Wentylacja pokojowa –kanały wentylacyjne EASYFLOW
Sercem każdego systemu wentylacji mechanicznej jest tzw. rekuperator. To w nim są zainstalowane wentylatory dla nawiewu i wywiewu oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze wyciągane z ciepłych, wilgotnych pomieszczeń (kuchnia, łazienki, pralnia) oddaje ciepło powietrzu czerpanemu z zewnątrz. Nawet podczas mroźnej zimy, świeże powietrze z zewnątrz, ogrzane do temperatury bliskiej pokojowej (zależnej od sprawności cieplnej rekuperatora) jest nawiewane do pomieszczeń „suchych” (salon, sypialnie, gabinet).
- W wentylacji mechanicznej funkcję „transporterów” doprowadzających świeże powietrze i odprowadzających wilgotne pełnią specjalne kanały wentylacyjne, dzięki którym nie trzeba rozszczelniać okien ani budować tradycyjnych kominów do wentylacji grawitacyjnej. Jednym z najchętniej wybieranych przez naszych klientów rozwiązań jest system rozdzielaczowy z płaskimi kanałami powietrznymi EASYFLOW – wyjaśnia Waldemar Tomczuk z firmy VASCO GROUP Sp. z o.o., która oferuje zaawansowane systemy cichej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacją niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Niewidoczne kanały wentylacyjne
Wentylacja z rekuperacją VASCO SILENT VENTILATION została zaprojektowana z myślą o typowych potrzebach pomieszczeń domu jednorodzinnego.
- Jest to system z minimalną liczbą łatwych do składania elementów, wyposażonych w bardzo efektywne uszczelki certyfikowane do klasy szczelności D – najwyższej stosowanej w systemach wentylacji. Niewielka liczba elementów i łatwość montażu z gwarancją szczelności, wbudowanie elementów tłumiących hałas powoduje, że systemy VASCO zawsze działają skutecznie, także dlatego, że ich zastosowanie praktycznie eliminuje błędy wykonawcze – komentuje Waldemar Tomczuk.
W typowym domu jednorodzinnym najkorzystniej jest prowadzić kanały wentylacyjne w górnej części pomieszczeń - pod sufitem. Ale ponieważ domy jednorodzinne są budowane w wysokościach kondygnacji nieprzewidujących przestrzeni technicznej dla prowadzenia instalacji pod sufitem, kanały po prostu zostają w pomieszczeniach i na ogół ich zabudowa jest problematyczna, będąca zawsze jakimś kompromisem zmieniającym układ przestrzeni pomieszczeń – najczęściej w mało estetyczny sposób.
Dlatego VASCO stworzyło system kanałów EASYFLOW o wysokości 6 cm, który może być umieszczony w warstwach izolacji podłogi na kondygnacji powyżej tej, która jest wentylowana; dla parteru na podłodze piętra i dla piętra – na podłodze poddasza. W ten sposób system kanałów wentylacyjnych zostanie całkowicie ukryty. Żeby w typowym domu jednorodzinnym było to możliwe konieczne jest umieszczenie kanałów w warstwie styropianu na podłodze piętra – tych, które będą obsługiwać pomieszczenia parteru. Warstwy izolacji na podłodze piętra nie mają dużych wysokości, ponieważ projektowana temperatura powietrza dla piętra i parteru jest identyczna, to izolacyjność termiczna nie stawia żadnych wymagań. Te warstwy są w tradycyjnym podejściu do budowania domów tylko warstwą wyrównawczą pod wylewkę płyty jastrychu pod posadzkę. Z drugiej strony służą one do ukrycia instalacji, które od dziesięcioleci są stosowane w domach standardowo, a oczekiwania klientów w zakresie estetyki wymagają, żeby były schowane: elektrycznej, grzewczej, wodnej i kanalizacyjnej.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Dlatego VASCO zaprojektowało kanały wentylacyjne o wysokości 6 cm, tak, żeby mogły być ukryte w standardowo stosowanych warstwach styropianu. Kanały te zaprojektowano w przekroju płasko-owalnym  – żeby zmaksymalizować możliwość przesyłu powietrza w zakresie dostępnej wysokości.
Dzięki specjalnemu profilowi i użyciu dźwiękochłonnego materiału, rura EASYFLOW jest w stanie dostarczać 75m³/h co oznacza, że pokrywa zapotrzebowanie wszystkich typowych pomieszczeń domu jednorodzinnego.

O estetyce systemu VASCO decyduje nie tylko ukrycie wszystkich rur doprowadzających powietrze do pomieszczeń w warstwach podłogowych poddasza i piętra, ale też fakt, że wszystkie nawiewy i wyciągi są zasłonięte minimalistycznymi i bardzo dyskretnymi osłonami. Wykonane są one z aluminium, malowanego proszkowo na kolor biały. Powierzchnia jest lekko chropowata, dzięki temu na większości białych sufitów osłony wylotów są niezauważalne. A jeśli sufit ma inny kolor niż biały, to dzięki chropowatej powierzchni farby proszkowej skutecznie i trwale będzie można pomalować je ścienną farbą emulsyjną.  

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Wentylacja pokojowa bez martwych stref
Rozwiązanie nawiewu wentylacji bez kratek, czy bez typowych mimośrodowych anemostatów, opracowane przez firmę VASCO, ma jeszcze inne bardzo ważne zalety. Zawór razem z osłoną nawiewa świeże, czyste powietrze do pomieszczenia po powierzchni sufitu. Ten sposób nawiewu wykorzystuje naturalną lepkość powietrza jako gazu, bo powietrze nawiewane „przykleja się” do płaszczyzny sufitu i dzięki temu rozprasza się na dużej powierzchni, obejmując większość typowego pomieszczenia sypialni, czy gabinetu. Dzięki takiemu działaniu nawiew może być umieszczony w prawie dowolnym miejscu sufitu pomieszczenia.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Projektując instalację wentylacji z rekuperacją należy zadbać o to, żeby nie pozostawały w pomieszczeniach strefy martwe, gdzie powietrze nie będzie docierać. Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu w nawiewach VASCO łatwo jest osiągnąć ten cel, bo zawór z osłoną rozprasza powietrze na dużej powierzchni sufitu. Dlatego też nie ma konieczności umieszczania nawiewu po przekątnej w stosunku do drzwi pomieszczenia (przy zamkniętych drzwiach musi pozostać szczelina nad posadzką wysokości około 1cm). W praktyce w pomieszczeniach typu sypialnia czy gabinet o powierzchni kilkunastu m², wystarczy nawiew zaworem z osłoną VASCO osunąć w dowolne miejsce sufitu oddalone od drzwi nie mniej niż o 1/3 przekątnej pomieszczenia.

Czyste kanały wentylacyjne
Wiele osób obawia się o czystość powietrza w wentylacji. Obawy te nie są uzasadnione, jeśli wentylacja z rekuperacją jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Przed wszystkim rury doprowadzające powietrze świeże od rekuperatora do pomieszczeń i odwrotnie - powietrze zużyte z pomieszczeń wilgotnych (łazienka, kuchnia, WC) do rekuperatora - muszą być umieszczone w strefie temperatur wewnętrznych. Sam rekuperator zadba o to, żeby nie wpuścić do systemu wentylacji powietrza zbyt chłodnego.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacją niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

- W efekcie nigdzie w systemie kanałów wentylacyjnych nigdy nie wystąpi przekroczenie punktu rosy, nigdy wewnątrz systemu wentylacji nie będzie się wytwarzać woda, która byłaby środowiskiem dla rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów. Dlatego w kanałach wentylacyjnych nie ma ryzyka powstawania zanieczyszczeń. Kompletne czyszczenie kanałów od wewnątrz, przy użyciu specjalistycznych urządzeń wymagane będzie raz na 8-10 lat – podsumowuje Waldemar Tomczuk.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.vascoart.pl

59-220 Legnica, ul. Jaworzyńska 295, woj. dolnośląskie
tel. +48 698 609 526 , +48 790 808 686 ,