Sposób na nazywanie i określanie barw

Natural Colour System®© - system opisujący kolory

Kto z nas choć raz tego nie doświadczył: przypadkowo dostrzegamy kolor liści, elewacji budynku czy okładki książki, który wydaje nam się idealny do sypialni, łazienki czy przedpokoju, jednak nie potrafimy go nazwać i odtworzyć. Jak uzyskać dokładnie taki sam odcień, jaki dostrzegliśmy w naturze czy w otaczającej nas architekturze? Pytanie to zadaliśmy Ryszardowi Bojarowi z firmy Design Studio COLOR Koncept.

Lider Budowlany: Czym jest Natural Colour System®©?
Ryszard Bojar: Natural Colour System ®© to uniwersalny język barwy, czyli najbardziej rozpowszechniony na świecie system opisujący kolory w taki sposób, w jaki odbiera je ludzki wzrok. To rozwiązanie zostało opracowane przez specjalistów ze Sztokholmu i jest normą państwową w Szwecji, a także w wielu innych państwach. Funkcjonuje w skali globalnej jako narzędzie regulujące, które zostało zaaprobowane przez wielu uczestników procesów barwienia wyrobów w masie oraz powłok. Dotyczy to olbrzymiej większości produktów konstrukcyjnych, wykończeniowych i wyposażeniowych różnych branż, a także podporządkowania barwności otoczenia.

 

ncs określanie barw ncs określanie barwfot. Design Studio COLOR Koncept

 

Lider Budowlany: Jaka jest zasada działania systemu NCS?
Ryszard Bojar: Ludzki zmysł wzroku w sposób naturalny odbiera 6 podstawowych kolorów: 2 achromatyczne (bezbarwne, neutralne: biel – W i czerń – S) i 4 chromatyczne (barwne), oznaczone odpowiednio symbolami: Y (żółty), R (czerwony), B (błękitny), G (zielony). Przestrzeń barwowa zbudowana jest z dwóch stożków, opartych na kręgu 40 odcieni tonów barw chromatycznych (Y, R, B, G). Wierzchołek stożka górnego, symbolizujący kolor biały (W), i wierzchołek stożka dolnego, symbolizujący kolor czarny (S), wyznaczają oś kolorów neutralnych. Pionowy przekrój tej bryły z dwóch stożków w każdym z 40 miejsc tonów barwnych na okręgu ukazuje 40 trójkątów każdego z ich odcieni. Procentowa zależność współczynników ułatwia dokładną lokalizację każdego odcienia w przestrzeni barwowej.

 

ncs określanie barwfot. Design Studio COLOR Koncept

 

Lider Budowlany: Czy w systemie można zdefiniować każdy kolor?
Ryszard Bojar: W standardowej kolekcji NCS znajduje się 1950 odcieni, jednak liczba ta nie jest jednak żadnym ograniczeniem. Przy pomocy systemu można opisać każdy z 10 milionów odcieni, jakie rozróżnia ludzki wzrok. Każdy kolor, który zobaczymy w otaczającej nas przestrzeni można rozpisać za pomocą specjalnego wzoru (tzw. notacja NCS), który w procentach wyraża dwie równorzędne zależności: pomiędzy dwoma kolejnymi podstawowymi kolorami o pełnej chromatyczności (Φ) oraz pomiędzy stopniem sczernienia (s) a stopniem chromatyczności (c). Dzięki możliwości nazwania, zdefiniowania zobaczonego w naturze czy na przypadkowym obiekcie koloru, z łatwością można uzyskać potrzebny do jego wytworzenia środek barwiący.

 

ncs określanie barwfot. Design Studio COLOR Koncept

 

Lider Budowlany: W jakich branżach wykorzystywany jest system NCS?
Ryszard Bojar: Narzędzia NCS®© są z powodzeniem wykorzystywane wszędzie tam, gdzie liczy się precyzyjny dobór koloru mebla, elementu wyposażenia wnętrz czy pomieszczenia. System opisujący kolory doskonale sprawdza się w wytwórniach farb, lakierów i innych środków barwiących, materiałów kolorowych (łącznie z ich dystrybutorami). To narzędzie doceniają również architekci, projektanci wnętrz, form przemysłowych, komunikacji wizualnej, reklam oraz handlowe mieszalnie farb, warsztaty farbiarskie, firmy budowlane.  
NCS pozwala wyeliminować problem niejednorodnej kolorystki wokół nas, barwnej pstrokacizny. Dzięki systemowi można w prosty sposób dobrać kolory tak, by harmonijnie współgrały z istniejącym otoczeniem. Dlatego w wielu państwach z dobrodziejstw tego rozwiązania korzystają osoby odpowiedzialne za działania inwestycyjne w sferze siedlisk mieszkaniowych, służby publiczne czy też inne, pełniące funkcje administracyjne, kulturalne albo produkcyjne.

 

ncs określanie barwfot. Design Studio COLOR Koncept

 

Lider Budowlany: Jak w praktyce stosuje się system NCS?
Ryszard Bojar: Dostępne są różnorodne narzędzia służące do wytwarzania powtarzalnych środków barwiących i materiałów różnego zastosowania, wzorce odcieni NCS różnych formatów do ich porównywania z materiałami, zestawy w kolekcjach dla wyspecjalizowanego użytkowania, a także przydatne programy komputerowe i sprzęt metrologiczny. Są to np. podręczny kolorymetr NCS Colour Scan czy program projektowy NCS Navigator (dobór odcieni przy porównaniu różnych sposobów odczytu w 3d i w ruchu). Model NCS funkcjonuje w witrynach internetowych firmy, pozwala na korzystanie z wzorców, wzorników, instrumentów pomiarowych dla laboratoriów produkcyjnych, biur projektowych i warsztatów wykonawczych. Dzięki tym narzędziom każdy jest w stanie wcielić w życie swoje kolorystyczne zamierzenia.

Szczegółowa oferta Design Studio COLOR Koncept jest dostępna na stronie: www.ncs-des.com.pl/ncs/

 

05-092 Łomianki, ul. Zachodnia 17, woj. mazowieckie
tel. 227512954, 600890934,


Liczba odwiedzin: 478 | Data publikacji: 2016-02-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


07.05.2015 | System barw
Natural Colour System®©, czyli Naturalny System Barw,...
Ile razy zdarzyło się, że zobaczyliśmy jakiś...
Dobierając dziś system okienny czy system przesuwny,...
Fronty kuchenne lakierowane Wiech z powłoką Regen-Lak...
Elementem, który w zabudowach kuchennych odgrywa najważniejszą...
Wybierając wykonawcę balustrady czy ogrodzenia kutego rzadko...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.

Słowa kluczowe: określanie barw, system ncs, natural colour system, ncs colour, określanie barw ncs, nazywanie barw ncs, określanie kolorów ncs, kolory ncs, wzornik ncs, paleta ncs, wzornik kolorów ncs, ncs wzornik, ncs kolory, natural color system ncs, kolor ncs, ncs kolor
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy