fot. elements.envato.com

Najlepsze płytki do kuchni. Jakie rozwiązania dobrze sprawdzą się na kuchennej podłodze?

Płytki podłogowe do kuchni muszą spełniać kilka podstawowych warunków. Pierwszym z nich jest trwałość. Oglądając dostępne w sprzedaży materiały, warto zwrócić uwagę, czy interesujące nas produkty są odporne na ścieranie i zabrudzenia. Najlepszym wyborem będą płytki do kuchni gresowe, z terakoty i kamienia naturalnego. Warto sprawdzić także, czy płytki posiadają antypoślizgową strukturę – dzięki temu poruszanie się po nich będzie bezpieczne, nawet jeśli podłoga zostanie przypadkowo zalana.

Dobrym wyborem do kuchni będą płytki z widocznym wzorem. Na takich powierzchniach zdecydowanie mniej widoczne będą zabrudzenia, o które łatwo w każdej intensywnie użytkowanej kuchni. Nie bez znaczenia pozostaje także dopasowanie estetyki i stylu płytek do reszty pomieszczenia. Warto zadbać o to, aby podłoga tworzyła spójną stylistycznie całość z meblami kuchennymi i jadalnymi, jeśli kuchnia jest otwarta na jadalnię. Kolejnym kryterium jest wielkość płytek. Większe płytki do kuchni będą optycznie powiększały pomieszczenie, mniejsze z kolei sprawiały wrażenie, że jest mniejsze.

Jakie płytki do małej kuchni, a jakie do dużej?

Szczególnie problematyczny jest wybór odpowiednich płytek do małej kuchni, której urządzenie stanowi jedno z największych wyzwań. Do dużej kuchni będą pasowały praktycznie wszystkie, dostępne na rynku rozwiązania – wybór konkretnego spośród nich zależy więc od naszych upodobań, stylu całego wnętrza, a także budżetu. W przypadku małej kuchni, do zadania tego warto podejść z większą ostrożnością. Jak już powiedzieliśmy powyżej, z rozwagą należy traktować małe płytki do kuchni – ułożone na podłodze, będą dodatkowo potęgowały efekt ograniczonej przestrzeni.

fot. elements.envato.com

Najlepsze efekty aranżacyjne osiągniemy natomiast sięgając po większe płytki do kuchni. Standardowym rozmiarem, na który decyduje się większość osób wykończających podłogę w kuchni są płytki kwadratowe 60×60. To uniwersalny rozmiar, który ma szansę świetnie sprawdzić się zarówno w dużej, jak i małej kuchni.

Znaczenie ma jednak nie tylko sam rozmiar płytek, lecz także wzór. Jednolita powierzchnia z mało widocznymi fugami dodatkowo powiększy pomieszczenie, podczas gry wzorzyste płytki, zwłaszcza w modnym wydaniu patchworkowym, pomniejszą wnętrze. Efekt powiększenia małej kuchni osiągniemy także zamiast matowych płytek wybierając ich odpowiedniki w połysku – błyszczące płytki do kuchni będą odbijały światło i potęgowały efekt głębi, co z kolei sprawi, że pomieszczenie będzie wydawało się jaśniejsze i większe.