Zaostrzające się na całym świecie przepisy, które mają na celu ograniczenie emisji CO2 do atmosfery dotykają wielu branż, i trudno tu mówić o urzędniczej złośliwości czy złej woli. Na własne oczy widzimy, jak zmienia się klimat, co jest najdobitniejszym dowodem fatalnego stanu zielonej planety. Coraz lepiej rozumiemy więc, że zaostrzające się prawodawstwo ma na celu dobro zielonej planety i jej mieszkańców.
Nic dziwnego, że stajemy się świadomymi konsumentami, poszukującymi produktów o jak najmniejszym oddziaływaniu na środowisko. Głównie tacy klienci docenią klimatyzację Daikin VRV 5 S z czynnikiem R32, która obecnie jest najbardziej zrównoważonym i ekologicznym systemem dostępnym na rynku. Producent jednak nie byłby sobą, gdyby przy okazji nie wprowadził w swojej znanej i cieszącej się świetnymi opiniami klimatyzacji VRV dodatkowych ulepszeń, które sprawiają, że to najlepszy wybór zarówno do obiektów komercyjnych, jak i prywatnych.

Klimatyzacja Daikin VRV 5 – R32 dla zrównoważonego rozwoju
Przechodząc w układach VRV na czynnik R32, Daikin wyprzedził cele dotyczące ograniczenia emisji CO2, określone w rozporządzeniach w sprawie fluorowanych gazów cieplarnianych. Jednocześnie R32 zapewnia elastyczność podobną do R-410A, ponadto instalacja na nowy czynnik jest dokładnie taka sama jak w poprzedniej serii klimatyzacji VRV. Nowe są natomiast systemy bezpieczeństwa, w jakie wyposażony jest układ. Specjalny czujnik znajdujący się w jednostce w razie wycieku przesyła sygnał do sterownika, który poprzez alarmy dźwiękowy i wizualny informuje o wycieku. Ponadto sygnał trafia też do jednostki zewnętrznej, a następnie pozostały czujnik ściągany jest do agregatu.
Dla inwestorów ważnym argumentem przemawiającym za wyborem nowego systemu może być też mniej formalności na etapie realizacji inwestycji. Dzięki zastosowaniu w nowej serii Daikin czynnika R32, w zdecydowanej większości projektów nie będzie konieczności zgłaszania systemów do UDT, ponieważ nie przekroczą one dopuszczalnego progu emisji 5 ton CO2.

Nie tylko czynnik R32 – Daikin idzie krok dalej
Czynnik R32 w klimatyzacji VRV 5 to ogromny krok naprzód w prowadzeniu działalności w sposób zrównoważony, jednak to nie jedyne nowości, jakie producent wprowadził w tej znanej i cenionej przez klientów na całym świecie linii urządzeń.
W nowej serii agregatów Daikin VRV 5 została zastosowana technologia chłodzenia czynnikiem płytki PCB, co zapewnia bezawaryjne działanie układu oraz wydłuża okres jego trwałości. Aby zwiększyć natężenie przepływu powietrza, utrzymując jednocześnie niski poziom głośności i niski pobór mocy, opracowano nową, asymetryczną konstrukcję wentylatora. Jego cicha praca z możliwością pięciostopniowej redukcji głośności sprawia, że klimatyzacja Daikin świetnie sprawdzi się w budynkach mieszalnych i apartamentowych, bo pracujące na dachu agregaty nie będą uciążliwe dla mieszkańców i sąsiedztwa. A szczególnie wymagającym odbiorcom z branży hotelarskiej, Daikin proponuje jeden z najniższych na rynku klimatyzatorów kanałowych, którego praca generuje dźwięk na poziomie 26dBa, który dla większości ludzi jest niesłyszalny.W nowej serii VRV 5 położono również nacisk na aspekty ekonomiczne – w celu obniżenia kosztów eksploatacji klimatyzacji Daikin z czynnikiem R32, oprócz zmian w konstrukcji energooszczędnego wentylatora zoptymalizowano też budowę 3-rzędowego wymiennika, co pozwala na zapewnienie najwyższej efektywności sezonowej uzyskiwanej przez agregaty jednowentylatorowe.

Ponadto zaprojektowane na potrzeby nowej serii sprężarka i wymiennik ciepła pozwalają na zmniejszenie średnic przewodów przy wszystkich jednostkach wewnętrznych i zewnętrznych.
Producent pomyślał również o instalatorach, dlatego wyposażył agregat VRV 5 w szereg rozwiązań mających ułatwić transport i montaż. Specjalna budowa i cztery uchwyty pozwalają więc na łatwe przenoszenie bez stosowania dodatkowego wyposażenia. Dzięki odkręceniu jednej śruby instalator ma też wygodny dostęp do wszystkich komponentów znajdujących się pod panelem urządzenia.

Klimatyzacja Daikin dostępna przez wi-fi
Nowością, która nie była dostępna w poprzednich seriach i została wprowadzona wraz z nową klimatyzacją Daikin na czynnik R32 jest możliwość sterowania urządzeniami wewnętrznymi przez wi-fi z wykorzystaniem specjalnych adapterów Daikin wraz z aplikacją Daikin czy sterowanie głosowe przez Amazon Alexa czy Google Assistant. Układy VRV serii 5 mogą być także podłączone pod sterowniki centralne Daikin czy sieć BMS.

Inwestorzy i instalatorzy z pewnością docenią również opracowane przez Daikin programy do projektowania systemów VRV, które po rejestracji można ściągnąć ze strony producenta. Pozwalają one na proste, intuicyjne, a zarazem bardzo precyzyjne projektowanie systemów VRV w różnego rodzaju obiektach, np. apartamentowcach, budynkach biurowych, domach jednorodzinnych, centrach handlowych czy hotelach i pensjonatach.
Mniejsze oddziaływanie na środowisko dzięki wykorzystaniu czynnika chłodniczego R-32 o niższym wskaźniku GWP, lekka i niewielka konstrukcja z jednym wentylatorem, maksymalna efektywność przy niskiej głośności – to atuty sprawiające, że już teraz, krótko po swojej premierze, klimatyzacja Daikin VRV 5 cieszy się opinią najbardziej ekologicznego i innowacyjnego systemu na rynku.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.daikin.pl

02-255 Warszawa, ul. Krakowiaków 36, woj. mazowieckie
tel. 22 319 90 00,