Rekuperacja decentralna

Świeże powietrze w domu bez utraty ciepła

Wentylacja z odzyskiem ciepła stała się standardem w domach nowych i modernizowanych. W obecnych czasach, gdy nasze domy cechują się niskim zapotrzebowaniem energetycznym z racji bardzo dobrej jakości izolacji termicznej, materiałów budowlanych, energooszczędnej stolarki rekuperacja jest nieodzownym elementem we współczesnym budownictwie.

Ogrzewanie i wentylacja idealny duet

AUTOMATIK ELEKTRCIEPŁO, toruńska firma działająca od 25 lat na rynku krajowym proponuje rozwiązania grzewcze, dla których źródłem jest tani prąd (tańsze taryfy energetyczne) lub coraz powszechniejsze panele fotowoltaiczne. Oferta produktowa firmy znajduje zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, przemysłowym, sakralnym i zabytkowym. Cechuje je efektywność, 100% sprawność, komfort obsługi dzięki stosowanej automatyce.

– Skupiamy się na informowaniu inwestora o zaletach naszych energooszczędnych technologii, które oszczędzają środowisko i kieszeń inwestora – wyjaśnia przedstawiciel z firmy AUTOMATIK. – Jednym z produktów przez nas proponowanych, jest rekuperacja decentralna Stiebel Eltron model VLR70. Rekuperator ścienny dostarcza nam na bieżąco świeże powietrze do pomieszczenia nie obniżając przy tym temperatury pokojowej. Obniżenie wydatków na ogrzewanie uzyskujemy dzięki wysokiemu odzyskowi ciepła do 89%.

fot. Automatik Elektrociepło

Dla zdrowia ludzi i budynku

Decentralny rekuperator VLR70 Stiebel Eltron jest przeznaczony do montażu w nowych jak i modernizowanych budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz pomieszczeniach biurowych.

– Nie da się przecenić wartości wentylacja decentralnej – mówi przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – To rozwiązanie zapewnia nieustanny dopływ świeżego powietrza, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Świeże powietrze jest istotne dla każdego z nas, ale szczególnie doceniają je alergicy, astmatycy, dzieci, osoby starsze i o osłabionej odporności. Co ważne, dzięki czystemu i świeżemu powietrzu zadbamy także o kondycję naszego budynku. Wietrzenie ma duże znaczenie dla ograniczenia zjawiska kondensacji, a także rozwoju niebezpiecznych dla domu i ludzkiego zdrowia pleśni czy grzybów. Zawsze pojawia się pytanie – jak wietrzyć, aby było to wystarczające, a jednocześnie nie powodowało konieczności ogromnego dogrzania pomieszczeń.

Idealnym rozwiązaniem jest rekuperator LVR70 montowany w ścianie. Cichy wentylator przez 40s wyciąga zużyte powietrze a następnie zmienia kierunek pracy i znowu przez 40si zasysa świeże powietrze zewnętrzne, które pod drodze zostaje podgrzane przez wymiennik i oddane do pomieszczenia.

fot. Automatik Elektrociepło

Skutecznie i cicho

Rekuperator ścienny VLR 70 zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów: wymiennik aluminiowy, filtry F7, G2 wentylator EC, osłony zewnętrzna i wewnętrzna. Kompletny zestaw musi zawierać sterownik, który pozwala na łatwe programowanie i zarządzanie pracą urządzenia.

fot. Automatik Elektrociepło

Jak w praktyce wygląda działanie tego systemu?

Zużyte powietrze z pomieszczenia jest wyciągane i przepuszczane przez wymiennik ciepła. Wymiennik przechwytuje ciepło wówczas mówimy o odzyskanej energii cieplnej. Następnie wentylator zmienia kierunek i pobiera powietrze z zewnątrz podając je do środka po drodze podgrzewając je w wymienniku wcześniej ogrzanym. VLR70 mają wbudowane filtry wymienne przechwytujące zanieczyszczenia z zewnątrz. Istotne dla alergików, żadne pyłki i zabrudzenia nie przedostają się do pomieszczenia. Wymiana powietrza odbywa się przy minimalnym hałasie tj. przy prędkości 40m3/h wynosi tylko 25dB.

– Urządzenie jest wmontowane w ścianie zewnętrznej skąd ma dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz –informuje przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Wentylacja decentralna działa w cyklu przemiennym, co oznacza, że przez określoną ilość czasu – domyślnie 40 sekund – wyciąga zużyte powietrze z wewnątrz, w trakcie tego procesu wymiennik ciepła przechwytuje całe ciepło. Następnie wentylator zmienia kierunek i przez identyczną ilość czasu – 40 sekund – zasysa świeże powietrze, które zostaje automatycznie ogrzane ciepłem zgromadzonym w wymienniku i przekazane do pomieszczenia.

Rekuperator pozwala na wymianę powietrza w prędkości przepływu aż do 70m3/h.

Efektywny energetycznie – możliwy do dofinansowania w programie „Czyste powietrze” 2.0

Potwierdzona klasa efektywności energetycznej o symbolu A oznacza, że te decentralne rekuperatory mogą być częściowo dofinansowane w ramach programu „Czyste powietrze” 2.0.

– Użytkownik decydujący się na skorzystanie z tego programu może uzyskać aż do 5000 zł. – tłumaczy przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Program pozwala uzyskać środki na zakup i montaż materiałów instalacyjnych. Warto skorzystać z tej pomocy i uzyskać dzięki temu jeszcze większe comiesięczne oszczędności.

Wygodne sterowanie

Panel sterowania decentralnej rekuperacji VLR70 jest prosty i czytelny, dzięki czemu nie stanowi on najmniejszego problemu w obsłudze.

fot. Automatik Elektrociepło

– Na sterowniku znajdziemy kilka symboli – przyspieszenia i zwolnienia wentylacji, stan filtra, usterki, trybu pracy bypass oraz trybu przemiennego – mówi przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Panel umożliwia ustawienie czasu trwania wentylacji intensywnej – od 15 minut do maksymalnie 105 min lub włączyć tryb nieograniczonej wentylacji. Ustawiać możemy także czas trwania przerw w wentylacji. Szczególnie pomocny jest wyświetlacz informujący o konieczności wymianie filtra.

Prosty montaż i użytkowanie

Do zamontowania decentralnej jednostki wentylacyjnej VLR 70 należy wykonać otwór o wielkości 220x220mm, następnie składamy obie półskorupy i wsuwamy urządzenie w przygotowany otwór w ścianie. Kabel łączący układa się łatwo poprzez zintegrowane prowadzenie kabli w obudowie.

System umożliwia połączenie aż 8 rekuperatorów do jednej jednostki sterującej. Odpowiednia budowa jednostki sprawia, że wymiana filtra i oględziny wymiennika ciepła odbywają się bez użycia narzędzi.

– Co więcej, wymiennik ciepła posiada aluminiową powierzchnię, która nie tylko jest wyjątkowo higieniczna, odporna na rdzę, ale także pozwala na szybkie czyszczenie – informuje przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Oferujemy kompleksowe doradztwo i montaż decentralnych jednostek wentylacyjnych.

fot. Automatik Elektrociepło

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.elektrocieplo.pl

87-100 Toruń, ul. Legionów 16, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 660 44 44, 601 86 27 88,


Liczba odwiedzin: 690 | Data publikacji: 2021-02-24

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


13.09.2021 | Ogrzewanie
Ekologiczne metody pozyskiwania energii, to nie konieczność...
13.12.2013 | Ogrzewanie
Czy ogrzewanie elektryczne może być opłacalne? Oczywiście,...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Oczekiwania, jakie nowoczesne budownictwo stawia dziś przed...
10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
09.08.2019 | Ogrzewanie
Według potocznych opinii ogrzewanie podłogowe elektryczne to...
18.05.2018 | Ogrzewanie
Elektryczne ogrzewacze pomieszczeń to doskonała alternatywa dla...
11.06.2021 | Ogrzewanie
Jednym z najkorzystniejszych na rynku alternatywnych systemów...
Pompa ciepła i jej montaż są tematem...
17.12.2020 | Ogrzewanie
Gdy ekolodzy biją na alarm, a zmiany...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
05.06.2018 | Grzejniki
Kwestia ogrzewania w domu jest bardzo ważna....
21.05.2018 | Ogrzewanie
Daikin to firma, która zdążyła już nas...
15.02.2018 | Pompy
Czy ogrzewanie domu ciepłem z ziemi się...
23.06.2017 | Ogrzewanie
Pompy ciepła to jedne z najbardziej efektywnych...
19.09.2016 | Ogrzewanie
Lato to idealna pora na spędzanie czasu...
13.09.2016 | Ogrzewanie
Nasi pradziadkowie nie uwierzyliby, gdyby powiedzieć im,...
27.07.2016 | Piece, kotły
Urzędy Marszałkowskie na terenie całego kraju ogłosiły...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
11.04.2016 | Ogrzewanie
Ekonomiczne ogrzewanie hal, budynków mieszkalnych, kościołów i...
20.01.2016 | Piece, kotły
Wokół ogrzewania prądem od lat narosło sporo...
03.12.2015 | Piece, kotły
Rozpoczął się kolejny sezon grzewczy. Aby zapewnić...
07.08.2014 | Ogrzewanie
Sezon rozpoczęcia budów zbliża się wielkimi krokami....
03.11.2021 | Grzejniki
Jeśli szukasz opłacalnego ogrzewania elektrycznego, wybierz grzejniki...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. opolskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: ogrzewanie elektryczne, elektryczne ogrzewanie podłogowe, piec akumulacyjny, sterownik, grzejnik elektryczny, ochrona przed śniegiem i lodem, elektryczne podłogowe ogrzewanie akumulacyjne, piece akumulacyjne, promienniki podczerwieni, rekuperacja decentralna w kościołach, wentylacja z odzyskiem ciepła, ogrzewanie podławkowe, ogrzewanie kościołów, ogrzewanie przeciwoblodzeniowe - ochrona przed śniegiem i lodem
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy