Lider Budowlany: Skąd pomysł na to, aby rozszerzyć działalność i wejść na rynek jako dystrybutor paneli fotowoltaicznych, inwerterów, zestawów montażowych i akcesoriów?

Anna Górecka: W biznesie działam od wielu lat, co pozwoliło mi nie tylko zyskać duże doświadczenie, ale także poznać i zebrać wokół siebie grupę ekspertów, którzy mają zarówno wiedzę, jak i znają specyfikę branży odnawialnych źródeł energii „od podszewki”. Powstanie marki AS Energy było więc naturalną koleją rzeczy i wykorzystaniem posiadanych zasobów, a także dalszym krokiem w rozwoju. Pod szyldem AS Energy wraz z zespołem możemy zaoferować najnowocześniejsze rozwiązania naszym partnerom, czyli firmom zajmującym się projektowaniem i montażem instalacji fotowoltaicznych, hurtowniom solarnym, sklepom, biurom projektowym. Nie obawiamy się skomplikowanych projektów i potrafimy każdorazowo zaproponować najbardziej efektywne rozwiązanie, dopasowane do konkretnych potrzeb. Wiemy też dobrze, że inwestycja w fotowoltaikę to jednorazowo dość znaczny wydatek, dlatego tak istotne jest, aby instalacje bazowały na sprawdzonych podzespołach najwyższej klasy. Jako dystrybutor paneli fotowoltaicznych i wszystkich komponentów potrzebnych do stworzenia instalacji, współpracujemy z wiodącymi producentami, którzy na swoje rozwiązania udzielają wielu lat gwarancji, a w branżowych rankingach plasują się na czołowych pozycjach jako światowi liderzy. Naszym klientom, czyli firmom wykonawczym, daje to gwarancję zminimalizowanej ilości reklamacji, z kolei dla ich klientów to pewność, że instalacja fotowoltaiczna będzie pracować niezawodnie.

fot. AS ENERGY

Lider Budowlany: Dlaczego zdecydowała się Pani obrać właśnie taki kierunek i działać w branży OZE?

Anna Górecka: Warto chyba wspomnieć na początku o tym, że nasza siedziba jest zlokalizowana w Rybniku, a więc mieście słynącym z kopalni i zanieczyszczonego powietrza. Jednocześnie na świecie coraz więcej mówi się o tym, że jeśli nie wyhamujemy rabunkowej gospodarki i nie zaczniemy dbać o stan planety, to skutki będą dla nas dramatyczne. Dla mnie nie są to tylko puste slogany czy powierzchowna fascynacja modą na „eko”. Dbałość o środowisko – zwłaszcza w rejonach będących w niechlubnej czołówce pod względem jakości powietrza – zawsze była bliskim mi zagadnieniem. Jestem przekonana, że działania mające na celu rozpowszechnianie odnawialnych źródeł energii są nie tylko pozytywne, ale przede wszystkim konieczne dla nas samych, jak i dla kolejnych pokoleń. Słońce może dla nas pracować, jego energia jest darmowa, niewyczerpywalna, a do tego – w żaden sposób nie zagraża zdrowiu człowieka. Wiedzą o tym doskonale inne kraje, np. Niemcy czy Francja. Oni już od lat inwestują w fotowoltaikę. U nas dzieje się to dopiero od kilku lat, a więc relatywnie późno w porównaniu z sąsiadami z zachodu Europy. Dobrze jednak, że i w Polsce te zmiany w myśleniu się zaczęły. Uważam, że trzeba jak najbardziej im sprzyjać.

fot. AS ENERGY

Lider Budowlany: Jaka Pani zdaniem – z punktu widzenia dystrybutora paneli fotowoltaicznych czy – mówiąc ogólniej – fotowoltaiki – wygląda motywacja osób prywatnych i firm, które przestawiają się na fotowoltaikę? Co napędza te zmiany: chęć przyczynienia się do poprawy jakości powietrza? Ekonomia?

Anna Górecka: Chyba nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi, bo wszystko zależy od indywidualnych decyzji. Myślę jednak, że jednym z najistotniejszych czynników są rosnące ceny energii elektrycznej, co jest oczywiście powiązane z faktem, że kurczą się zasoby naturalne, przez co stają się towarem deficytowym i drogim. Ogromna liczba osób, które decydują się na fotowoltaikę chce się od tych wahań cen oraz od zewnętrznych dostawców uniezależnić. Podobna jest motywacja osób zarządzających przedsiębiorstwami, które poszukują sposobów na to, aby obniżać koszty operacyjne, lepiej planować wydatki, zwiększyć rentowność własnego biznesu. Rośnie też zainteresowanie fotowoltaiką wśród rolników, czemu sprzyjają kierowane właśnie do nich programy dofinansowań.

fot. AS ENERGY

Lider Budowlany: Jako osoba od wielu lat działająca na polskim rynku, z pewnością miała Pani okazję zaobserwować, jak zmienił się on w ostatnich latach.

Anna Górecka: Rzeczywiście, zmiany, które się ostatnio dokonały i dokonują, pozwalają z optymizmem patrzeć w przyszłość. Jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne na dachu kojarzyły się nam raczej z zachodem Europy, w Polsce widywaliśmy je rzadko. Dziś także w naszym kraju decyzja o tym, aby wykorzystywać darmową energię słońca czy inne odnawialne źródła jest dla wielu inwestorów oczywista. Sprzyjają temu również liczne programy dotacji na poziomie krajowym i regionalnym czy ulgi podatkowe, które są motorem napędowym dla rozwoju branży. Dla coraz większej liczby osób ma też znaczenie ochrona środowiska, a przestawienie się na czystą energię jest wyborem etycznym, w pełni świadomym. Ma to również inne konsekwencje, bo rosnącej popularności fotowoltaiki towarzyszy też wręcz skokowy przyrost firm, które działają w branży, często bez doświadczenia, umiejętności, zaplecza. Jako dystrybutor paneli fotowoltaicznych, falowników, osprzętu, systemów do instalacji, stawiamy na współpracę z firmami instalatorskimi, które zachęcamy do kontaktu. Instalacja fotowoltaiczna, aby szybko się zwróciła, pełniąc swoją funkcję dobrze i nie nastręczając trudności w toku eksploatacji, musi być dobrze zaprojektowana, dostosowana do potrzeb klienta i indywidualnych warunków. Jej umiejętne zaplanowanie, przemyślany dobór komponentów i fachowy montaż są więc kluczowe.

fot. AS ENERGY

Lider Budowlany: Proszę powiedzieć, co jako dystrybutor paneli fotowoltaicznych i komponentów AS Energy proponuje swoim klientom, czyli firmom zajmującym się projektowaniem i montażem fotowoltaiki?

Anna Górecka: Naszym partnerom proponujemy panele fotowoltaiczne, które powstają w fabrykach największego producenta modułów słonecznych na świecie – firmy JinkoSolar. Oferujemy również funkcjonalne rozwiązania systemowe do dachów płaskich, skośnych (o różnych rodzajach pokryć) firmy K2, słynącej z elastyczności w projektowaniu rozwiązań na miarę zmieniających się potrzeb na rynku, a także systemy do montażu na gruncie poprzez palowanie. W gamie produktów, które możemy zaproponować naszym klientom są też falowniki słoneczne firmy Solis – jednego z najstarszych na świecie producentów.

fot. AS ENERGY

Jak widać, jesteśmy nie tylko dystrybutorem paneli fotowoltaicznych, ale także wszystkich pozostałych elementów instalacji. Firmy montażowe, które się u nas zaopatrują, otrzymują więc kompletny system do wykonania instalacji, a wraz z nim – fachowe doradztwo profesjonalistów, którzy pracują w branży od lat. Stawiamy na edukację, dlatego z naszymi dostawcami organizujemy szkolenia dla instalatorów, którzy mogą zdobywać rzetelną wiedzę u źródeł.

fot. AS ENERGY

Lider Budowlany: Zatrzymajmy się przez chwilę na doradztwie, bo przecież ono jest tu równie ważne, co wysokiej klasy elementy systemu.

Anna Górecka: Oczywiście! Rola dystrybutora paneli fotowoltaicznych oraz innych elementów instalacji jest ogromna, bo to on metodą prób i błędów dobiera producentów, z którymi będzie współpracował. Dlatego tak ważne jest doświadczenie i umiejętności, które zdobywa się latami. Dzięki temu, że to jeden z fundamentów naszej działalności, możemy zaoferować także kompleksowe wsparcie techniczne, doradztwo profesjonalistów, którzy pracują w branży od wielu lat. Cały nasz zespół łączy szeroka wiedza branżowa, a także wspólna pasja. Podstawą naszego działania jest B2B, a więc współpraca z firmami instalatorskimi. Indywidualne podejście do każdego zadania jest dla nas priorytetem, a jednocześnie stawia nas w szeregu profesjonalnych dystrybutorów paneli fotowoltaicznych i komponentów niezbędnych do wykonania instalacji.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie www.asenergy.pl

fot. AS ENERGY
44-270 Rybnik, ul. Rymera 19, woj. śląskie
tel. +48 32 440 98 62,