fot. Unsplash+

Wielkość domu

Brytyjskie domy są znacznie mniejsze, mają zazwyczaj 75m2. Z kolei Amerykańskie są ponad dwa razy większe, gdyż liczą około 200 m2. Jest to jedna z największych różnic, która wpływa także na rozmieszczenie domów obok siebie, brytyjskie domy są bardziej skupione i zdarza się, że budowane są obok siebie, dzieląc ze sobą ściany. Amerykańskie domy zwyczajowo są wolnostojące i posiadają podwórka, ogródki, w których można spędzać czas z rodziną, domy te tworzą rozległe przedmieścia, dlatego niezbędny jest wtedy samochód.

Trzeba zwrócić uwagę, że w Europie większe znaczenie mają przestrzenie publiczne, ludzie są bardziej stłoczeni, ale mają wszędzie relatywnie blisko. Kontakt z sąsiadami czy usługami wymaga mniejszego dystansu.

Projekt domu — umiejscowienie

Brytyjskie domy bardzo często otwierają się prosto na ulicę zwłaszcza te w budowie szeregowej. Z kolei domy amerykańskie mają więcej terenów zielonych przed domem i położone są dalej od drogi, a parter zwyczajowo jest podwyższony. Nie może także zabraknąć werandy, która stanowi często centralne miejsce, rodzice mogą kołysać się na bujanej ławce lub krzesłach a dzieci spokojnie bawić się w sąsiedztwie. Takie rozwiązania, nie są często spotykane w Wielkiej Brytanii.

fot. Francesca Tosolini

Warto też zwrócić uwagę na różnicę w terminologii, dla Brytyjczyk parter położony jest na parterze, a pierwsze piętro to to, do którego prowadzą schody. Dla Amerykanina parter to pierwsze piętro, a drugie piętro znajduje się na naszym piętrze.

Liczba pokoi w domu

Amerykańskie projekty domów rozdzielają przestrzeń i dzięki temu powstają osobne pokoje na zgodnie z ich funkcją, znajdziemy tutaj jadalnię, pralnię, oficjalny salon, a nawet pokój rodzinny. W brytyjskim domu można zauważyć pokoje połączone, zamiast oddzielnej pralni, pralkę umieszcza się w kuchni wraz z dużym stołem do spożywania posiłków. Amerykańskie domy zazwyczaj mają sypialnię z dużym łóżkiem typu king-size. Podczas gdy brytyjska sypialnia pomieści podwójne łóżko o rozmiarze 135 x 190 cm i może pozostawić dość ograniczoną przestrzeń na pozostałe meble.

Amerykanie preferują życie w odosobnieniu, a Brytyjczycy są bardziej gościnni i kładą większy nacisk na wspólnotę. Ten czynnik także wpływa na wielkość nieruchomości. W Amerykańskim domu znajdziemy wiele łazienek i sypialni, a mieszkańcy wysp tworzą domy wygodne do życia i kompaktowe.

fot. Zac Gudakov

Dekoracje i meble

Brytyjskie styl wspiera tradycję, dlatego meble są często drewniane i mogą być pamiątką rodzinną, która towarzyszy rodzinie od wielu pokoleń. Na ścianach możemy zobaczyć tapety w żywych kolorach i motywach kwiatowych, botanicznych czy zwierzęcych, które mogą także pojawić się na tapicerowanych meblach. W takim wnętrzu znajdziemy także kufry, ponieważ starsze domy mają mniej przestrzeni do przechowywania. Brytyjczycy cenią sobie wygodę, dlatego salon jest bardzo przytulny, mogą znaleźć się w nim dwie sofy, które tworzą okazję do rozmowy i wygodny kącik dla każdego domownika.

Amerykanie kładą nacisk na komfort i otaczają się nowoczesnym dizajnem. Jeśli tapety to w jasnych kolorach, duża liczba wielkogabarytowych mebli i mniejsza ilość dekoracji. Meble są masywne z elementami postarzanych akcentów. Projektowanie otwarte połączone z inteligentnym zagospodarowaniem przestrzeni i mnóstwo szaf do przechowywania lub osobna garderoba.

30-010 Kraków, ul. Łokietka 8D/26, woj. małopolskie
tel. 800 880 991,