprężarka pompy zasysa odparowany czynnik roboczy i poddaje go sprężaniu. Wzrost ciśnienia następujący w tym procesie powoduje też wzrost temperatury czynnika, który – po trafieniu do skraplacza, oddaje swoje ciepło wodzie grzewczej i ulega kondensacji. Gdy czynnik roboczy odda ciepło do modułu wewnętrznego (zbiornik buforowy), powraca w postaci skroplonej do parownika poprzez zawór rozprężny. Następuje proces jego odparowania i ponowne rozpoczęcie cyklu – mówi Sławomir Rostkowski z firmy Atlantic.
Taka zasada działania pomp ciepła powietrze-woda pozwala czerpać z energii zawartej w powietrzu atmosferycznym, uniezależniając się tym samym od zewnętrznych dostawców.

 

 

Moduł wewnętrzy pompy ciepła Excelia AI Tri.

Pompy ciepła z gamy ALFÉA oferowane przez firmę Atlantic, to urządzenia składające się z dwóch modułów: zewnętrznego i wewnętrznego. Pierwszy, odpowiednio zaizolowany (termicznie i akustycznie), montuje się na zewnątrz. Posiada on wbudowany wentylator, sprężarkę, parownik i zawór rozprężny. Automatyczne sterowanie pozwala na płynną pracę sprężarki z wykorzystaniem 10- lub 30-stopniowego systemu modulacji mocy. Moduł wewnętrzny, instalowany w obrębie budynku, wyposażony jest w zbiornik buforowy, w którego wnętrzu znajduje się serce całego systemu – opatentowany wymiennik ciepła. Istnieje możliwość wsparcia za pośrednictwem zestawu grzałek elektrycznych o łącznej mocy od 6 do 9 kW. Zaawansowany system sterowania umożliwia zarządzanie dwoma obiegami grzewczymi oraz parametrami ich pracy przy pomocy aplikacji mobilnej Cozytouch lub bardziej zaawansowanego systemu OZW marki Siemens.

 

Centralka komunikacyjna do zdalnej obsługi i monitorowania pracy pompy ciepła OZW 672 i centralka Cozytouch.

Pompy ciepła powietrze-woda – cena eksploatacji
Jak kształtują się koszty eksploatacji pomp ciepła powietrze-woda? Opinie, z którymi często możemy się zetknąć, mówiące o tym, że to urządzenia drogie w eksploatacji, są na szczęście coraz rzadsze, bo weryfikuje je rzeczywistość.
Koszt eksploatacji oraz sprawność urządzenia określa współczynnik wydajności, tzw. COP, który jest równy stosunkowi ciepła uzyskanego przez pompę do energii pobranej z sieci elektrycznej. W przypadku pomp ciepła oferowanych przez Atlantic, współczynnik ten kształtuje się na poziomie ≥ 4, co oznacza, że ponad 70% dostarczonego przez pompę ciepła pochodzi z energii odnawialnej, a resztę stanowi koszt zużytej energii elektrycznej.
Zastosowanie pomp ciepła powietrze-woda pozwala więc na znaczną redukcję kosztów ogrzewania. Co istotne, urządzenia wyposażone są w protokół IO homecontrol i są kompatybilne z systemem inteligentnego domu firmy somfy®. Pozwala to na kontrolę parametrów pracy z dowolnego miejsca na ziemi.
Pompy mogą współpracować z innymi źródłami ciepła, takimi jak układy solarne, kotły elektryczne, olejowe, gazowe i inne. Największą efektywność osiągają w połączeniu z niskotemperaturowymi systemami grzewczymi (ogrzewanie podłogowe, ścienne czy sufitowe). Dobrze dobrana pompa ciepła powietrze-woda do c.w.u., czy do c.o., w 100% pokrywa zapotrzebowanie cieplne budynku.

 

Moduł zewnętrzny pompy ciepła Excelia AI Tri.

Pompy ciepła powietrze-woda: opinie vs. rzeczywistość
Na internetowych forach nie brakuje opinii o pompach ciepła powietrze-woda, wypowiadanych również przez tych, którzy… nigdy nie mieli okazji, aby z pomp korzystać. Niestety często możemy też zetknąć się z osobami, które padły ofiarą nieuczciwych sprzedawców, którzy zaproponowali im rozwiązanie nieadekwatne do potrzeb, przewymiarowane, a przez to droższe (co dotyczy zarówno ceny pompy ciepła powietrze-woda, jak i kosztów eksploatacji).

– W naszej firmie ogromny nacisk kładziemy na to, aby optymalnie dopasować pompę ciepła do konkretnych potrzeb klienta. Niekorzystne jest zarówno dobranie zbyt małej mocy pompy, jak i jej przewymiarowanie, prowadzące do zwiększonych poborów energii elektrycznej, a w efekcie do podniesienia ogólnego bilansu kosztów ogrzewania – mówi Dyrektor Techniczny Sławomir Rostkowski.
Co oznacza optymalny dobór pompy ciepła powietrze-woda? Przede wszystkim wiąże się on z koniecznością uwzględnienia szeregu parametrów, w tym – średnich przedziałów temperaturowych panujących na danym terenie czy zapotrzebowania na ciepło budynku.
Aby wyeliminować ryzyko niewłaściwego dobru rozwiązania, firma Atlantic korzysta z oprogramowania PROJI-PAC, które pomaga w prosty i niezawodny sposób wybrać najbardziej odpowiednią pompę ciepła powietrze-woda do danego projektu w oparciu o dane. Dzięki lokalizacji projektu oraz średnim przedziałom temperaturowym panującym na danym terenie Proji-Pac 3 dobiera i rekomenduje optymalne w danym wypadku rozwiązanie, a po zakończeniu symulacji publikuje szczegółowy raport z opisem wybranej pompy ciepła powietrze-woda i oszacowaniem zużycia kosztów energii w porównaniu do innych nośników.
Szeroki wybór różnych modeli urządzeń o zróżnicowanych mocach (w tym również pompy ciepła powietrze-woda do c.w.u. z wbudowanym zasobnikiem – modele Excelia Al Tri Duo i Extensa Al Duo), a także rozwiązania nietypowe, jak pompa ciepła Aurea, która nie wymaga konieczności obsługi czynnika chłodniczego (F-gaz) pozwalają kompleksowo odpowiedzieć nawet na najbardziej nietypowe potrzeby klientów.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.atlantic-polska.pl

03-044 Warszawa , ul. Płochocińska 99A , woj. mazowieckie
tel. 22 4875076,


Liczba odwiedzin: 1944 | Data publikacji: 2019-05-31

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
Dębowa podłoga drewniana pod ogrzewanie podłogowe FINISHDESKA...
Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
17.12.2020 | Ogrzewanie
Gdy ekolodzy biją na alarm, a zmiany...
08.10.2020 | Ogrzewanie
Ogrzewanie na podczerwień to dziś, w czasach...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Oczekiwania, jakie nowoczesne budownictwo stawia dziś przed...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
05.05.2020 | Piece, kotły
Nowoczesne kotły na pellet 5 klasy charakteryzują...
09.08.2019 | Ogrzewanie
Według potocznych opinii ogrzewanie podłogowe elektryczne to...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
Dobór rur do instalacji co nie wydaje...
ogrzewanie gazowe ze zbiornika
23.11.2018 | Ogrzewanie
Ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika niesie za...
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
18.05.2018 | Ogrzewanie
Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń to doskonała alternatywa dla...
26.04.2018 | Piece, kotły
Wybór ogrzewania nie jest łatwą decyzją, ponieważ...
Wybór ogrzewania to bardzo ważna decyzja, która...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogrzewanie...
28.08.2017 | Ogrzewanie
Kontrola ogrzewania przez telefon, sterowanie pracą urządzeń...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...
23.02.2017 | Ogrzewanie
Ogrzewanie podłogowe to nie tylko przyjemność stąpania...
03.01.2017 | Ogrzewanie
Naszym przodkom nawet nie śniło się, że...
02.01.2017 | Ogrzewanie
Fraza „jak ekonomicznie ogrzewać mieszkanie/dom” to jedno...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. wielkopolskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. małopolskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie, ogrzewanie domu, ogrzewanie mieszkania, ekologiczne ogrzewanie, ekonomiczne ogrzewanie, pompy ciepła, pompy ciepła powietrze woda,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy