OZE – energia przyszłości
Odnawialne Źródła Energii to źródła energii, których wykorzystanie nie wiąże się z ich przyszłym długotrwałym deficytem czy negatywnym wpływem na środowisko. Najprostszą definicją tego zagadnienia jest przedstawienie OZE jako źródeł energii, których zasoby odnawiają się w naturalny i szybki sposób a ich pozyskanie i wykorzystanie jest neutralne dla środowiska, np. energia słoneczna, wiatr, geotermia, pływy, fale itp. W opozycji do nich stoją nieodnawialne źródła energii czyli takie, których zasoby się kurczą i są odnawialne w bardzo długim czasie lub wcale (węgiel, gaz, ropa naftowa).

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii systematycznie rośnie na całym świecie oraz w Polsce. Pomimo tego, że w 2014 r. OZE zaspokajały tylko 9,3 proc. zapotrzebowania ludzkości na energię, odnotowuje się stały wzrost ich popularności nie tylko wśród dużych inwestorów – producentów energii, ale również w gospodarstwach domowych. Zapewne wynika to z faktu, że technologie pozwalające na przekształcenie siły wiatru, geotermii czy działania promieni słonecznych na energię stają się coraz powszechniejsze a co za tym idzie tańsze i doskonalsze. Również odgórne działanie popularyzatorskie oraz traktaty i umowy na szczeblach rządowych zobowiązujące kolejne rejony świata do przestawiania się z wykorzystania paliw tradycyjnych na odnawialne źródła energii powoduje, że spotykamy się z coraz większym zainteresowaniem panelami fotowoltaicznymi, pompami ciepła czy wiatrakami. Z początkiem XXI wieku wiele państw zaczęło wprowadzać subwencje na energetykę odnawialną, co przyczyniło się do gwałtownego rozwoju tej branży i dalszego spadku cen. Stało się tak również w Polsce.

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

OZE Made in Poland
Czerpanie energii ze źródeł odnawialnych może wydawać się dla przeciętnego właściciela nieruchomości niezwykle skomplikowane – mówi mówi Zbigniew Molewski, właściciel firmy A&B Solarcompany, specjalizującej się w technologii przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną i cieplną – Brak znajomości technologii oraz przepisów może zniechęcać potencjalnych prosumentów, bo tak nazywamy osoby, które zdecydują się na produkcję energii ze źródeł odnawialnych. Jednak na polskim rynku są już obecne przedsiębiorstwa, które przeprowadzają klienta przez cały proces projektu, zakupu, montażu, użytkowania instalacji OZE. Nasza firma oprócz elastycznego podejścia do klienta to przede wszystkim doświadczenie wyniesione z krajów zachodnich, w których idea odnawialnych źródeł energii pojawiła się dużo wcześniej niż w Polsce.

Doświadczenie firmy A&B Solarcompany zostało zbudowane głównie na rynku belgijskim. Od 2009 roku przenoszone jest na rynek polski i od tego czasu firma zainstalowała ponad 1000 systemów o różnej mocy wytwórczej i różnym stopniu trudności. Oprócz tego firma gwarantuje „bezstresowe” wprowadzenie klienta w świat OZE, tak by finalnie mógł cieszyć się niezależnością oraz tanią, ekologiczną energią wyprodukowaną we własnej instalacji.

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Każdy zainteresowany wykorzystaniem i produkcją energii ze źródeł odnawialnych powinien pamiętać, że oprócz znalezienia odpowiedzialnej i doświadczonej firmy, która dostarcza technologię może dodatkowo skorzystać z programu wspierającego zakup oraz montaż systemów OZE. Polskie władze stworzyły program PROSUMENT. Zajmuje się on wsparciem zakupu oraz montażu instalacji z zakresu Odnawialnych Źródeł Energii. Program obejmuje małe i mikro instalacje (domy jednorodzinne i wielorodzinne), które produkują energię elektryczną lub energię elektryczną oraz cieplną m.in. poprzez przetwarzanie energii słonecznej w systemach fotowoltaicznych.

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Energia ze słońca – panele fotowoltaiczne, termodynamiczne i pompy ciepła
Najobfitszym źródłem energii odnawialnej jest energia słoneczna. Do powierzchni Ziemi dociera 89 petawatów mocy, czyli około 6000 razy więcej niż wynosi zapotrzebowanie ludzkości.

Na terenie Polski w ciągu roku słońce dostarcza 1250 kWh energii na 1 mkw. powierzchni – mówi Zbigniew Molewski – Przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną bądź cieplną  pozwala wygenerować część niezbędnego zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną dla domów, biur, zakładów pracy i miejsc użyteczności publicznej. Pozostaje kwestia inwestycji w technologię pozwalającą na przekształcenie energii słonecznej w energię użytkową – dodaje.

Obecnie najbardziej zaawansowanym i popularnym systemami do pozyskiwania energii ze „słońca” są instalacje fotowoltaiczne. Co to takiego? Instalacja fotowoltaiczna składa się kluczowych elementów, którymi są  panele fotowoltaiczne i inwerter oraz ewentualnie baterie do magazynowania energii. W zależności od typu systemu można jest rozróżnić na systemy: ON-Grid, OFF-Grid, Mieszany oraz OFF Grid DC. Systemy ON i OFF Grid różnią się kwestią możliwości lub jej braku podłączenia instalacji do sieci energetycznej.

 

odnawialne źródła energii odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Jeżeli inwestor ma możliwość podłączenia systemu do sieci energetycznej wówczas powinien zdecydować się na system ON-Grid – mówi Zbigniew Molewski – W takiej sytuacji inwestor ma możliwość nie tylko produkowania energii elektrycznej na własne potrzeby, ale nadwyżki może sprzedawać zakładowi energetycznemu. Natomiast brak możliwości podłączenia się do sieci energetycznej skutkuje przymusem zainstalowania akumulatorów do magazynowania wyprodukowanej energii.

Wymienialiśmy także systemy Mieszane i OFF Grid DC. Pierwszy może pełnić funkcje zasilania awaryjnego lub dodatkowego źródła zasilania w przypadku zbyt małej mocy dostarczonej z sieci lub generatora. Drugi zaś to system fotowoltaiczny przeznaczony do produkcji prądu o niskim napięciu do zasilania odbiorników prądu stałego o napięciu 12V, 24V i 48V, np. łodzie, przyczepy kempingowe, przydomowe instalacje oświetlenia, latarnie, tablice ogłoszeń, znaki drogowe.  

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Pomimo tego, że panele fotowoltaiczne oprócz produkcji energii elektrycznej mogą brać udział w procesie podgrzewania wody to ciekawym rozwiązaniem dedykowanym produkcji energii cieplnej dla CWU, CO czy ogrzewania basenów są panele termodynamiczne.

Światło słoneczne w ciągu roku nie jest jednakowo intensywne. Zimą, kiedy dni są krótsze, światłem dziennym cieszymy się jedynie 7 godzin, w tym światło słoneczne to zaledwie 3-4 godziny. Okres ten powoduje poważne ograniczenia w funkcjonowaniu tradycyjnych paneli słonecznych – mówi Zbigniew Molewski – Odpowiedzią na te problemy są panele termodynamiczne, które pozwalają na wysoko wydajny wzrost temperatury wody i oszczędności energii nie tylko w dni deszczowe, zimowe, ale nawet w nocy – dodaje.

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Jeżeli chodzi o ogrzewanie ciepłej wody użytkowej to system paneli termodynamicznych sprzęgniętych z pompą ciepła pozwala na podgrzanie wody do 60° C w bardzo efektywny sposób i to bez emisji CO2. W wyniku tego procesu inwestor może zaoszczędzić do 80% kosztów energii. Podobnie sprawa ma się w przypadku centralnego ogrzewania. Panele termodynamiczne charakteryzują się sprawnością, która pozwala na samodzielne ogrzewanie całego domu nawet w zimowe dni. System ten można przełączać tak by w okresach jesieni i zimy ogrzewał dom a wiosną i latem mógł być wykorzystywany do taniego ogrzewania basenowego.  System z panelami termodynamicznymi można również wykorzystać tylko i wyłącznie do ekologicznego ogrzewania basenów, w których podgrzewanie wody jest jedny, z największych kosztów.

 

odnawialne źródła energii odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

A&B Solarcompany – doświadczenie i elastyczność
Bardzo ważną cechą systemów OZE oferowanych przez firmę A&B Solarcompany jest ich bezobsługowość. Oznacza, że ani użytkownik ani instalator nie musi się martwić o utrzymanie systemu i konserwację czy serwis. Dzięki innowacyjnym technologiom, systemy fotowoltaiczne i termodynamiczne pozwalają na produkcję czystej i taniej energii również małym gospodarstwom domowym.
Firma A&B Solarcompany przede wszystkim elastycznie podchodzi do wymagań klienta i każdego traktuje w sposób indywidualny. Doświadczeni pracownicy firmy służą fachowym doradztwem. W trakcie projektowania systemu biorą pod uwagę różne czynniki takie jak dane klimatyczne dla lokalizacji, wydajności panelu fotowoltaicznego, inwertera, nachylenie dachu, położenie dachu względem południa oraz zacienienie okolicy. W związku z tym finalnym efektem ich pracy są instalacje o wysokiej wydajności i sprawności.

 

odnawialne źródła energiifot. A&B Solarcompany

 

Jesteśmy do dyspozycji klientów na terenie całego kraju i podejmujemy się nawet najbardziej indywidualnych projektów. Dzięki temu, że stosujemy różnorodne systemy montażowe dla naszych instalacji możemy montować je na różnorodnych powierzchniach. Specjalizujemy się również w stawianiu wiat pod instalacje fotowoltaiczne – mówi Zbigniew Molewski.

Ze szczegółową ofertą firmy A&B Solarcompany można zapoznać się na stronie: www.solarcompany.pro

61-760 Poznań, ul. Szewska 9/5, woj. wielkopolskie
tel. 510 006 572,