Decydując się na konkretne rozwiązania technologiczne należy pamiętać  o przepisach, które określają jakie parametry powinna spełniać termoizolacja zarówno ścian zewnętrznych jak i dachu. Ruch ciepła w górę jest intensywniejszy i dlatego przepisy dotyczące dachu są bardziej restrykcyjne. Od kilku lat obserwujemy zmiany tych regulacji. Prawo zmierza do tego by ograniczać straty ciepła przez przegrody. W efekcie wybór materiałów budowlanych o najlepszych parametrach termoizolacyjnych stanie się koniecznością. Jednym z wyrobów stosowanych przy ociepleniu poddasza wełną mineralną jest wieszak do poddaszy. Standardowa długość wieszaków, z których wykonawcy mogli dotychczas korzystać to 200 i 270 mm. Te parametry pozwalają uzyskać maksymalną grubość ocieplenia do 30 cm. Pojawienie się na rynku wieszaka do poddaszy Pro o długości 350 mm pozwala na wykonanie grubszego ocieplenia poddasza wełną mineralną.

Jaki materiał do ocieplenia poddasza?

Najpopularniejszym materiałem stosowanym w Polsce jest wełna mineralna. Na rynku dostępne są wełny zarówno o różnych właściwościach jak i grubościach. Coraz częściej inwestorzy nalegają by zwiększyć grubość warstwy ocieplenia – dzięki czemu zatrzymają więcej ciepła w domu i obniżą swoje rachunki za ogrzewanie. Wełna mineralna układana jest najczęściej między krokwiami i pod krokwiami.

Ocieplanie między krokwiami

Grubość wełny umieszczanej między krokwiami uzależniona jest od typu konstrukcji dachu i wysokości krokwi.

Podczas montażu termoizolacji należy pamiętać o różnicach wynikających z tego z jakich materiałów wykonane zostało krycie wstępne. Jeśli zastosowaliśmy paraizolacyjny materiał np. papę, to wówczas należy pamiętać o konieczności pozostawienia wentylacyjnej szczeliny powietrznej (3-4 cm) w przestrzeni między krokwiami. Dzięki niej zapewnimy prawidłową wentylację i odprowadzimy nadmiar wilgoci z warstwy izolacyjnej – przypomina Mateusz Józefiak, specjalista ds. jakości w firmie Metpol W przypadku zastosowania krycia wstępnego w postaci membrany paroprzepuszczalnej szczelina nie jest konieczna. W praktyce grubość tej warstwy to najczęściej ok 15 cm.

ocieplanie poddasza metpol

fot. Metpol | Ruszt z wieszakiem do poddaszy 350mm

Ocieplenie pod krokwiami

Pozostałą część termoizolacji umieszczamy pod krokwiami, wypełniając przestrzeń powstałą pomiędzy rusztem wykonanym z profili CD 60 i spodem krokwi. Jeśli do budowy rusztu użyliśmy standardowych wieszaków do poddaszy o długościach 200 lub 270 mm, to grubość tej warstw wynosi 10-15 cm. Wówczas łączna grubość warstwy termoizolacji to 25-30 cm. Dotychczas dużym wyzwaniem dla wykonawców było zwiększenie grubości izolacji o kolejne 10 cm. Pojawienie się na rynku dłuższych wieszaków kotwowych do poddaszy znacznie ułatwi ich pracę. Jak wiadomo, im  wieszak dłuższy tym warstwa będzie grubsza i efekt izolacyjności dachu lepszy.

ocieplanie poddasza metpol

fot. Metpol | Warstwy wełny mineralnej - między krokwiami i pod krokwiami

Grzybkowy wieszak do poddaszy 350 mm PRO

Jednym z wieszaków kotwowych do poddaszy jest tzw. wieszak grzybkowy. Wykonawcy bardzo chętnie wykorzystują go do montażu rusztu na poddaszu. Nowy wymiar wieszaka – długość 350 mm, daje możliwość montażu grubszej wełny niż dotychczas. Jest to najdłuższy z oferowanych przez Metpol wieszaków do poddaszy. Teraz 40 cm izolacja nie stanowi już problemu.

ocieplanie poddasza metpol

fot. Metpol | Wpięcie w profil CD

Zaczep do wełny, który jest dodatkową zaletą nowego wieszaka, to rozwiązanie, które ułatwia pracę wykonawcy podczas montażu termoizolacji. Zaczep służy do przytrzymania wełny układanej pod krokwiami – dotychczas musiał wykonywać czasochłonne sznurowanie. Wieszak był projektowany z myślą o tym by ułatwić jego wpięcie w profil CD. Monterzy, którzy testowali produkt, potwierdzili, że dzięki niemu łatwiej wykonać montaż izolacji.

ocieplanie poddasza metpol

fot. Metpol | Zaczep do wełny

Inwestor, który chce mieć pewność, że prace zostały wykonane poprawnie i z myślą o jego bezpieczeństwie, doceni fakt, że wieszak do poddaszy Pro zapewnia stabilną konstrukcję i ogranicza powstanie pęknięć.   

Dom energooszczędny

Zmiany w przepisach, które obowiązują od 2017 roku i będą kontynuowane w 2021 roku ukierunkowują producentów materiałów budowlanych na szukanie rozwiązań spełniających standardy domów energooszczędnych.  Wykonawcy chcąc spełnić nowe wymogi, muszą sięgać po wyroby, dzięki którym inwestor będzie mógł ograniczać straty ciepła i zmniejszyć koszty utrzymania domu. Jeśli wykonawca zdecyduje się na ocieplenie wełną mineralną o znacznych grubościach, wówczas warto sięgnąć po najdłuższy z oferowanych  wieszaków na rynku – wieszak do poddaszy 350 mm Pro – wyjaśnia Mateusz Józefiak.

Więcej szczegółów na temat wieszaków grzybkowych do poddaszy znajdziesz na stronie: www.metpol.pl

62-002 Suchy Las /k Poznania, ul. Szyszkowa 6 , woj. wielkopolskie
tel. 616500700,