Czysta woda bez manganu, żelaza, piasku, mułu
Wymienione powyżej skutki wysokiego stężenia żelaza i manganu, jak metaliczny posmak i zapach wody, choć uciążliwe i nieprzyjemne, nie narażają nas jednak na większe koszty. Ale ich wysokie stężenie, jak również dużo zanieczyszczeń mechanicznych w wodzie, może się dla nas okazać również bardzo kosztowne. Wszystkie te czynniki powodują bowiem zarastanie instalacji wodociągowych, ponadto prowadzą do uszkodzeń pralek, zmywarek i armatury. Efekt? Konieczność ich wymiany i nakładów finansowych.
Choć stosowanie filtrów do odżelaziania i odmanganiania wody, jak również filtrów mechanicznych, jest działaniem jak najbardziej racjonalnym, to jednak wcale nie jest łatwo znaleźć na polskim rynku urządzenia kompletnie uzbrojone i wyposażone w dobrze dobrane dla danego typu filtra złoże. Dlaczego tak się dzieje?
– Na naszym rynku jest mnóstwo systemów uzdatniania produkcji firm zachodnich, które sprzedają przedstawiciele handlowi, mało profesjonalni i nieodpowiednio przygotowani do udzielenia klientowi fachowej porady. Osoby, którym zależy na wysokiej jakości wody, kupują więc często niedopasowane do swoich potrzeb (i drogie!) filtry, które na domiar złego są kosztowne w późniejszej eksploatacji – zauważa inż. Zofia Guzowska, ekspertka z firmy AQVA-SYSTEM.
Aby nie przepłacać za urządzenia, które nie spełnią swojej funkcji, najlepiej o pomoc zwrócić się do firmy, która nie tylko sprzeda nam produkt, ale także doradzi, co będzie dla nas najlepsze, dopasuje rozwiązanie dokładnie do naszych potrzeb i fachowo zamontuje filtry.

 

Filtr do oczyszczania wody Filtr 011 do odżelaziania wodyfot. 1. Filtr do oczyszczania wody / fot. 2. Filtr 011 do odżelaziania wody

 

Jaki filtr dla jakich zastosowań?
Dlaczego tak ważne jest dobranie filtra do konkretnego zastosowania? Bo popełnione w tym zakresie błędy mogą dużo kosztować, nie mówiąc już o tym, że urządzenia po prostu nie będą dobrze pełnić swojej funkcji.
– Dobierając filtry trzeba uwzględnić wiele czynników, na przykład jakiego rodzaju jest złoże filtracyjne – naturalne kwarcowo-dolomitowe, żwirowe czy chemiczne? – mówi Zofia Guzowska. – Poza tym dla klienta końcowego duże znaczenie ma też ekonomiczna praca urządzeń. Trzeba więc wziąć pod uwagę takie składowe, jak np. częstotliwość wymiany złoża w filtrach i cena nowego wkładu, ilość wody, jaka jest zużywana podczas jednego płukania, rodzaj sterowania pracą urządzeń, konieczność dokonywania okresowych przeglądów – dodaje.
Firma AQVA-SYSTEM, które ma już ponad 30 lat doświadczeń w produkcji urządzeń do uzdatniania wody oferuje filtry, w których zastosowano tylko naturalne, wielowarstwowe złoża kwarcowo-dolomitowe. Ich ogromną zaletą jest fakt, że się nie zużywają i nie wymagają wymiany, co dla portfela inwestora ma zasadnicze znaczenie. Są też proste w obsłudze i nie potrzebują kosztownego sterowania elektronicznego, które nierzadko stanowi lwią część ceny całego urządzenia. Kolejne oszczędności wynikają z taniej eksploatacji – do płukania takich filtrów, które odbywa się nie częściej niż raz w miesiącu, zużywana jest niewielka ilość wody.

 

 Zmiękczaczfot. Zmiękczacz

Filtry do uzdatniania wody wodociągowej
W ofercie AQVA-SYSTEM znajdują się zarówno urządzenia do odżelaziania i odmanganiania wody studziennej, jak i filtry do usuwania zanieczyszczeń mechanicznych z wody wodociągowej i basenowej.
Do uzdatniania wody wodociągowej w domkach jednorodzinnych, małych gospodarstwach, zakładach usługowych i produkcyjnych, a także w kotłowniach, węzłach cieplnych i jako filtr wody obiegowej w basenach kąpielowych najczęściej stosowany jest filtr SD12.
– Filtr usuwa z wody stałe zanieczyszczenia mechaniczne (piasek, muł, cząstki żelaza – tzw. „rdzę” i inne osady) i chroni urządzenia przed uszkodzeniami spowodowanymi tymi zanieczyszczeniami – wyjaśnia Zofia Guzowska.
Złoże filtracyjne zastosowane w tym filtrze to 4-warstwowa kompozycja kwarcowo-dolomitowa, która nie ulega zużyciu. Dzięki temu, że jest ona naturalna, wodę z regeneracji można odprowadzić w dowolnie wybrane miejsce. Filtr SD12 płucze się 1 raz w roku.

 

aqva system Filtr SD1354Rfot. 1. Filtr SD / fot. 2. Filtr SD1354R

 

Odżelaziacze i odmanganiacze wody studziennej
Z kolei wśród oferowanych przez AQVA-SYSTEM urządzeń do uzdatniania wody studziennej o zwiększonej zawartości żelaza i manganu, najczęściej montowanym urządzeniem jest filtr 011. Jego ogromną skuteczność gwarantuje czterowarstwowe złoże filtracyjne (trzy warstwy naturalnego dolomitu o różnej granulacji i jedna warstwa piasku kwarcowego), które nie ulega zużyciu.
– W zależności od parametrów wody i potrzeb jej uzdatnienia, do złoża podstawowego dokładamy dodatkowe warstwy naturalnych rud manganu i dolomitu prażonego. Decyzję o tym podejmujemy na podstawie wyników badania wody – podkreśla Zofia Guzowska.

 

aspirator Filtr 011 do odżelaziania wodyfot. 1. Aspirator 1" / fot. 2. Filtr 011 do odżelaziania wody

Taki filtr jest też bardzo prosty w obsłudze – jedynie okresowo trzeba wypłukać złoże odwrotnym strumieniem wody. Przy zawartości 1000 µg związków żelaza w wodzie częstotliwość płukania to zaledwie raz na ok. 4 miesiące.
Firma AQVA-SYSTEM oferuje ponadto filtry węglowe, zmiękczacze, systemy odwróconej osmozy, lampy UV, złoża i dysze filtracyjne, wkłady i obudowy filtracyjne, hydrofory, pompy, łączniki ciśnieniowe, odpowietrzniki
do filtrów.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.aqvasystem.com.pl

 

05-807 Podkowa Leśna, ul. Głogów 7 , woj. mazowieckie
tel. 22 729 13 27, 503 135 908,