Ogrzewanie podłogowe zalety, których nie można zignorować

  • Energooszczędność. Ogrzewanie podłogowe pozwala utrzymywać w pomieszczeniach temperaturę o 2 stopnie niższą niż ma to miejsce w przypadku rozwiązań konwekcyjnych. Dla użytkownika oznacza to (przykładowo) osiągnięcie komfortu cieplnego już przy temperaturze 19°C. Dzieje się tak dlatego, że ciepło jest równomiernie rozprowadzane. Efekt? Temperatura jest niższa, a komfort cieplny większy.
  • System ogrzewania podłogowego pozwala zapobiegać problemowi unoszenia się kurzu. Zbawienne dla alergików i korzystne dla zdrowia.
  • Właściwie położona instalacja grzewcza w podłodze to gwarancja długoletniej żywotności, która dodatkowo podniesie wartość nieruchomości.
  • Łatwość obsługi za sprawą, wspominanej już wcześniej, automatyki. Zaawansowana technologia umożliwia szybsze i bardziej wydajne zarządzanie ogrzewaniem.
  • Zrozumienie znaczenia automatycznego sterowania może być trudne bez poznania chociażby ogólnej zasady funkcjonowania automatyki i całego systemu.

fot. Enerzon

Termostat pokojowy jak działa?

W przeszłości to ludzka ręka przekręcała termostat i tym samym regulowana była ilość gorącej wody dostarczanej do grzejnika. Obecnie w systemie ogrzewania podłogowego regulacja odbywa się na podstawie zadanej systemowi charakterystyki ogrzewania (zwanej krzywą grzewczą). Termostat pokojowy do podłogówki wysyła komunikat do listwy sterującej o potrzebie zwiększenia temperatury w pomieszczeniu (lub o osiągnięciu tej żądanej). Jej moduł włącza lub wyłącza siłowniki wraz z urządzeniem grzewczym. Ostatnim ogniwem procesu jest otwarcie lub zamknięcie pętli ogrzewania. To oczywiście bardzo skrótowe i uproszczone wyjaśnienie. Pozwala jednak odpowiedzieć na pytanie, co powinien zawierać zestaw do sterowania ogrzewaniem podłogowym oraz poznać podstawy funkcjonowania jego elementów.

Liczy się niezawodność

Podobnie jak precyzja wykonania i łatwość instalacji. Dlatego też w ofercie czołowych dystrybutorów i sprzedawców komponentów służących ogrzewaniu podłogowemu, znajdują się produkty firmy MOHLENHOFF.

 

Listwy centralne ogrzewania podłogowego Moehlenhoff Basic+ 6 oraz 10 stref (2 wersje) 230V to urządzenia przeznaczone do budowy profesjonalnego sterowania, które zapewni maksymalną oszczędność energii i dywersyfikację ogrzewania. To możliwość kontroli nawet 10 stref za pomocą regulatora pokojowego do podłogówki. A także sposób na podłączenie nawet 18 siłowników. Dlatego, to akurat rozwiązanie techniczne sprawdzi się do automatyki w dużych domach i budynkach użyteczności publicznej. Bardziej rozbudowanym modelem listwy jest Comfort ze zintegrowanym modułem umożliwiającym sterowanie pracą kotła oraz pompy układu mieszającego. On także występuje w wersji 6 i 10- strefowej.

A skoro była mowa o siłownikach, to Alpha 5, od tego samego producenta, jest najbardziej energooszczędnym siłownikiem termoelektrycznym na rynku, zużywający zaledwie 1Watt.

Siłowniki z tej serii można kupować razem z termostatami pokojowymi w zestawach do ogrzewania podłogowego. Współpracuje z nim przykładowo termostat pokojowy do podłogówki eTouch Eco. To w pełni programowalny produkt. Pozwalający ustawić temperaturę na każdy dzień tygodnia. Nowoczesna technologia kontroli logiki rozmytej gwarantuje bardziej stabilną temperaturę oraz pomaga aktywnie oszczędzać energię. Ta oszczędność jest maksymalizowana przez „funkcję wietrzenia”, pozwalającą na ekonomiczne otwarcie okien. Bo bez strat ciepła. Termostat ten występuje także w wersji mini.

Inny termostat to model eTouch Basic (jak sama nazwa wskazuje) prosty w obsłudze i o minimalistycznym wyglądzie. W odróżnieniu od wyżej wspomnianej wersji Eco posiada dwa tryby grzania komfortowy i ekonomiczny.

 

Wybierając urządzenia do stworzenia, skrojonej według potrzeb, automatyki można zdecydować się na termostat pokojowy przewodowy. Jednak rezygnując z rozwiązań bezprzewodowych na rzecz tych przewodowych w zarządzaniu ogrzewaniem podłogowym, należy perfekcyjnie przygotować instalację elektryczną nieruchomości.

fot. Enerzon

Ogrzewanie podłogowe cena

Na koniec kilka słów o kosztach. Ogrzewanie podłogowe może kosztować inwestora ok. 80-200 zł / m2. Jeśli zdecyduje się na montaż osobiście – koszty mogą spaść do ok. 70-120 zł / m2. Cena za sam pojedynczy regulator pokojowy to kilkaset złotych, ale należy pamiętać, że wysokiej jakości, w pełni programowalny termostat, pomoże zoptymalizować działanie i koszty funkcjonowania całej instalacji.

Więcej na stronie: www.enerzon.pl oraz www.sklep.enerzon.pl      

05-123 Chotomów, ul. Pogodna 16, woj. mazowieckie
tel. 22 559 77 52,