Pod nazwą fotowoltaika kryje się nowoczesna i przede wszystkim prosta technologia, która umożliwia efektywne przetwarzanie światła słonecznego w energię elektryczną. Swoją rosnącą popularność fotowoltaika zawdzięcza połączeniu ekonomii z ekologią, co pozwala zarówno na zaoszczędzenie gotówki, jak i poszanowanie środowiska naturalnego. To także skuteczny sposób na radzenie sobie z nieustannie rosnącymi cenami prądu i uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców. Wielu inwestorów zadaje sobie pytanie, po jakim czasie zwraca się fotowoltaika? Kluczowe znaczenie ma dobór mocy instalacji oraz jej komponentów do potrzeb klienta. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, firma WISCOP oferuje kompleksową obsługę inwestycji: od doboru wielkości instalacji, jej poszczególnych elementów, rzetelny montaż, aż po pomoc w pozyskaniu dofinansowań i sfinalizowaniu formalności z zakładem energetycznym.

fot. Wiscop

Po jakim czasie zwraca się fotowoltaika i komu przyniesie największe korzyści?

Coraz większa świadomość społeczeństwa dotycząca wykorzystywania odnawialnych źródeł energii, połączona z możliwością zyskania realnych oszczędności sprawiła, że wzrosło zainteresowanie fotowoltaiką zarówno pośród klientów indywidualnych, chcących zaopatrzyć gospodarstwo domowe w darmowy prąd, inwestorów prowadzących własne przedsiębiorstwa, jak i rolników poszukujących korzystnych rozwiązań umożliwiających pozyskanie nieodpłatnego i ekologicznego źródła energii. Obecnie, dzięki licznym programom dofinansowań i ulgom taką możliwością dysponuje każdy. Klientom, którzy obawiają się trudności związanych z koniecznymi formalnościami, WISCOP proponuje doradztwo w zakresie uzyskania dotacji i pomoc w skompletowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów. Tak wielowymiarowe podejście dostawcy, uwzględniające potrzeby i wymagania kontrahenta sprawia, że czerpanie korzyści z instalacji słonecznych jest niezwykle pewne i komfortowe. Skorzystanie z dotacji lub ulg podatkowych pozwala znacząco skrócić czas, po jakim zwraca się fotowoltaika.

fot. Wiscop

WISCOP oferuje kompleksową pomoc w zakresie korzystania z ogólnodostępnych ulg i dotacji, np. w programie „Mój Prąd”, utworzonym z myślą o wsparciu osób fizycznych. Skorzystanie z tego rodzaju dofinansowania pozwala uzyskać bezzwrotne dotacje pokrywające aż 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Aby jednak otrzymać pomoc finansową, obejmującą indywidualnych prosumentów, należy spełnić kilka warunków. Przede wszystkim realizacja instalacji fotowoltaicznej prywatnego zabudowania powinna zostać odpowiednio wcześniej rozpoczęta ( przed złożeniem wniosku), jak i mieścić się w przedziale od 2 do 10 kW.

fot. Wiscop

Kolejną możliwością uzyskania zwrotu części kosztów jest ulga termomodernizacyjna, polegająca na odliczeniu 19% (przy finansowaniu instalacji ze środków własnych) bądź 21 % ( przy finansowaniu instalacji za pomocą kredytu) wartości instalacji pomniejszonej o kwotę dofinansowania „Mój Prąd” od podatku dochodowego. Zwrot ten można uzyskiwać corocznie do momentu otrzymania całej kwoty, maksymalnie przez 6 lat. Warto pamiętać, że ulga termomodernizacyjna i program priorytetowy „Mój Prąd” nie wykluczają się. Połączenie obu tych form zwrotu kosztów obniża koszt instalacji fotowoltaicznej nawet o połowę! Zatem z całą pewnością uzyskanie funduszy pochodzących z źródeł finansowych programu „Mój Prąd” bądź termomodernizacyjnych jest całkowicie realne, a zwrot pewny w przeciągu 6–7 lat wystarczy, że wniosek zostanie złożony w odpowiednim czasie. Jak szybko zwraca się inwestycja w fotowoltaikę w przypadku firm ? W 2019 roku rząd przyjął Pakiet prosumencki – oznacza to, że małe i średnie firmy mogą rozliczać się tak, jak osoby fizyczne. Tak więc inwestycja w panele słoneczne to również bardzo korzystne rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorstw, którym dzięki ustanowionej nowelizacji również opłaca się korzystać z odnawialnych źródeł energii. Od tego czasu przedsiębiorcy mogą produkować czystą energię na własne potrzeby, a nadwyżki rozliczać w korzystnym systemie opustów (dotyczy to firm, które posiadają instalacje fotowoltaiczne o mocy do 50 kW), co skraca czas zwrotu poniesionych nakładów.

fot. Wiscop

Kiedy zwróci się inwestycja w fotowoltaikę w przypadku prowadzenia własnego gospodarstwa rolnego? Zapotrzebowanie energetyczne działalności związanych z rolnictwem jak i hodowlą jest naprawdę duże, a rachunki często bardzo wysokie. Z tego względu rolnicy oraz hodowcy szczególnie poszukują korzystnych finansowo rozwiązań, które mogą obniżyć wydatki na prąd. Nie dziwi zatem fakt, że najprostszym i najbardziej proekologicznym sposobem skierowanym również do tej grupy kontrahentów okazuje się być fotowoltaika, gwarantująca czystą i niezależną od podwyżek energię! Również w tym wypadku można skrócić czas, w jakim zwróci się fotowoltaika, korzystając z przysługujących rolnikom oraz hodowcom specjalnych ulg i dofinansowań. Mowa tutaj o podstawowej uldze w podatku rolnym na panele fotowoltaiczne (przyznawanej po zakończeniu montażu instalacji ). Taka forma finansowania umożliwia odliczenie 25% wysokości należnego podatku od gruntu, na którym dokonano inwestycji. Warto pamiętać, że przyznana ulga powinna zostać rozliczona maksymalnie w ciągu 15 lat. Kwota ulgi, która nie została wykorzystana przez podatnika przechodzi na jego następców.

fot. Wiscop

Czy instalacja fotowoltaiczna się opłaca?

Zastanawiając się nad montażem paneli fotowoltaicznych warto pamiętać o jednym: czas zwrotu inwestycji w fotowoltaikę zależy zarówno od tego, czy uzyskamy dofinansowanie, jak i od jakości wszystkich komponentów systemu. Z tego względu warto stawiać na sprawdzonych i rzetelnych dostawców, którzy nie tylko sprzedadzą produkt, ale przede wszystkim pomogą dopasować rozwiązanie najbardziej optymalne w danym wypadku, wykonają profesjonalny montaż oraz zagwarantują opiekę serwisową.

Więcej szczegółów dotyczących oferty WISCOP znajdziesz na www.wiscop.pl

ul. Jana Kilińskiego 12 87-500, Rypin, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 881 944 472,