Ile też razy jest tak, że z niechęcią patrzymy na otaczającą nas barwną „pstrokaciznę”, bo każdy kolejny budynek w przestrzeni wokół nas jest jeszcze bardziej jaskrawy od poprzedniego. Rozwiązaniem tych problemów jest NCS – Natural Colour System®© – Naturalny System Barw, najbardziej rozpowszechniony na świecie system opisujący barwy w taki sposób, w jaki odbiera je ludzki wzrok. O możliwości tego narzędzia zapytaliśmy Ryszarda Bojara z Design studio COLOR Koncept z NCS.

Spójne kolorystycznie środowisko wizualne
Nierzadko z obrzydzeniem patrzymy na regularnie odnawiane stare bloki z wielkiej płyty, których nieatrakcyjną geometryczną formę szpecą dodatkowo kolory elewacji. Tu jasnozielony, tam ciemnozielony, obok różowy, a kawałek dalej żółty z brązami – efekt pomieszania wszystkich kolorów tęczy na osiedlach sprawia, że można dostać oczopląsu.
– Działania inwestycyjne w sferze siedlisk mieszkaniowych, siedzib służb publicznych czy też innych, służących funkcjom administracyjnym, kulturalnym albo produkcyjnym niejednokrotnie sprawiają wrażenie, jakby ich autorzy starali się wyróżnić nie tylko atrakcyjną, w ich mniemaniu, nowoczesną i zaskakującą formą, ale także „efektowną” kolorystyką. Niestety często okazuje się ona być w rezultacie efekciarskim „kolorkiewiczostwem” – zauważa Ryszard Bojar. – Projektowanie uładzonej barwności w skali przestrzeni regionu utrudnia brak odnośnych wskazówek legislacyjnych oraz brak odpowiednich narzędzi. Ale czy rzeczywiście? – dodaje.

 

dobór i definiowanie kolorufot. www.ncs-des.com.pl/ncs

Okazuje się bowiem, że takie narzędzia są dostępne, a opracowali je specjaliści ze Sztokholmu. NCS – Natural Colour System to uniwersalny język barwy, działający w skali globalnej, który pod koniec ubiegłego wieku stał się normą państwową w Szwecji, a później w innych krajach.
– Choć NCS nie wszędzie jest normą państwową, to jednak w skali globalnej jako narzędzie regulujące został zaaprobowany przez wielu uczestników procesów barwienia wyrobów w masie oraz powłok. Dotyczy to olbrzymiej większości produktów konstrukcyjnych, wykończeniowych i wyposażeniowych różnych branż, oraz – co istotne – podporządkowania barwności otoczenia – wyjaśnia Ryszard Bojar.

 

kolorymetr identyfikacja kolorufot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

Jak zidentyfikować kolor?
– Istotą struktury NCS jest jego precyzja i przejrzystość. Procentowa zależność jego współczynników ułatwia dokładną lokalizację każdego odcienia w przestrzeni barwowej – podkreśla Ryszard Bojar.
System NCS opiera się na założeniu, iż ludzki zmysł wzroku w sposób naturalny odbiera 6 podstawowych kolorów: 2 achromatyczne (bezbarwne, neutralne: biel – W i czerń – S) i 4 chromatyczne (barwne), oznaczone odpowiednio symbolami: Y (żółty), R (czerwony), B (błękitny), G (zielony).
– Przestrzeń barwowa zbudowana jest z dwóch stożków, opartych na kręgu 40 odcieni tonów barw chromatycznych (Y, R, B, G). Wierzchołek stożka górnego, symbolizujący kolor biały (W), i wierzchołek stożka dolnego, symbolizujący kolor czarny (S), wyznaczają oś kolorów neutralnych. Pionowy przekrój tej bryły z dwóch stożków w każdym z 40 miejsc tonów barwnych na okręgu ukazuje 40 trójkątów każdego z ich odcieni. W standardowej kolekcji NCS jest ich aktualnie 1950 – wyjaśnia Ryszard Bojar.

 

przydatne narzędzia do lokalizacji barwfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

Jednak liczba 1950 odcieni nie jest żadnym ograniczeniem, ponieważ przy pomocy systemu można opisać każdy z 10 milionów odcieni, jakie rozróżnia ludzki wzrok. Dzięki temu składowe dowolnego koloru, który zobaczymy w otaczającej nas przyrodzie lub architekturze można rozpisać za pomocą specjalnego wzoru (tzw. notacja NCS), który precyzyjnie opisuje każdy odcień zawarty w pojedynczym trójkącie. Wyraża on w procentach dwie
równorzędne zależności: pomiędzy dwoma kolejnymi podstawowymi kolorami o pełnej chromatyczności (Φ) oraz pomiędzy stopniem sczernienia (s) a stopniem chromatyczności (c).
Dzięki temu można bez problemu uzyskać kolor identyczny z tym zobaczonym w naturze lub na przypadkowym obiekcie, który zamarzył nam się np. do sypialni lub na elewację, a następnie zyskać potrzebny do ich wytworzenia środek barwiący.

 

system modułowych nośników dla próbekfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

Dla wytwórni farb, architektów i branży budowlanej
Użytkownikami NCS®© są wytwórnie farb, lakierów i innych środków barwiących, materiałów kolorowych, łącznie z ich dystrybutorami, a także architekci, projektanci wnętrz, form przemysłowych, komunikacji wizualnej, reklam oraz handlowe mieszalnie farb, warsztaty farbiarskie, firmy budowlane i wszyscy, którzy w sposób jednoznaczny chcieliby odtworzyć swoje kolorowe zamierzenia.
-Poprzez swoje lokalne przedstawicielstwa NCS S.A. ze Sztokholmu oferuje różnorodne narzędzia służące do wytwarzania powtarzalnych środków barwiących, materiałów różnego zastosowania, wzorców odcieni NCS różnych formatów do ich porównywania z materiałami, zestawów w kolekcjach dla wyspecjalizowanego użytkowania, a także przydatnych programów komputerowych i sprzętu metrologicznego – mówi Ryszard Bojar.

 

miernik jasnościfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

Model NCS funkcjonuje w witrynach internetowych firmy, umożliwiając korzystanie z wzorców i wzorników, instrumentów pomiarowych dla laboratoriów produkcyjnych, biur projektowych i warsztatów wykonawczych. Są to np. podręczny kolorymetr NCS Colour Scan czy program projektowy NCS Navigator (dobór odcieni przy porównaniu różnych sposobów odczytu w 3d i w ruchu).
NCS to doskonałe narzędzie do tego, by uzyskać wymarzony efekt barwności dla domu, pokoju, mebla lub dowolnego elementu wyposażenia i wykończenia przestrzeni w sposób prosty i bez ryzyka nieporozumień wynikających z niewłaściwego doboru koloru przez użytkownika.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ncs-des.com.pl/ncs/

05-092 Łomianki, ul. Zachodnia 17, woj. mazowieckie
tel. 227512954, 600890934,