Ogrzewanie i wentylacja idealny duet

AUTOMATIK ELEKTRCIEPŁO, toruńska firma działająca od 25 lat na rynku krajowym proponuje rozwiązania grzewcze, dla których źródłem jest tani prąd (tańsze taryfy energetyczne) lub coraz powszechniejsze panele fotowoltaiczne. Oferta produktowa firmy znajduje zastosowanie w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, przemysłowym, sakralnym i zabytkowym. Cechuje je efektywność, 100% sprawność, komfort obsługi dzięki stosowanej automatyce.

– Skupiamy się na informowaniu inwestora o zaletach naszych energooszczędnych technologii, które oszczędzają środowisko i kieszeń inwestora – wyjaśnia przedstawiciel z firmy AUTOMATIK. – Jednym z produktów przez nas proponowanych, jest rekuperacja decentralna Stiebel Eltron model VLR70. Rekuperator ścienny dostarcza nam na bieżąco świeże powietrze do pomieszczenia nie obniżając przy tym temperatury pokojowej. Obniżenie wydatków na ogrzewanie uzyskujemy dzięki wysokiemu odzyskowi ciepła do 89%.

fot. Automatik Elektrociepło

Dla zdrowia ludzi i budynku

Decentralny rekuperator VLR70 Stiebel Eltron jest przeznaczony do montażu w nowych jak i modernizowanych budynkach jednorodzinnych, wielorodzinnych oraz pomieszczeniach biurowych.

– Nie da się przecenić wartości wentylacja decentralnej – mówi przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – To rozwiązanie zapewnia nieustanny dopływ świeżego powietrza, co ma ogromne znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników. Świeże powietrze jest istotne dla każdego z nas, ale szczególnie doceniają je alergicy, astmatycy, dzieci, osoby starsze i o osłabionej odporności. Co ważne, dzięki czystemu i świeżemu powietrzu zadbamy także o kondycję naszego budynku. Wietrzenie ma duże znaczenie dla ograniczenia zjawiska kondensacji, a także rozwoju niebezpiecznych dla domu i ludzkiego zdrowia pleśni czy grzybów. Zawsze pojawia się pytanie – jak wietrzyć, aby było to wystarczające, a jednocześnie nie powodowało konieczności ogromnego dogrzania pomieszczeń.

Idealnym rozwiązaniem jest rekuperator LVR70 montowany w ścianie. Cichy wentylator przez 40s wyciąga zużyte powietrze a następnie zmienia kierunek pracy i znowu przez 40si zasysa świeże powietrze zewnętrzne, które pod drodze zostaje podgrzane przez wymiennik i oddane do pomieszczenia.

fot. Automatik Elektrociepło

Skutecznie i cicho

Rekuperator ścienny VLR 70 zbudowany jest z wysokiej jakości materiałów: wymiennik aluminiowy, filtry F7, G2 wentylator EC, osłony zewnętrzna i wewnętrzna. Kompletny zestaw musi zawierać sterownik, który pozwala na łatwe programowanie i zarządzanie pracą urządzenia.

fot. Automatik Elektrociepło

Jak w praktyce wygląda działanie tego systemu?

Zużyte powietrze z pomieszczenia jest wyciągane i przepuszczane przez wymiennik ciepła. Wymiennik przechwytuje ciepło wówczas mówimy o odzyskanej energii cieplnej. Następnie wentylator zmienia kierunek i pobiera powietrze z zewnątrz podając je do środka po drodze podgrzewając je w wymienniku wcześniej ogrzanym. VLR70 mają wbudowane filtry wymienne przechwytujące zanieczyszczenia z zewnątrz. Istotne dla alergików, żadne pyłki i zabrudzenia nie przedostają się do pomieszczenia. Wymiana powietrza odbywa się przy minimalnym hałasie tj. przy prędkości 40m3/h wynosi tylko 25dB.

– Urządzenie jest wmontowane w ścianie zewnętrznej skąd ma dostęp do świeżego powietrza z zewnątrz –informuje przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Wentylacja decentralna działa w cyklu przemiennym, co oznacza, że przez określoną ilość czasu – domyślnie 40 sekund – wyciąga zużyte powietrze z wewnątrz, w trakcie tego procesu wymiennik ciepła przechwytuje całe ciepło. Następnie wentylator zmienia kierunek i przez identyczną ilość czasu – 40 sekund – zasysa świeże powietrze, które zostaje automatycznie ogrzane ciepłem zgromadzonym w wymienniku i przekazane do pomieszczenia.

Rekuperator pozwala na wymianę powietrza w prędkości przepływu aż do 70m3/h.

Efektywny energetycznie – możliwy do dofinansowania w programie „Czyste powietrze” 2.0

Potwierdzona klasa efektywności energetycznej o symbolu A oznacza, że te decentralne rekuperatory mogą być częściowo dofinansowane w ramach programu „Czyste powietrze” 2.0.

– Użytkownik decydujący się na skorzystanie z tego programu może uzyskać aż do 5000 zł. – tłumaczy przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Program pozwala uzyskać środki na zakup i montaż materiałów instalacyjnych. Warto skorzystać z tej pomocy i uzyskać dzięki temu jeszcze większe comiesięczne oszczędności.

Wygodne sterowanie

Panel sterowania decentralnej rekuperacji VLR70 jest prosty i czytelny, dzięki czemu nie stanowi on najmniejszego problemu w obsłudze.

fot. Automatik Elektrociepło

– Na sterowniku znajdziemy kilka symboli – przyspieszenia i zwolnienia wentylacji, stan filtra, usterki, trybu pracy bypass oraz trybu przemiennego – mówi przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Panel umożliwia ustawienie czasu trwania wentylacji intensywnej – od 15 minut do maksymalnie 105 min lub włączyć tryb nieograniczonej wentylacji. Ustawiać możemy także czas trwania przerw w wentylacji. Szczególnie pomocny jest wyświetlacz informujący o konieczności wymianie filtra.

Prosty montaż i użytkowanie

Do zamontowania decentralnej jednostki wentylacyjnej VLR 70 należy wykonać otwór o wielkości 220x220mm, następnie składamy obie półskorupy i wsuwamy urządzenie w przygotowany otwór w ścianie. Kabel łączący układa się łatwo poprzez zintegrowane prowadzenie kabli w obudowie.

System umożliwia połączenie aż 8 rekuperatorów do jednej jednostki sterującej. Odpowiednia budowa jednostki sprawia, że wymiana filtra i oględziny wymiennika ciepła odbywają się bez użycia narzędzi.

– Co więcej, wymiennik ciepła posiada aluminiową powierzchnię, która nie tylko jest wyjątkowo higieniczna, odporna na rdzę, ale także pozwala na szybkie czyszczenie – informuje przedstawiciel Automatik Elektrociepło. – Oferujemy kompleksowe doradztwo i montaż decentralnych jednostek wentylacyjnych.

fot. Automatik Elektrociepło

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.elektrocieplo.pl

87-100 Toruń, ul. Legionów 16, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 56 660 44 44, 601 86 27 88,