W kwestii skrzypienia wypowiadają się również stolarze. Fachowcy starej daty lub właściciele zakładów o długich rodzinnych tradycjach twierdzą często, że dobrze zrobione schody z punktu widzenia wykonawcy i odpowiednio dobranego materiału nie mogą skrzypieć i utrudniać życia wrażliwym użytkownikom. Istnieje również opinia, iż skrzypienie wynika z faktu, że drewno jest materiałem naturalnym, który wciąż pracuje i ich „hałaśliwości” uniknąć się nie da. Opinia przeciwko opinii, słowo przeciwko słowu a potencjalny klient nie wie na co się zdecydować.  

 

schody drewniane balustrady do schodow luxholmfot. Luxholm

 

Opatentowane dystanse

Jednak na polskim rynku jest już sprawdzone rozwiązanie, które eliminuje skrzypienie drewnianych schodów. Opatentował je niemiecki producent schodów firma Luxholm z siedzibą w Hanowerze. Luxholm jest jednym z potentatów w produkcji i projektowaniu schodów i balustrad. Jego tradycje sięgają 1966 roku. W ofercie firmy znajdują się zarówno schody drewniane jak i stalowe oraz balustrady. Rozwiązaniem likwidującym skrzypienie schodów są odpowiednio skonstruowane dystanse. Dzięki nim stopień nie jest sztywno połączony z policzkiem lub ścianą i nie skrzypie w przypadku naturalnej „pracy” drewna. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest to, że w przypadku uszkodzenia się stopnia lub zużycia się po wielu latach użytkowania jego demontaż jest ułatwiony i nie ma potrzeby rozbierania całych schodów.

 

Skrojone na miarę

Firma Luxholm proponuje swoim klientom szeroką ofertę schodów. Właściwie każdy z potencjalnych klientów znajdzie coś dla siebie. W katalogu firmy znajdują się typoszeregi proponowanych schodów, które są dopasowywane następnie do warunków zastanych w budynku klienta. 

 

schody drewniane na zamowienie luxholm niemieckie schodyfot. Luxholm

 

Flagowym produktem Luxholm są schody drewniane. 

– Schody z litego drewna firmy Luxholm są majstersztykiem w swojej klasie. Schodami wykonywane są indywidualnie według pomiaru technika naszej firmy, dopasowanymi według życzeń klienta, wyposażonymi w wybraną przez klienta balustradę – mówi Paweł Machulec, polski przedstawiciel firmy -Są wykonane  jak meble, cudownie piękne i niepowtarzalne – dodaje.

Luxholm stosuje wszystkie możliwe systemy zabudowy schodów: z mocowaniem sworzniowym do ściany lub do czołowej konstrukcji nośnej, z balustradą wpuszczaną albo nasadzaną, w systemie Step-in, kręte, proste lub z podestem.

Ciekawym rozwiązaniem są również oferowane przez Luxholm schody oszczędnościowe dla użytkowników, którzy nie dysponują dużą ilością powierzchnia potrzebują schodów prowadzących na poddasze.. Przy wysokości użytkowej 18 cm (plus 4 cm grubość stopnicy), Schody typu Mini są idealnym rozwiązaniem. Można je zaplanować jako schody proste, zakręcone na ¼ lub ½ wysokości, na indywidualne życzenie klienta można zastosować inny sposób poprowadzenia biegu schodów. Schody te, jak i nasze pozostałe schody ażurowe, można zabudować bez statycznego zakotwienia w ścianę. Pomalowane części stalowe w kombinacji ze stopniami Multiplex, czy litego drewna z wygiętymi balustradami, albo systemem balustrad typu Stratos, aż do kompletnych schodów z litego drewna – wszystko jest tutaj możliwe. Schody oszczędne mogą być zabudowane pomiędzy piętrami.

 

krecone schody schody oszczednosciowe schody oszczednefot. Luxholm

 

Na uwagę zasługują również schody ażurowe z centralną konstrukcją. W systemie tym specjalna konstrukcja nośna wykonana jest z niezniszczalnych żeliwnych elementów sferoidalnych. Wolnostojąca konstrukcja może być wykonana w dowolnym kolorze wybranym przez klienta, możliwe jest zamontowanie oświetlenia wewnątrz konstrukcji. Stopnie mogą być wykonane z dowolnie wybranego przez klienta drewna. Całość zakończona wygiętymi balustradami ze stali zwykłej lub nierdzewnej typu Stratos albo Planus. 

To jednak tylko kilka ciekawych produktów w bardzo szerokiej ofercie firmy. Pełny, kompleksowy obraz produktów znajduje się na stronie www.luxholm.de/pl/

 

Profesjonalne doradztwo i wykonanie

Oczywiście wykonawca schodów musi zapewnić klientowi kompleksową obsługę. Dlatego firma Luxholm dysponuje zespołem techników, którzy prowadzą doradztwo i zajmują się projektowaniem.

– Nasi technicy podchodzą poważnie do doradztwa. Stosują się do życzeń klienta, jego sensownych potrzeb i wymagań. Dobre rady na tym etapie są bardzo ważne, gdyż schody to element wyposażenia, który towarzyszyć będzie domownikom przez wiele lat – mówi Paweł Machulec.

Wszystkie podzespoły schodów wykonywane są w firmie Luxholm na profesjonalnych maszynach. Są wśród nich urządzenia sterowane numerycznie CNC, które zapewniają elementom dokładne wykonanie a w przypadku detali powtarzalnych brak jakichkolwiek odstępstw od ustalonych wymiarów. 

D-3091 Sernagen, Siemens Str. 22, woj.
tel. 668856159,