Źle wentylowane sale lekcyjne i pokoje dziecięce to często niedostrzegany lub bagatelizowany problem. Najważniejsze jest ciepło, tymczasem jeśli stężenie CO2 we wnętrzu wzrośnie powyżej 1500 ppm, dzieci w nim przebywające będą odczuwały dyskomfort. Wielogodzinny pobyt w warunkach niedoboru tlenu i nadmiaru dwutlenku węgla może powodować ospałość, ziewanie, bóle głowy, poczucie osłabienia i zmęczenia, zawroty głowy, nudności, wymioty oraz trudności ze snem. Przy niewłaściwej wymianie powietrza powstaje również problem wzrastającej wilgotności i rozwijających się w niej grzybów i pleśni.

W szczelnych pomieszczeniach świeże powietrze jest w stanie zapewnić rekuperacja z odzyskiem ciepła. W budynkach często brakuje miejsca na duże centrale i rozbudowaną sieć kanałów wentylacyjnych. Takie rozwiązanie może okazać się zbyt kosztowne lub niemożliwe do zastosowania ze względów technicznych. Dlatego właśnie powstała rekuperacja zdecentralizowana.

Rekuperator PRANA

To nowoczesny reprezentant wentylacji mechanicznej rozproszonej z zasilaniem z sieci elektrycznej. W środku modułu znajduje się miedziany przeciwprądowy prostoliniowy wymiennik ciepła. Jak to działa? Ciepłe powietrze, o wysokiej wilgotności i stężeniu CO2, które jest usuwane z pomieszczenia, przechodząc przez miedziany wymiennik ciepła, przekazuje ciepło do przeciwprądu świeżego powietrza z ulicy.

fot. Ecoventeam 

Do montażu wystarczy wiertnica diamentowa, którą wykonamy otwór w ścianie i w nim umieścimy moduł operacyjny PRANA. Ten nieskomplikowany system wentylacji podłącza się następnie do sieci stacjonarnej o napięciu 230V i częstotliwości 50Hz i wszystko jest już gotowe do pracy. Jedno pomieszczenie to jeden rekuperator. Inwestor zyskuje elastyczne rozwiązanie, które nie zajmuje wiele miejsca. To nie wszystko. Są jeszcze inne zalety…

PRANA 200 C ma wysoką efektywność sięgającą 93%. Zapewnia optymalną wymianę powietrza dla pomieszczeń, w którym przebywają dzieci. Wskaźnik wydajności sięga poziomu 185 m3/h.

PRANA 200 C to także niskie zużycie energii elektrycznej od 4 do 91 kWh. Maksymalny pobór w trybie lekkiego docieplania.

fot. Ecoventeam 

Większa ochrona przed drobnoustrojami

Dzięki temu, że rekuperator tworzy zbilansowane nadciśnienie, współpracuje z istniejącymi szybami wentylacyjnymi. Zapobiega to powstawaniu cofek a tym sam dostawaniu się do pomieszczenia niebezpiecznych wirusów, bakterii i kurzu znajdujących się w przewodach wentylacyjnych.

Czyste, wysokiej jakości powietrze pod kontrolą. Bez obaw o drobnoustroje grzyby i pleśń. W dodatku bez drastycznej ingerencji w konstrukcję budynku. Więcej o tym rozwiązaniu przeczytać można na www.ecoventeam.com

05-090 Raszyn, ul. Nadrzeczna 3, woj. mazowieckie
tel. +48 733 600 737,