Na rynku jest wiele różnych rozwiązań i różnych modeli systemów wentylacyjnych.

• Jak się w tym wszystkim odnaleźć?
• Które rozwiązanie będzie dla mnie najlepsze?
• Jaki rekuperator będzie skuteczny i łatwy w montażu?

Każdy, kto chce mieć zamontowaną rekuperację, musi zapoznać się z dostępnymi rozwiązaniami na rynku, zrozumieć zasadę działania i na końcu podjąć decyzję.

Omówimy poniżej bardzo skrótowo rekuperację centralną i wewnątrzścienną dzielącą się na rewersyjną i nawiewno-wywiewną.

Rekuperacja centralna

Umiejscowiona w jednym miejscu budynku, na poddaszu, pod sufitem, lub innych mało widocznych miejscach. Duże ciężkie urządzenie posiadające zazwyczaj jedno centralne sterowanie. Powietrze rozprowadza za pomocą systemu rur wentylacyjnych, które trzeba doprowadzić do wszystkich lub większości pomieszczeń. Trudniej zamontować takie rozwiązanie już w istniejącym budynku ze względu na to, że nie każdy budynek ma poddasze do ukrycia rur i rekuperatora, więc prowadząc kanały wentylacyjne przez ściany, wiąże się to z koniecznością robienia obudowy i maskowania. Przebijanie się przez ściany itp. Generuje to dodatkowe koszty i pracę. Centralne sterowanie i jeden czujnik nie będzie dostosowywać pracy urządzenia do każdego z pomieszczeń. Czyli jak wzrośnie wilgoć np. w łazience, to rekuperator może nie dostosować swojej pracy do zmieniających się warunków w danym pomieszczeniu.

fot. Ecoventeam

Do zalet centralnej rekuperacji można zaliczyć wysoką wydajność oraz duże i skuteczne filtry przydatne w miejscach, gdzie występuje bardzo zła jakość powietrza. Serwisowanie takiego urządzenia, wymiana filtrów i czyszczenie kanałów wentylacyjnych może wiązać się z niemałymi kosztami. Jak dobrze wyczyścić kanały wentylacyjne? Tylko wyspecjalizowana firma może się tym zająć, bo sami we własnym zakresie tego nie zrobimy. Zazwyczaj odbywa się to przy użyciu chemii lub szczotek, niezależnie od techniki nie jesteśmy w stanie sprawdzić, jak dobrze kanały zostaną wyczyszczone.

Rekuperator centralny składa się z kilku elementów, które należy kupić, żeby mieć pełną funkcjonalność. Między innymi nagrzewnicę, tłumik, filtro-box.

W sumie wszystkie te urządzenia plus kanały, projekt, montaż i obudowy z maskowaniem składają się na niemałą kwotę.

fot. Ecoventeam

Rekuperacja wewnątrzścienna to stosunkowo mało znane rozwiązanie, a tak skuteczne i proste. Co to jest rekuperacja wewnątrzścienna? Najprościej mówiąc, to zminiaturyzowana rekuperacja centralna. Czyli urządzenie wentylacyjne nawiewno-wywiewne posiadające wymiennik ciepła. Z tą różnicą, że rekuperacja wewnątrzścienna montowana jest bezpośrednio w ścianie i zajmuje o wiele mniej miejsca niż rekuperacja centralna.

Urządzenie mieści się w jednej stosunkowo małej obudowie, w której zawarte są wszystkie podzespoły. Wystarczy wywiercić otwór w zewnętrznej ścianie o odpowiedniej średnicy i już można przystąpić do montażu rekuperatora. Wklejamy na piankę montażową, podłączamy przewód zasilający i już mamy gotowe urządzenie do pracy, bez robienia projektu instalacji wentylacyjnej i bez remontu całego mieszkania.

Skuteczna rekuperacja ścienna to taka, w której jednocześnie działa nawiew i wywiew. Wybierając urządzenie, warto na to zwrócić uwagę. Na terenie Polski są dostępne urządzenia kilku firm. Dobrym wyborem jest rekuperator firmy PRANA.

Na rynku są też urządzenia działające naprzemiennie. To znaczy, raz zasysają powietrze z domu, nagrzewając nim wewnętrzny akumulator cieplny, po czym zmieniają cykl i zaczynają pobierać powietrze z zewnątrz, któremu zostaje przekazane ciepło wcześniej zgromadzone.

fot. Ecoventeam

Proste rozwiązanie w działaniu i budowie. Montaż też nie nastręcza wielu trudności. Warto wiedzieć, że instalując jedno takie urządzenie w pomieszczeniu, gdzie jest kratka wentylacji grawitacyjnej, może się to wiązać z powstawaniem tak zwanych cofek. Urządzenie wchodząc w tryb zasysania powietrza z pomieszczenia, może zaburzyć naturalną wentylację grawitacyjną, przyczyniając się do cofnięcia powietrza z szybów. Przy takim urządzeniu należy pamiętać o uszczelnieniu wentylacji grawitacyjnej.

Wybierając urządzenie działające naprzemiennie, trzeba by zamontować 2 urządzenia na jedno pomieszczenie. Zazwyczaj montowane są na przeciwległych ścianach zewnętrznych. Wiąże się to z podwójnym kosztem zakupu i wiercenia 2 otworów oraz kupieniem i użyciem sterownika, który będzie synchronizował i sterował pracą urządzeń.

fot. Ecoventeam

Jeżeli chcemy zachować zbilansowane nadciśnienie, możemy to osiągnąć dużo prostszym rozwiązaniem, wybierając urządzenie działające jednocześnie w obu kierunkach np. rekuperatory PRANA.

Warto też zwrócić uwagę na skuteczność energetyczną użytych wymienników oraz akumulatorów cieplnych ze względu na ich rodzaj (np. miedź, ceramika), każdy z nich ma inne właściwości absorpcji i przewodzenia ciepła. Rekuperator PRANA posiada miedziany przeciwprądowy wymiennik ciepła. Miedź ma właściwości zbliżone do srebra, dzięki czemu w rekuperatorze powstaje środowisko, zapewniające odkażanie powietrza, w którym wirusy i bakterie tracą zdolność do rozwoju i życia. Wysoka efektywność odzysku ciepła i skuteczny miedziany przeciwprądowy, prostoliniowy wymiennik ciepła i automatyka czyni rekuperatory PRANA funkcjonalnymi i bardzo konkurencyjnymi na rynku urządzeń wentylacji mechanicznej.

Więcej informacji można znaleźć na www.ecoventeam.com

Pinterest.com

Matulka Rafał – Autor artykułu
+48 733 600 724
+48 733 600 795

05-090 Raszyn, ul. Nadrzeczna 3, woj. mazowieckie
tel. +48 733 600 737,