Elewacje z gabionów

Nowoczesność w finezyjnej odsłonie

Już o dłuższego czasu mamy okazję obserwować, jak zmienia się architektura wokół nas, a surowe materiały – kamień, stal, szkło stają się znakami rozpoznawczymi XXI wieku. Jednym z ciekawszych elementów przestrzeni są dziś gabiony. Do niedawna stosowane głównie jako systemy wzmocnień skarp czy koryt rzek, dziś służą także jako oryginalna ozdoba: elementy małej architektury, nietuzinkowe ogrodzenia, a także jako przykuwające wzrok nowoczesne elewacje budynków. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Kramex, która oferuje nie tylko kosze gabionowe o różnym przeznaczeniu i elewacje gabionowe, ale skonstruowała także własną maszynę do napełniania koszy gabionowych.

Nowoczesne elewacje z kamienia: solidne, atrakcyjne, ekologiczne
Nie ma wątpliwości, że dziś niechętnie idziemy na jakiekolwiek kompromisy. Decydując się na zakup konkretnych materiałów budowlanych zwracamy uwagę zarówno na estetykę i jakość, jak również na aspekty ekologiczne. W ten trend doskonale wpisują się gabiony i elewacje gabionowe. W firmie Kramex stalowa siatka, którą wypełnia się różnymi materiałami, wzmacniana jest poprzez zastosowanie ekologicznej technologii cynkowania. Ponadto poddana takiej obróbce stal jest materiałem w pełni recyclingowym, który można wykorzystać ponownie. Również same wypełniacze mogą być jak najbardziej „eko” – możemy przecież wykorzystać odpadowe kamienie naturalne czy materiały z odzysku: kruszowy beton, cegła, suche pnie i gałęzie, kolorowe szkło. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wokół nas widujemy nowoczesne elewacje domów, który wykonane są z gabionów.

 

elewacje z gabionów kramex elewacje z gabionów kramexfot. Kramex

 

– W przypadku ścian ocieplonych stosuje się kosze o grubości 10-15 cm (tylnia siatka nośna). Wykonujemy je z drutu o grubości 4,5 mm do frontu i 5,6 mm na tył. Taka siatka jest następnie kotwiona do ściany kotwami stalowymi fi 6 mm, a w celu zapewnienia dodatkowej stabilności co 3 metry w pionie umieszczamy stalowe belki usztywniające. Stosowane rozwiązania zapewniają z jednej strony doskonałą jakość, z drugiej – pozwalają na maksymalne obniżenie kosztów całej realizacji – wyjaśnia Jerzy Budzoń z firmy Kramex.

 

elewacje z gabionów kramex elewacje z gabionów kramex elewacje z gabionów kramexfot. Kramex

 

Elewacja z gabionów może być też stosowana na ściany nieocieplone. Wykonuje się wówczas półkosze w kształcie litery C o grubości 10 cm z siatki gr. 4,5 mm, a całość mocowana jest do ściany kotwami 4,5 mm. Dzięki temu, że drut, z jakiego wykonywane są kosze pokryty jest warstwą AL ZN, zyskuje on trwałą, odporną na zaginanie powłokę, w której ewentualne pęknięcia ulegają zabliźnieniu.
Jak wygląda montaż gabionu na placu budowy?
– Należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże, to znaczy zagęścić je np. poprzez zastosowanie ubijarki. Jako podbudowę do ułożenia elementów wykonuje się ławę piaskowo-kamienną o głębokości 0,4-0,8m ( w zależności od wysokości ustawianej ściany oraz nośności gruntu). Następie ustawia się gabiony z wykorzystaniem dźwigu lub bezpośrednio z auta wyposażonego w HDS – wyjaśnia Jerzy Budzoń.
Wykonana w ten sposób ściany z gabionów utrzymuje stateczność dzięki zwartej formie. W przypadku umacniania gabionami skarp w celu zwiększenia stateczności stosuje się ustawienie schodkowe. Po ułożeniu gabiony spinane są między sobą zapinkami z drutu ocynkowanego.

Maszyna do produkcji gabionów – lepiej się nie da!
Firma Kramex wyspecjalizowała się w produkcji gabionów, które stosowane są w inżynierii wodnej i lądowej (wzmacnianie skarp, koryt rzek), jako elementy ogrodzeniowe i małej architektury oraz jako nowoczesne elewacje z kamienia. Na terenie firmy działa także poligonowa wytwórnia gabionów, której sercem jest maszyna do produkcji gabionów.

 

elewacje z gabionów kramexfot. Kramex

 

– Jako jedna z niewielu firm możemy pochwalić się wykorzystywaniem mechanicznej metody układania kamienia, w której wibracje o niskich częstotliwościach usuwają zbyt drobne i sypkie kruszywo oraz ubijają wypełnienie – mówi Jerzy Budzoń.
Taka metoda produkcji sprawia, że gabiony Kramex mają parametry konstrukcyjne nieporównywalne do gabionów, w których wypełniacze układa się ręcznie, a oferowane przez firmę elementy mogą być wielokrotnie montowane, demontowane i przewożone.
Maszyna do produkcji koszy gabionowych to urządzenie o stalowym korpusie, otwierane na dwie strony. Korpus wyposażony jest w dwa wibratory o regulowanej częstotliwości drgań. To właśnie oscylacja pionowa i pozioma drgań umożliwia prawidłowe zagęszczenie kamienia w koszu. Dzięki temu, że wibratory sterowane są falownikami, częstotliwość drgań można regulować, dopasowując ją do wielkości użytego w koszach kamienia.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa operatora, maszynę uruchamia się kluczykiem, przez co wyeliminowane jest ryzyko ingerencji ze strony niepowołanej osoby. Z kolei komfort pracy jest zapewniony przez sprężynową amortyzację podstawy urządzenia, co ogranicza przenoszenie drgań na podłoże,
oraz odizolowanie ławki umożliwiającej dostęp do maszyny, przez co drgania nie są przenoszone na pracownika.

 

elewacje z gabionów kramexfot. Kramex

 

– Maszyna formuje gabiony w obszarze roboczym 1,0 x 0,5 x 2,0m. Można ją przewozić przy pomocy wózka widłowego, co ułatwiają specjalne uchwyty, a całe urządzenie jest zabezpieczone poprzez stalową wiatę o konstrukcji szkieletowej, umieszoną na zewnątrz – wyjaśnia Jerzy Budzoń.

 

elewacje z gabionów kramex elewacje z gabionów kramexfot. Kramex

 

Kamienie są dowożone do maszyny na wózkach widłowych wyposażonych w patelnię, skąd zsypywane są poprzez przechylenie patelni (gabiony o nieregularnej strukturze wypełniania ) lub ręcznie (gabiony układane). Maszyna do produkcji gabionów wyposażona jest w stalową paletę, który ułatwia wyciąganie gotowych elementów. Po zapięciu gabionu górną siatką kosza, możliwy jest jego dalszy transport do miejsca składowania za pomocą specjalnych zawiesi, a stamtąd – na samochodach ciężarowych – przewiezienie ich w miejsce docelowe.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kramex-gabiony.eu

Kraków, ul. Cechowa 100A, woj. małopolskie
tel. 501 173 356,


Liczba odwiedzin: 1595 | Data publikacji: 2017-12-18

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:


Podobne artykuły


02.07.2020 | Beton
Beton architektoniczny to gwarancja łatwego i szybkiego...
28.01.2020 | Domy prefabrykowane
Doświadczony producent domów modułowych Moodhouse spod Poznania...
hale magazynowe
Czy magazyn lub sklep da się wybudować...
Elewacja to wizytówka każdego domu. Dobór odpowiednich...
13.02.2017 | Domy drewniane
Drewno jako materiał budowlany kojarzone jest zazwyczaj...
26.04.2016 | Stolarka otworowa
Jeszcze pod koniec minionego stulecia wybór drzwi...
07.10.2013 | Kontenery
Często zdarza się, że odstraszają nas zbudowane...
Czy Twój budynek straszy starą i zniszczoną...
Światło naturalne właściwie na każdym polu ma...
Jest mnóstwo powodów, dla których wielu inwestorów...
Nowoczesny ogród przed domem to dziś kwintesencja...
16.11.2020 | Izolacje
Energooszczędny, cienki, lekki, elegancki i łatwy w...
06.07.2020 | Dźwigi (żurawie)
Współcześnie wielkie i małe inwestycje budowlane nieodłącznie...
Firma Hörmann produkuje bramy segmentowe spełniające oczekiwania...
29.05.2020 | Domy drewniane
Coraz większą popularnością cieszy się wypoczynek blisko...
Rozważając kwestię, jaki klimatyzator do mieszkania w...
Utrzymanie każdego obiektu we właściwej kondycji wiąże...
17.03.2020 | Meble
Beton architektoniczny do łazienki, kuchni, salonu jako...
Katalogi z projektami domów obejrzane, rozmowy przy...
Płyty włókno-cementowe SCALAMID z nadrukiem cyfrowym to...
Wywiad z managerem firmy ABIES Polska o...
blachy perforowane
27.11.2018 | Blachy
Blachy perforowane to materiał, który stał się...
deska elewacyjna
Elewacja drewniana to nowoczesny, a jednocześnie ponadczasowy...
beton-architektoniczny
W dobie indywidualizacji zamówień prywatnych inwestorów oraz...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. świętokrzyskie
woj. mazowieckie
woj. lubuskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. łódzkie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: nowoczesne elewacje, elewacja kamienna, elewacje z kamienia, produkcja gabionów, gabiony produkcja,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy