Jakie produkty wybrać i na co postawić, gdy dobiera się lampy do ciasnej łazienki? Kilka wskazówek znajdziecie w dalszej części tekstu.

Lampy w łazience – jakie oświetlenie jest niezbędne?

W żadnym domowym pomieszczeniu nie da się funkcjonować bez zastosowania oświetlenia. Łazienka nie stanowi w tym przypadku wyjątku. Lampy doświetlają ciemne zakamarki lub pozwalają zachować wygodę i bezpieczeństwo korzystania z wnętrz wieczorem lub w nocy.

W zależności od przeznaczenia konkretnego pomieszczenia lub strefy, stosuje się nieco inne rodzaje lamp. Do czego potrzebujemy produktów oświetleniowych w łazience? Podstawę stanowi oczywiście oświetlenie ogólne, dzięki któremu możemy bez przeszkód przemieszczać się i wykonywać mniej precyzyjne czynności. Do zrobienia makijażu lub ogolenia zarostu przed lustrem przydaje się już światło o większym natężeniu.

Po jakie produkty zatem sięgnąć, by mieć pewność, że łazienka jest naprawdę wygodna, a przy tym stylowo oświetlona?

Mała łazienka a funkcjonalne oświetlenie – najpraktyczniejsze typy opraw

Oświetlenie w łazienkach spełnia przede wszystkim funkcje typowo praktyczne. Równocześnie jednak stanowi efektowną dekorację przestrzeni i dopełnienie kompleksowej aranżacji. Połączenie pięknego z użytecznym ma szczególne znaczenie w przypadku ciasnych łazienek, w których każdy fragment przestrzeni jest na wagę złota.

W takich wnętrzach najczęściej stawia się na niewielkie, wodoszczelne produkty oświetleniowe, zaprojektowane z pomysłem i nie zajmujące zbyt wiele miejsca. Spory wybór takich rozwiązań oferuje choćby Azzardo.

Jako lampy główne zazwyczaj wybiera się plafony i modele sufitowe, w miarę płasko przylegające do sufitu. Mogą wyróżniać się jednak ciekawym designem oraz wpisywać w najmodniejsze trendy (styl glamour, skandynawski, minimalistyczny, boho). Interesującą opcją jest postawienie na niewielkie i dyskretne oczka wpustowe. Montuje się przynajmniej kilka takich lamp w strategicznych punktach sufitu, by równomiernie doświetlić całe wnętrze.

Plafony trafiają niekiedy na ściany jako oświetlenie boczne (uzupełniające). Używa się ich także do oświetlenia strefy lustra, choć w tym miejscu optymalnym rozwiązaniem pozostają kinkiety i reflektorki z opcją regulowania kąta padania światła. Miłośnicy nowoczesnych technologii mogą natomiast wybrać oryginalne i przykuwające wzrok lustra ze zintegrowanymi źródłami światła LED.

Kilka słów o taśmach LED do łazienki

W łazienkach chętnie stosuje się także taśmy LED. Pozwalają na zbudowanie klimatu, sprzyjającego spokojnej rekreacji i wypoczynkowi, nawet w bardzo ciasnych pomieszczeniach.

Przy ich pomocy da się podświetlić krawędzie mebli i wyposażenia łazienkowego (kabiny prysznicowej, wanny), detale architektoniczne (wnęki, sufit podwieszany). Coraz modniejsze staje się również wykorzystanie taśm LED do dekoracyjnego podświetlenia fug między płytkami, by uzyskać intrygujące oświetlenie liniowe lub efekt rozgwieżdżonego nieba (światłowody LED).

Jeśli wybierze się praktyczne taśmy RGB, można w zależności od potrzeb zmieniać kolor i temperaturę barwową światła, wykorzystując do tego urządzenia mobilne, w tym choćby telefon z zainstalowaną aplikacją.

Stylowa i wygodna mała łazienka a idealne oprawy oświetleniowe

Szeroki wybór produktów oświetleniowych sprawia, że każdy jest w stanie znaleźć oświetlenie dopasowane do swoich upodobań estetycznych oraz specyfiki danego wnętrza. Niewielkie i stylowe oprawy idealnie sprawdzają się nawet w ciasnych łazienkach. Jeśli na dodatek uzupełni się je o wygodne w montażu i dyskretne taśmy LED, zyskuje się oryginalne i piękne oświetlenie, które równocześnie zapewnia warunki do realizacji wszystkich potrzebnych czynności, a przy tym tworzy nastrojowe wnętrze, idealnie nadające się do regeneracji sił po długim dniu pracy.