Dobór i definiowanie kolorów

Natural Colour System®© - przydatny sposób określania barw

Ile razy zdarzyło się, że zobaczyliśmy jakiś piękny kolor – wprost idealny do tego, aby pomalować nim ściany w pokoju dziecka lub w sypialni. Ale jak rozpoznać ten kolor, jak go nazwać i określić, aby uzyskać identyczny efekt?

Ile też razy jest tak, że z niechęcią patrzymy na otaczającą nas barwną „pstrokaciznę”, bo każdy kolejny budynek w przestrzeni wokół nas jest jeszcze bardziej jaskrawy od poprzedniego. Rozwiązaniem tych problemów jest NCS – Natural Colour System®© – Naturalny System Barw, najbardziej rozpowszechniony na świecie system opisujący barwy w taki sposób, w jaki odbiera je ludzki wzrok. O możliwości tego narzędzia zapytaliśmy Ryszarda Bojara z Design studio COLOR Koncept z NCS.

Spójne kolorystycznie środowisko wizualne
Nierzadko z obrzydzeniem patrzymy na regularnie odnawiane stare bloki z wielkiej płyty, których nieatrakcyjną geometryczną formę szpecą dodatkowo kolory elewacji. Tu jasnozielony, tam ciemnozielony, obok różowy, a kawałek dalej żółty z brązami – efekt pomieszania wszystkich kolorów tęczy na osiedlach sprawia, że można dostać oczopląsu.
– Działania inwestycyjne w sferze siedlisk mieszkaniowych, siedzib służb publicznych czy też innych, służących funkcjom administracyjnym, kulturalnym albo produkcyjnym niejednokrotnie sprawiają wrażenie, jakby ich autorzy starali się wyróżnić nie tylko atrakcyjną, w ich mniemaniu, nowoczesną i zaskakującą formą, ale także „efektowną” kolorystyką. Niestety często okazuje się ona być w rezultacie efekciarskim „kolorkiewiczostwem” – zauważa Ryszard Bojar. – Projektowanie uładzonej barwności w skali przestrzeni regionu utrudnia brak odnośnych wskazówek legislacyjnych oraz brak odpowiednich narzędzi. Ale czy rzeczywiście? – dodaje.

 

dobór i definiowanie kolorufot. www.ncs-des.com.pl/ncs

Okazuje się bowiem, że takie narzędzia są dostępne, a opracowali je specjaliści ze Sztokholmu. NCS – Natural Colour System to uniwersalny język barwy, działający w skali globalnej, który pod koniec ubiegłego wieku stał się normą państwową w Szwecji, a później w innych krajach.
– Choć NCS nie wszędzie jest normą państwową, to jednak w skali globalnej jako narzędzie regulujące został zaaprobowany przez wielu uczestników procesów barwienia wyrobów w masie oraz powłok. Dotyczy to olbrzymiej większości produktów konstrukcyjnych, wykończeniowych i wyposażeniowych różnych branż, oraz – co istotne – podporządkowania barwności otoczenia – wyjaśnia Ryszard Bojar.

 

kolorymetr identyfikacja kolorufot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

Jak zidentyfikować kolor?
– Istotą struktury NCS jest jego precyzja i przejrzystość. Procentowa zależność jego współczynników ułatwia dokładną lokalizację każdego odcienia w przestrzeni barwowej – podkreśla Ryszard Bojar.
System NCS opiera się na założeniu, iż ludzki zmysł wzroku w sposób naturalny odbiera 6 podstawowych kolorów: 2 achromatyczne (bezbarwne, neutralne: biel – W i czerń – S) i 4 chromatyczne (barwne), oznaczone odpowiednio symbolami: Y (żółty), R (czerwony), B (błękitny), G (zielony).
– Przestrzeń barwowa zbudowana jest z dwóch stożków, opartych na kręgu 40 odcieni tonów barw chromatycznych (Y, R, B, G). Wierzchołek stożka górnego, symbolizujący kolor biały (W), i wierzchołek stożka dolnego, symbolizujący kolor czarny (S), wyznaczają oś kolorów neutralnych. Pionowy przekrój tej bryły z dwóch stożków w każdym z 40 miejsc tonów barwnych na okręgu ukazuje 40 trójkątów każdego z ich odcieni. W standardowej kolekcji NCS jest ich aktualnie 1950 – wyjaśnia Ryszard Bojar.

 

przydatne narzędzia do lokalizacji barwfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

Jednak liczba 1950 odcieni nie jest żadnym ograniczeniem, ponieważ przy pomocy systemu można opisać każdy z 10 milionów odcieni, jakie rozróżnia ludzki wzrok. Dzięki temu składowe dowolnego koloru, który zobaczymy w otaczającej nas przyrodzie lub architekturze można rozpisać za pomocą specjalnego wzoru (tzw. notacja NCS), który precyzyjnie opisuje każdy odcień zawarty w pojedynczym trójkącie. Wyraża on w procentach dwie
równorzędne zależności: pomiędzy dwoma kolejnymi podstawowymi kolorami o pełnej chromatyczności (Φ) oraz pomiędzy stopniem sczernienia (s) a stopniem chromatyczności (c).
Dzięki temu można bez problemu uzyskać kolor identyczny z tym zobaczonym w naturze lub na przypadkowym obiekcie, który zamarzył nam się np. do sypialni lub na elewację, a następnie zyskać potrzebny do ich wytworzenia środek barwiący.

 

system modułowych nośników dla próbekfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

 

Dla wytwórni farb, architektów i branży budowlanej
Użytkownikami NCS®© są wytwórnie farb, lakierów i innych środków barwiących, materiałów kolorowych, łącznie z ich dystrybutorami, a także architekci, projektanci wnętrz, form przemysłowych, komunikacji wizualnej, reklam oraz handlowe mieszalnie farb, warsztaty farbiarskie, firmy budowlane i wszyscy, którzy w sposób jednoznaczny chcieliby odtworzyć swoje kolorowe zamierzenia.
-Poprzez swoje lokalne przedstawicielstwa NCS S.A. ze Sztokholmu oferuje różnorodne narzędzia służące do wytwarzania powtarzalnych środków barwiących, materiałów różnego zastosowania, wzorców odcieni NCS różnych formatów do ich porównywania z materiałami, zestawów w kolekcjach dla wyspecjalizowanego użytkowania, a także przydatnych programów komputerowych i sprzętu metrologicznego – mówi Ryszard Bojar.

 

miernik jasnościfot. www.ncs-des.com.pl/ncs

Model NCS funkcjonuje w witrynach internetowych firmy, umożliwiając korzystanie z wzorców i wzorników, instrumentów pomiarowych dla laboratoriów produkcyjnych, biur projektowych i warsztatów wykonawczych. Są to np. podręczny kolorymetr NCS Colour Scan czy program projektowy NCS Navigator (dobór odcieni przy porównaniu różnych sposobów odczytu w 3d i w ruchu).
NCS to doskonałe narzędzie do tego, by uzyskać wymarzony efekt barwności dla domu, pokoju, mebla lub dowolnego elementu wyposażenia i wykończenia przestrzeni w sposób prosty i bez ryzyka nieporozumień wynikających z niewłaściwego doboru koloru przez użytkownika.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ncs-des.com.pl/ncs/

05-092 Łomianki, ul. Zachodnia 17, woj. mazowieckie
tel. 227512954, 600890934,


Liczba odwiedzin: 873 | Data publikacji: 2014-06-28

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


07.05.2015 | System barw
Natural Colour System®©, czyli Naturalny System Barw,...
Panele samoprzylepne na podłogę z winylu to...
Farby proszkowe producenta Axalta Coating Systems od...
Marzy ci się piękna, nowoczesna elewacja z...
Pędzle, wałki, kuwety, rozpuszczalniki – liczne akcesoria,...
MORAD to lider rynku produkcji systemów aluminiowych...
Odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne to nie tylko kwestia...
Kolekcja farb proszkowych SuprAnodic firmy Axalta Coating...
Malowanie proszkowe aluminium, metalu, stali to efektywny...
Ekologiczność oraz dbałość o środowisko obecne są...
Farby ekologiczne do ścian Ralston to produkty...
Zmiany zachodzące między powierzchnią danego materiału a...
Wymagania, jakim muszą sprostać nawierzchnie zewnętrzne sportowe...
Płytki, tapety czy ściana pomalowana na dowolny...
Lakier akrylowy bezbarwny do drewna czy inne...
Kotwa chemiczna i klej do betonu to...
Hydroizolacja tarasu i balkonu z wykorzystaniem technologii...
Kamienny dywan na taras, balkon czy chodnik...
Budujesz dom i stoisz przed wyborem farby...
farby w sprayu
Samodzielne dekorowanie wnętrz daje możliwość stworzenia jedynych...
Wybierając odpowiednią farbę, należy wziąć pod uwagę...
Czy ktoś jeszcze pamięta czasy, w których...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. łódzkie
woj. pomorskie
woj. zachodniopomorskie
woj.
woj. łódzkie
woj. mazowieckie
woj. łódzkie

Słowa kluczowe: identyfikacja koloru, definiowanie kolorów, próbki kolorów
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy