Gotowe kominy zewnętrzne – w cenie bezpieczeństwo domowników

Komin awaryjny, komin bezpieczeństwa, komin rezerwowy – choć terminologia bywa różna, to chodzi jednak o ten sam produkt, czyli izolowany, gotowy komin zewnętrzny. Jak zbudowany jest taki komin?

Otóż w systemach kominowych izolowanych, które zaprojektowane są specjalnie do stosowania na zewnątrz, wykonuje się warstwę izolacji z wysokotemperaturowej wełny mineralnej. Izoluje ona przewód kominowy przed zimnem, co w tego typu kominach ma ogromne znaczenie. Zbyt niska temperatura w rurach kominowych mogłaby spowodować cofanie się spalin, co jest bardzo niebezpieczne dla mieszkańców budynku, zagrażając ich życiu i zdrowiu.

Warstwa izolacji z wełny mineralnej chroni ponadto komin przed nadmiernym wykraplaniem się gorących spalin. Dzięki temu wyeliminowane jest ryzyko powstawania osadu, który mógłby powodować zamakanie dolnego odcinka przewodu kominowego.

Kiedy stosuje się komin rezerwowy?

Gotowe kominy zewnętrzne sprawdzają się wszędzie tam, gdzie nie ma szachtu kominowego, a jego wybudowanie jest trudne albo cena, jaką by trzeba za taką inwestycję zapłacić, jest zbyt wysoka. Tego typu systemy montuje się na zewnątrz, poza szachtem, bez potrzeby przebudowy istniejącego komina.

W ofercie firmy Kominus znajdują się dwa rodzaje systemów kominowych, które mogą zostać wykorzystane jako zewnętrzny komin rezerwowy.

Pierwszy z nich – system KZD – ma izolację z wełny skalnej o grubości 50 mm i wykonany jest ze stali żaroodpornej (warstwa wewnętrzna) oraz stali nierdzewnej (warstwa zewnętrzna). Przeznaczony jest do kotłów z otwartą komora spalania na ekologiczne paliwa stałe.

Innym systemem, który sprawdzi się jako gotowy komin zewnętrzny, jest KZD-SLIM. Również to rozwiązanie powstało z myślą o urządzeniach z otwartą komorą spalania, które zasilane są ekologicznymi paliwami stałymi (jak np. pellet). Rury i kształtki systemu KZD-SLIM mają izolację z wełny skalnej o grubości 30 mm.

Gotowe kominy zewnętrzne

Gotowe kominy zewnętrzne sprawdzą się nie tylko wtedy, gdy w budynku nie ma szachtu kominowego, a jego budowa jest albo niemożliwa, albo bardzo kosztowna. Izolowany komin rezerwowy instaluje się także wówczas, gdy w domu zamontowane są dodatkowe źródła energii grzewczej – jak kominki czy kozy. W dobie nieustannych podwyżek, gdy ceny wszystkich mediów szybują w górę, trudno nie docenić możliwości relatywnie taniego dogrzania budynku.

Montaż alternatywnego źródła ciepła oraz współpracującego z nim gotowego komina zewnętrznego to także doskonały sposób na zapewnienie sobie alternatywnego źródła ciepła w sytuacjach awaryjnych. Dziś, gdy większość ekologicznych urządzeń grzewczych działa na prąd (pompy ciepła, kotły gazowe), przerwy w dostawie mogą doprowadzić do szybkiego wychłodzenia budynku. W takich sytuacjach trudno przecenić kozę czy kominek, które wygenerują przyjemne ciepło i pozwolą utrzymać komfort termiczny.

Montaż dodatkowego urządzenia grzewczego (np. kozy lub kominka) oraz gotowego komina zewnętrznego / rezerwowego zapewni bezpieczeństwo energetyczne w niepewnych czasach. To także świetny sposób na zabezpieczenie się przed nagłym wzrostem cen paliw stałych i gazu, pozwalający niedrogo dogrzać budynek w najzimniejszych miesiącach roku.

Więcej informacji na stronie: https://www.kominus.com.pl/

32-015 Kłaj k. Krakowa, ul. Łężkowice 112, woj. małopolskie
tel. +48 12 284 27 73,