Czym jest entalpia powietrza?

Entalpia powietrza wilgotnego określa poziom energii, jaką czynnik ten niesie ze sobą. Mierzona jest poprzez sumowanie wartości entalpii powietrza suchego oraz entalpii zgromadzonej w nim pary wodnej. Energia pary to tzw. ciepło utajone – ważny parametr do oceny wydajności odzysku ciepła. Dlaczego w opinii ekspertów to takie istotne? Sprawia ona, że bardziej ogrzane, ale suche powietrze będzie miało mniej ciepła niż chłodniejsze powietrze z odpowiednim poziomem wilgotności. Dlatego bez odpowiedniej wentylacji zimą zmagamy się ze zbyt suchym, drażniącym śluzówki powietrzem, a latem doskwiera nam zbyt duża wilgotność. Wymiennik entalpiczny sprawia, że nie tylko maksymalnie wykorzystujemy możliwości odzysku ciepła rekuperatora, ale dzięki odzyskowi pary wodnej zrobimy to w sposób wyjątkowo energooszczędny. A to korzyść i dla portfela, i dla środowiska, i dla naszego zdrowia.

fot. PRO-VENT

Wymiennik entalpiczny w centralach z rekuperacją – zasada działania

W rekuperatorach entalpicznych kluczowe dla naszego komfortu cząsteczki pary wodnej są odzyskane z usuwanego powietrza i przenikają do wymiennika przez paraprzepuszczalną membranę celulozowo-akrylową. Do wnętrza budynku wprowadzane są wraz z nawiewanym świeżym i ogrzanym powietrzem, co przynosi ulgę w chłodniejszych porach roku. W okresach cieplejszych centrala wentylacyjna usunie nadmiar czynnika, gdyż wilgoć jest przekazywana w postaci pary wodnej poprzez dyfuzję ze strony wysokiego ciśnienia pary do strony niskiego ciśnienia pary. Skoro w klasycznej rekuperacji nie chcemy tracić ciepła z powietrza już wcześniej ogrzanego wewnątrz pomieszczeń, na podobnej zasadzie w rekuperatorach entalpicznych zyskujemy, gdy zatrzymamy wilgoć, którą w domu i tak wytwarzamy (gotowanie, naturalne parowania ciała, pranie, mycie). I choć cena centrali wentylacyjnych z wymiennikiem entalpicznym jest wyższa niż tradycyjnych, w perspektywie czasu zyskujemy. Sprawdźmy zasadnicze korzyści.


fot. PRO-VENT

Wymiennik entalpiczny – opinie potwierdzają, dlaczego warto

Celem rekuperatora entalpicznego jest generowanie oszczędności dzięki zdecydowanie niższemu zużyciu energii niezbędnej do uzyskania prawidłowej wentylacji, ogrzewania i nawilżenia pomieszczeń. Równie ważne jest zapewnienie domownikom pełnego komfortu klimatycznego oraz zdrowego i zawsze świeżego powietrza do oddychania. Jakie jeszcze korzyści punktują opinie użytkowników?

Mały, wydajny i w korzystnej cenie

MISTRAL HOME 350 EC to kompaktowy rekuperator do zabudowy, który można schować nawet w szafce. W wersji podstawowej to tylko 39 kg wagi, niewielkie wymiary, mała głębokość urządzenia (95 x 66 x 42 cm) oraz optymalny do warunków domowych strumień objętości powietrza (200-350 m3/h). Gdy potrzebujemy większej mocy, w ofercie Pro-Vent znajdziemy model MISTRAL HOME 500 EC.

fot. PRO-VENT

Energooszczędny system wentylacji

Unikalna rombowa konstrukcja o przepływie laminarnym wymiennika entalpicznego gwarantuje najniższe opory tłoczenia powietrza, co przekłada się na maksymalną wydajność i amortyzuje wyjściową cenę urządzenia w czasie. Odporność konstrukcji na niskie temperatury zapewniae stałą pracę wentylacji nawet w najwyższe mrozy. Co więcej, gdy różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz jest niska, wbudowany w centralę automatyczny bypass omija w procesie przesyłu powietrza wymiennik ciepła. Nie tracimy więc energii na zbędne w danym momencie procesy.

6 lat na jednym wymienniku

Ta sama konstrukcja sprawia, że zmniejszające dyfuzję pary (a co za tym idzie efektywność wymiennika) cząsteczki tłuszczu lub kurzu, zostają rozbite przy wlocie do wymiennika entalpicznego. W wyniku turbulencji ulegają elektryzacji i osiadają na zewnętrznych elementach obudowy, dzięki czemu łatwo je usunąć.

fot. PRO-VENT

1 urządzenie – wiele problemów z głowy

Dlaczego jeszcze rekuperator entalpiczny zbiera pozytywne opinie i wart jest swojej ceny? To kompleksowe rozwiązanie, które gwarantuje dobry mikroklimat w domu. Dzięki osuszaniu i ochładzaniu powietrza latem spełnia funkcję efektywnej klimatyzacji. A dzięki dowilżaniu wnętrza zimą, możemy śmiało zrezygnować z dodatkowych zewnętrznych nawilżaczy powietrza, które zmniejszają efektywność rekuperacji.

Bez ryzyka skutków kondensacji

Specyfika wymiennika entalpicznego sprawia, że w centralach wentylacyjnych tego typu nie ma potrzeby odprowadzania skroplin. Do 75% zmniejszamy także koszt ochrony wymiennika przed szronieniem. Urządzenie eliminuje bowiem ryzyko kondensacji wilgoci, która w standardowych systemach musi zostać odprowadzona, by zapewnić stałą pracę centrali.

Wymiana filtra 4 x rzadziej niż w innych systemach

W cenie centrali MISTRAL HOME EC otrzymujemy filtry powietrza w standardzie Long LIFE. Wyróżnia je zwiększona powierzchnia, która zapewnia maksymalną chłonność i wydajność. Dzięki temu wystarczy wymienić ten kluczowy komponent tylko raz w roku. Z kolei membrana celulozowo-akrylowa sprawia, że wnętrze jest antystatyczne i odporne na zabrudzenia.

fot. PRO-VENT

Cicha praca

Czasem wstrzymujemy się z wyborem rekuperatorów z uwagi na pojawiające się opinie krytyczne, które sugerują, że są to urządzenia głośne. Pro-Vent zadbał o to, by centrale wentylacyjne z odzyskiem ciepła i wilgoci działały najciszej, jak to możliwe. Zapewniają to m.in. wygłuszone kanały wentylacyjne, specjalne wentylatory EC o zwiększonej średnicy wirnika oraz pojemne filtry z małymi oporami własnymi. Możemy więc spać spokojnie.

Wygodna obsługa

Automatyczne sterowanie nowoczesnych rekuperatorów to oczekiwany przez użytkowników standard. Pro-Vent oferuje w MISTRALACH z wymiennikiem entalpicznym przejrzysty interfejs, intuicyjną nawigację, ustawianie dedykowanych programów wedle potrzeb, a także regulację siły nawiewu nie tylko z poziomu manipulatora, ale i obudowy.

fot. PRO-VENT

Wieloletnie bezawaryjne działanie

Rekuperatory firmy PRO-VENT są od lat nagradzane za najwyższą jakość wykonania i cieszą się doskonałymi opiniami klientów. Wszystkie te atuty sprawiają, że możemy mówić o wyjątkowo korzystnym bilansie jakości do ceny. Sprawdźmy więc, jak one się kształtują i co dostajemy w standardzie.

Wymiennik entalpiczny – cena

Ceny centrali wentylacyjnych z odzyskiem ciepła z rodziny MISTRAL wyposażonych w wymiennik entalpiczny zaczynają się od kilkunasty tysięcy złotych brutto. To średnio 1300-2000 zł więcej niż w przypadku rekuperatorów z tradycyjnym wymiennikiem przeciwprądowym lub wymiennikiem krzyżowym. Jednak w opinii użytkowników atuty prozdrowotne i generowane oszczędności niwelują znaczenie tej różnicy. Na cenę tego wariantu rekuperatora ma wpływ miejsce docelowe instalacji centrali (obok domów jednorodzinnych można użyć go do wentylacji budynków niemieszkalnych, wymagających regulacji poziomu wilgotności) oraz typ i moc rekuperatora (poza wersją MISTRAL HOME, znajdziemy serie MISTRAL PRO i SMART).

Co jeszcze warto wiedzieć o cenach rekuperatorów z wymiennikiem entalpicznym Pro-Vent?

Flagowymi modelami centrali z wymiennikiem entaplicznym dla domu są MISTRAL HOME 350 EC i 500 EC. To jedne z najnowszych rekuperatorów lidera rynku systemów wentylacji firmy Pro-Vent, który zdobywa szeroką popularność i przychylne opinie użytkowników.

fot. PRO-VENT

Co otrzymamy w cenie?

• Kompaktową i wydajną energetycznie centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła.
• Wymiennik entalpiczny odprowadzający wilgoć.
• Nagrzewnicę wstępną PTC, zapewniającą wyjątkową sprawność rekuperacji.
• Filtry Long LIFE, które wymieniamy 4 x rzadziej niż standardowe.
• Wygodny system sterowania – automatyka RC7 home (uproszczony manipulator do centrali domowych) lub RC7 premium (automatyka dedykowana do centrali rozszerzonych).
• Centralę przystosowaną do pracy z gruntowym wymiennikiem ciepła (GWC).

Co warto dokupić ekstra?

Jeśli mieszkamy blisko aglomeracji, w rejonie natężonego ruchu lub w sąsiedztwie terenów przemysłowych, warto zainwestować w filtr antysmogowy CLEAN-R HOME. Urządzenie filtruje cząstki stałe, smog, pyły, pyłki. Ponadto likwiduje bakterie i wirusy, redukuje szkodliwe gazy oraz zmniejsza uciążliwe zapachy. CLEAN-R HOME zapewnia skuteczność na poziomie >95%.

fot. PRO-VENT

Gdzie znajdziemy aktualne cenniki?

Bieżące ceny wszystkich modeli porównamy na stale aktualizowanej stronie producenta z cennikami www.pro-vent.pl – cennik

Szczegółowe informacje o systemie dostępne są na stronie producenta www.pro-vent.pl

47-300 Dąbrówka Górna, ul. Posiłkowa 4a, woj. opolskie
tel. 774 404 498, 782 176 321,