Natural Colour System – język barwy
NCS to narzędzie opracowane przez specjalistów ze Sztokholmu.
– To uniwersalny język barwy, działający w skali globalnej, który pod koniec ubiegłego wieku stał się normą państwową w Szwecji, a później w innych krajach – wyjaśnia Ryszard Bojar.
Choć nie wszędzie – tak jak w Szwecji – NCS jest normą państwową, to jednak w skali globalnej jako narzędzie regulujące został zaaprobowany przez wielu uczestników procesów barwienia wyrobów w masie oraz powłok. Dotyczy to olbrzymiej większości produktów konstrukcyjnych, wykończeniowych i wyposażeniowych różnych branż, oraz – co istotne – podporządkowania barwności otoczenia.

 

definiowanie kolorówfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

– Działania inwestycyjne w sferze siedlisk mieszkaniowych, siedzib służb publicznych czy też innych, służących funkcjom administracyjnym, kulturalnym albo produkcyjnym niejednokrotnie sprawiają wrażenie, jakby ich autorzy starali się wyróżnić nie tylko atrakcyjną, w ich mniemaniu, nowoczesną i zaskakującą formą, ale także „efektowną” kolorystyką. Niestety często okazuje się ona być w rezultacie efekciarskim „kolorkiewiczostwem” – zauważa Ryszard Bojar.
NCS pozwala wyeliminować opisany powyżej problem „barwnej pstrokacizny”, gdzie każdy kolejny budynek w przestrzeni wokół nas jest jeszcze bardziej jaskrawy od poprzedniego. Dzięki systemowi można w prosty sposób dobrać kolory tak, by harmonijnie współgrały z istniejącym otoczeniem.

Kolekcja odcieni NCS
System NCS opiera się na założeniu, iż ludzki zmysł wzroku w sposób naturalny odbiera 6 podstawowych kolorów: 2 achromatyczne (bezbarwne, neutralne: biel – W i czerń – S) i 4 chromatyczne (barwne), oznaczone odpowiednio symbolami: Y (żółty), R (czerwony), B (błękitny), G (zielony).

 

definiowanie kolorówfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

Przestrzeń barwowa zbudowana jest z dwóch stożków, opartych na kręgu 40 odcieni tonów barw chromatycznych (Y, R, B, G). Wierzchołek stożka górnego, symbolizujący kolor biały (W), i wierzchołek stożka dolnego, symbolizujący kolor czarny (S), wyznaczają oś kolorów neutralnych. Pionowy przekrój tej bryły z dwóch stożków w każdym z 40 miejsc tonów barwnych na okręgu ukazuje 40 trójkątów każdego z ich odcieni. W standardowej kolekcji NCS jest ich aktualnie 1950.

 

definiowanie kolorówfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

– Istotą struktury NCS jest jego precyzja i przejrzystość. Procentowa zależność jego współczynników ułatwia dokładną lokalizację każdego odcienia w przestrzeni barwowej – komentuje Ryszard Bojar.

Uzyskać wymarzony kolor
Wspomniana liczba 1950 odcieni w standardowej kolekcji NCS nie jest jednak żadnym ograniczeniem. Przy pomocy systemu można opisać każdy z 10 milionów odcieni, jakie rozróżnia ludzki wzrok. Dzięki temu składowe dowolnego koloru, który zobaczymy w otaczającej nas przyrodzie lub architekturze można rozpisać za pomocą specjalnego wzoru (tzw. notacja NCS), który precyzyjnie opisuje każdy odcień zawarty w pojedynczym trójkącie.

 

definiowanie kolorówfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

Wyraża on w procentach dwie równorzędne zależności: pomiędzy dwoma kolejnymi podstawowymi kolorami o pełnej chromatyczności (Φ) oraz pomiędzy stopniem sczernienia (s) a stopniem chromatyczności (c). Dzięki temu można bez problemu uzyskać kolor identyczny z tym zobaczonym w naturze lub na przypadkowym obiekcie, który zamarzył nam się np. do sypialni lub na elewację, a następnie zyskać potrzebny do ich wytworzenia środek barwiący.

Wytwarzanie powtarzalnych środków barwiących
NCS to doskonałe narzędzie do tego, by uzyskać wymarzony efekt barwności dla domu, pokoju, mebla lub dowolnego elementu wyposażenia i wykończenia przestrzeni w sposób prosty i bez ryzyka nieporozumień wynikających z niewłaściwego doboru koloru przez użytkownika.
Narzędzia NCS®© są z powodzeniem wykorzystywane przez wytwórnie farb, lakierów i innych środków barwiących, materiałów kolorowych, łącznie z ich dystrybutorami, a także przez architektów, projektantów wnętrz, form przemysłowych, komunikacji wizualnej, reklam oraz handlowe mieszalnie farb, warsztaty farbiarskie, firmy budowlane oraz wszystkich tych, którzy w sposób jednoznaczny chcieliby odtworzyć swoje kolorowe zamierzenia.

 

definiowanie kolorówfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

-Poprzez swoje lokalne przedstawicielstwa NCS S.A. ze Sztokholmu oferuje różnorodne narzędzia służące do wytwarzania powtarzalnych środków barwiących, materiałów różnego zastosowania, wzorców odcieni NCS różnych formatów do ich porównywania z materiałami, zestawów w kolekcjach dla wyspecjalizowanego użytkowania, a także przydatnych programów komputerowych i sprzętu metrologicznego – mówi Ryszard Bojar.
Model NCS funkcjonuje w witrynach internetowych firmy, umożliwiając korzystanie z wzorców i wzorników, instrumentów pomiarowych dla laboratoriów produkcyjnych, biur projektowych i warsztatów wykonawczych. Są to np. podręczny kolorymetr NCS Colour Scan czy program projektowy NCS Navigator (dobór odcieni przy porównaniu różnych sposobów odczytu w 3d i w ruchu).

Wejście do sklepu internetowego firmy oraz jej szczegółowa oferta są dostępne na stronie: www.ncs-des.com.pl/ncs/