Niewidoczna wentylacja z rekuperacją bez martwych stref

Komfort w każdym wymiarze

Planując instalację wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła dla domu jednorodzinnego, na uwadze mamy przede wszystkim oszczędność energii grzewczej i komfort świeżego powietrza. Jednak w przypadku źle dobranej wentylacji z rekuperacją dość szybko można przekonać się, że nie tylko powyższe aspekty się liczą. Głośna praca wentylacji, inwazyjny, nieestetyczny montaż gabarytowych rur pod sufitem czy martwe strefy, do których nie dociera świeże powietrze to mankamenty, które szybko mogą stać się sporym problemem. Na co więc zwracać uwagę?

Wentylacja pokojowa –kanały wentylacyjne EASYFLOW
Sercem każdego systemu wentylacji mechanicznej jest tzw. rekuperator. To w nim są zainstalowane wentylatory dla nawiewu i wywiewu oraz wymiennik ciepła, w którym powietrze wyciągane z ciepłych, wilgotnych pomieszczeń (kuchnia, łazienki, pralnia) oddaje ciepło powietrzu czerpanemu z zewnątrz. Nawet podczas mroźnej zimy, świeże powietrze z zewnątrz, ogrzane do temperatury bliskiej pokojowej (zależnej od sprawności cieplnej rekuperatora) jest nawiewane do pomieszczeń „suchych” (salon, sypialnie, gabinet).
– W wentylacji mechanicznej funkcję „transporterów” doprowadzających świeże powietrze i odprowadzających wilgotne pełnią specjalne kanały wentylacyjne, dzięki którym nie trzeba rozszczelniać okien ani budować tradycyjnych kominów do wentylacji grawitacyjnej. Jednym z najchętniej wybieranych przez naszych klientów rozwiązań jest system rozdzielaczowy z płaskimi kanałami powietrznymi EASYFLOW – wyjaśnia Waldemar Tomczuk z firmy VASCO GROUP Sp. z o.o., która oferuje zaawansowane systemy cichej wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła VASCO SILENT VENTILATION.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacją niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Niewidoczne kanały wentylacyjne
Wentylacja z rekuperacją VASCO SILENT VENTILATION została zaprojektowana z myślą o typowych potrzebach pomieszczeń domu jednorodzinnego.
– Jest to system z minimalną liczbą łatwych do składania elementów, wyposażonych w bardzo efektywne uszczelki certyfikowane do klasy szczelności D – najwyższej stosowanej w systemach wentylacji. Niewielka liczba elementów i łatwość montażu z gwarancją szczelności, wbudowanie elementów tłumiących hałas powoduje, że systemy VASCO zawsze działają skutecznie, także dlatego, że ich zastosowanie praktycznie eliminuje błędy wykonawcze – komentuje Waldemar Tomczuk.
W typowym domu jednorodzinnym najkorzystniej jest prowadzić kanały wentylacyjne w górnej części pomieszczeń – pod sufitem. Ale ponieważ domy jednorodzinne są budowane w wysokościach kondygnacji nieprzewidujących przestrzeni technicznej dla prowadzenia instalacji pod sufitem, kanały po prostu zostają w pomieszczeniach i na ogół ich zabudowa jest problematyczna, będąca zawsze jakimś kompromisem zmieniającym układ przestrzeni pomieszczeń – najczęściej w mało estetyczny sposób.
Dlatego VASCO stworzyło system kanałów EASYFLOW o wysokości 6 cm, który może być umieszczony w warstwach izolacji podłogi na kondygnacji powyżej tej, która jest wentylowana; dla parteru na podłodze piętra i dla piętra – na podłodze poddasza. W ten sposób system kanałów wentylacyjnych zostanie całkowicie ukryty. Żeby w typowym domu jednorodzinnym było to możliwe konieczne jest umieszczenie kanałów w warstwie styropianu na podłodze piętra – tych, które będą obsługiwać pomieszczenia parteru. Warstwy izolacji na podłodze piętra nie mają dużych wysokości, ponieważ projektowana temperatura powietrza dla piętra i parteru jest identyczna, to izolacyjność termiczna nie stawia żadnych wymagań. Te warstwy są w tradycyjnym podejściu do budowania domów tylko warstwą wyrównawczą pod wylewkę płyty jastrychu pod posadzkę. Z drugiej strony służą one do ukrycia instalacji, które od dziesięcioleci są stosowane w domach standardowo, a oczekiwania klientów w zakresie estetyki wymagają, żeby były schowane: elektrycznej, grzewczej, wodnej i kanalizacyjnej.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Dlatego VASCO zaprojektowało kanały wentylacyjne o wysokości 6 cm, tak, żeby mogły być ukryte w standardowo stosowanych warstwach styropianu. Kanały te zaprojektowano w przekroju płasko-owalnym  – żeby zmaksymalizować możliwość przesyłu powietrza w zakresie dostępnej wysokości.
Dzięki specjalnemu profilowi i użyciu dźwiękochłonnego materiału, rura EASYFLOW jest w stanie dostarczać 75m³/h co oznacza, że pokrywa zapotrzebowanie wszystkich typowych pomieszczeń domu jednorodzinnego.

O estetyce systemu VASCO decyduje nie tylko ukrycie wszystkich rur doprowadzających powietrze do pomieszczeń w warstwach podłogowych poddasza i piętra, ale też fakt, że wszystkie nawiewy i wyciągi są zasłonięte minimalistycznymi i bardzo dyskretnymi osłonami. Wykonane są one z aluminium, malowanego proszkowo na kolor biały. Powierzchnia jest lekko chropowata, dzięki temu na większości białych sufitów osłony wylotów są niezauważalne. A jeśli sufit ma inny kolor niż biały, to dzięki chropowatej powierzchni farby proszkowej skutecznie i trwale będzie można pomalować je ścienną farbą emulsyjną.  

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Wentylacja pokojowa bez martwych stref
Rozwiązanie nawiewu wentylacji bez kratek, czy bez typowych mimośrodowych anemostatów, opracowane przez firmę VASCO, ma jeszcze inne bardzo ważne zalety. Zawór razem z osłoną nawiewa świeże, czyste powietrze do pomieszczenia po powierzchni sufitu. Ten sposób nawiewu wykorzystuje naturalną lepkość powietrza jako gazu, bo powietrze nawiewane „przykleja się” do płaszczyzny sufitu i dzięki temu rozprasza się na dużej powierzchni, obejmując większość typowego pomieszczenia sypialni, czy gabinetu. Dzięki takiemu działaniu nawiew może być umieszczony w prawie dowolnym miejscu sufitu pomieszczenia.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

Projektując instalację wentylacji z rekuperacją należy zadbać o to, żeby nie pozostawały w pomieszczeniach strefy martwe, gdzie powietrze nie będzie docierać. Dzięki rozwiązaniu zastosowanemu w nawiewach VASCO łatwo jest osiągnąć ten cel, bo zawór z osłoną rozprasza powietrze na dużej powierzchni sufitu. Dlatego też nie ma konieczności umieszczania nawiewu po przekątnej w stosunku do drzwi pomieszczenia (przy zamkniętych drzwiach musi pozostać szczelina nad posadzką wysokości około 1cm). W praktyce w pomieszczeniach typu sypialnia czy gabinet o powierzchni kilkunastu m², wystarczy nawiew zaworem z osłoną VASCO osunąć w dowolne miejsce sufitu oddalone od drzwi nie mniej niż o 1/3 przekątnej pomieszczenia.

Czyste kanały wentylacyjne
Wiele osób obawia się o czystość powietrza w wentylacji. Obawy te nie są uzasadnione, jeśli wentylacja z rekuperacją jest prawidłowo zaprojektowana i wykonana. Przed wszystkim rury doprowadzające powietrze świeże od rekuperatora do pomieszczeń i odwrotnie – powietrze zużyte z pomieszczeń wilgotnych (łazienka, kuchnia, WC) do rekuperatora – muszą być umieszczone w strefie temperatur wewnętrznych. Sam rekuperator zadba o to, żeby nie wpuścić do systemu wentylacji powietrza zbyt chłodnego.

 

niewidoczna wentylacja z rekuperacją niewidoczna wentylacja z rekuperacjąfot. VASCO

 

– W efekcie nigdzie w systemie kanałów wentylacyjnych nigdy nie wystąpi przekroczenie punktu rosy, nigdy wewnątrz systemu wentylacji nie będzie się wytwarzać woda, która byłaby środowiskiem dla rozwoju pleśni, grzybów i drobnoustrojów. Dlatego w kanałach wentylacyjnych nie ma ryzyka powstawania zanieczyszczeń. Kompletne czyszczenie kanałów od wewnątrz, przy użyciu specjalistycznych urządzeń wymagane będzie raz na 8-10 lat – podsumowuje Waldemar Tomczuk.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.vascoart.pl

59-220 Legnica, ul. Jaworzyńska 295, woj. dolnośląskie
tel. +48 698 609 526 , +48 790 808 686 ,


Liczba odwiedzin: 2082 | Data publikacji: 2016-11-04

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Wciąż dozwolona w polskim prawie budowlanym wentylacja...
24.02.2016 | Grzejniki
Właściciele niewielkich domków i mieszkań wiedzą, jakie...
Gdyby wyłączyć muzykę i wyciszyć gwar ludzkich...
Elementem, który ma kluczowe znacznie dla właściwego...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
02.09.2020 | Ogrzewanie
Dostęp do własnej energii, wytwarzanej na przykład...
Fakt, że słowo energooszczędność jest dziś jednym...
21.02.2020 | Automatyka domowa
Skuteczna integracja budynku to już fakt. To...
Dom jest naszym azylem, dlatego chcemy czuć...
Bramy garażowe są coraz lepiej izolowane, dzięki...
gont bitumiczny
Gont bitumiczny cieszy się dużym uznaniem na...
Dzisiejsze budownictwo mocno zmierza w kierunku budownictwa...
Pleśń, grzyby, suche powietrze... nikomu nie trzeba...
Alergie, uczulenia, astma, nowotwory to plaga XXI...
03.01.2017 | Ogrzewanie
Naszym przodkom nawet nie śniło się, że...
03.11.2016 | Systemy kominowe
Choć w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym...
Najważniejszym celem wentylacji budynków jest dostarczenie do...
06.06.2016 | Grzejniki
Fakt, że wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła...
20.04.2016 | Ogrzewanie
Na coraz bardziej profesjonalizującym się polskim rynku...
Odpowiedź na pytanie, czy warto zainwestować w...
Troska o efektywność energetyczną budynków przekłada się...
Kuchnia to pomieszczenie, w którym powstaje najwięcej...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. wielkopolskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. zachodniopomorskie
woj. opolskie
woj. wielkopolska

Słowa kluczowe: niewidoczna wentylacja, wentylacja domu
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy