Elewacje z gabionów
Nowoczesność w finezyjnej odsłonie
Już o dłuższego czasu mamy okazję obserwować, jak zmienia się architektura wokół nas, a surowe materiały – kamień, stal, szkło stają się znakami rozpoznawczymi XXI wieku. Jednym z ciekawszych elementów przestrzeni są dziś gabiony. Do niedawna stosowane głównie jako systemy wzmocnień skarp czy koryt rzek, dziś służą także jako oryginalna ozdoba: elementy małej architektury, nietuzinkowe ogrodzenia, a także jako przykuwające wzrok nowoczesne elewacje budynków. Ciekawą propozycję w tym zakresie przygotowała firma Kramex, która oferuje nie tylko kosze gabionowe o różnym przeznaczeniu i elewacje gabionowe, ale skonstruowała także własną maszynę do napełniania koszy gabionowych.

Nowoczesne elewacje z kamienia: solidne, atrakcyjne, ekologiczne
Nie ma wątpliwości, że dziś niechętnie idziemy na jakiekolwiek kompromisy. Decydując się na zakup konkretnych materiałów budowlanych zwracamy uwagę zarówno na estetykę i jakość, jak również na aspekty ekologiczne. W ten trend doskonale wpisują się gabiony i elewacje gabionowe. W firmie Kramex stalowa siatka, którą wypełnia się różnymi materiałami, wzmacniana jest poprzez zastosowanie ekologicznej technologii cynkowania. Ponadto poddana takiej obróbce stal jest materiałem w pełni recyclingowym, który można wykorzystać ponownie. Również same wypełniacze mogą być jak najbardziej „eko” – możemy przecież wykorzystać odpadowe kamienie naturalne czy materiały z odzysku: kruszowy beton, cegła, suche pnie i gałęzie, kolorowe szkło. Nic więc dziwnego, że coraz częściej wokół nas widujemy nowoczesne elewacje domów, który wykonane są z gabionów.
fot. Kramex
– W przypadku ścian ocieplonych stosuje się kosze o grubości 10-15 cm (tylnia siatka nośna). Wykonujemy je z drutu o grubości 4,5 mm do frontu i 5,6 mm na tył. Taka siatka jest następnie kotwiona do ściany kotwami stalowymi fi 6 mm, a w celu zapewnienia dodatkowej stabilności co 3 metry w pionie umieszczamy stalowe belki usztywniające. Stosowane rozwiązania zapewniają z jednej strony doskonałą jakość, z drugiej – pozwalają na maksymalne obniżenie kosztów całej realizacji – wyjaśnia Jerzy Budzoń z firmy Kramex.
fot. Kramex
Elewacja z gabionów może być też stosowana na ściany nieocieplone. Wykonuje się wówczas półkosze w kształcie litery C o grubości 10 cm z siatki gr. 4,5 mm, a całość mocowana jest do ściany kotwami 4,5 mm. Dzięki temu, że drut, z jakiego wykonywane są kosze pokryty jest warstwą AL ZN, zyskuje on trwałą, odporną na zaginanie powłokę, w której ewentualne pęknięcia ulegają zabliźnieniu.
Jak wygląda montaż gabionu na placu budowy?
– Należy wcześniej odpowiednio przygotować podłoże, to znaczy zagęścić je np. poprzez zastosowanie ubijarki. Jako podbudowę do ułożenia elementów wykonuje się ławę piaskowo-kamienną o głębokości 0,4-0,8m ( w zależności od wysokości ustawianej ściany oraz nośności gruntu). Następie ustawia się gabiony z wykorzystaniem dźwigu lub bezpośrednio z auta wyposażonego w HDS – wyjaśnia Jerzy Budzoń.
Wykonana w ten sposób ściany z gabionów utrzymuje stateczność dzięki zwartej formie. W przypadku umacniania gabionami skarp w celu zwiększenia stateczności stosuje się ustawienie schodkowe. Po ułożeniu gabiony spinane są między sobą zapinkami z drutu ocynkowanego.
Maszyna do produkcji gabionów – lepiej się nie da!
Firma Kramex wyspecjalizowała się w produkcji gabionów, które stosowane są w inżynierii wodnej i lądowej (wzmacnianie skarp, koryt rzek), jako elementy ogrodzeniowe i małej architektury oraz jako nowoczesne elewacje z kamienia. Na terenie firmy działa także poligonowa wytwórnia gabionów, której sercem jest maszyna do produkcji gabionów.
fot. Kramex
– Jako jedna z niewielu firm możemy pochwalić się wykorzystywaniem mechanicznej metody układania kamienia, w której wibracje o niskich częstotliwościach usuwają zbyt drobne i sypkie kruszywo oraz ubijają wypełnienie – mówi Jerzy Budzoń.
Taka metoda produkcji sprawia, że gabiony Kramex mają parametry konstrukcyjne nieporównywalne do gabionów, w których wypełniacze układa się ręcznie, a oferowane przez firmę elementy mogą być wielokrotnie montowane, demontowane i przewożone.
Maszyna do produkcji koszy gabionowych to urządzenie o stalowym korpusie, otwierane na dwie strony. Korpus wyposażony jest w dwa wibratory o regulowanej częstotliwości drgań. To właśnie oscylacja pionowa i pozioma drgań umożliwia prawidłowe zagęszczenie kamienia w koszu. Dzięki temu, że wibratory sterowane są falownikami, częstotliwość drgań można regulować, dopasowując ją do wielkości użytego w koszach kamienia.
W celu zapewnienia bezpieczeństwa operatora, maszynę uruchamia się kluczykiem, przez co wyeliminowane jest ryzyko ingerencji ze strony niepowołanej osoby. Z kolei komfort pracy jest zapewniony przez sprężynową amortyzację podstawy urządzenia, co ogranicza przenoszenie drgań na podłoże,
oraz odizolowanie ławki umożliwiającej dostęp do maszyny, przez co drgania nie są przenoszone na pracownika.
fot. Kramex
– Maszyna formuje gabiony w obszarze roboczym 1,0 x 0,5 x 2,0m. Można ją przewozić przy pomocy wózka widłowego, co ułatwiają specjalne uchwyty, a całe urządzenie jest zabezpieczone poprzez stalową wiatę o konstrukcji szkieletowej, umieszoną na zewnątrz – wyjaśnia Jerzy Budzoń.
fot. Kramex
Kamienie są dowożone do maszyny na wózkach widłowych wyposażonych w patelnię, skąd zsypywane są poprzez przechylenie patelni (gabiony o nieregularnej strukturze wypełniania ) lub ręcznie (gabiony układane). Maszyna do produkcji gabionów wyposażona jest w stalową paletę, który ułatwia wyciąganie gotowych elementów. Po zapięciu gabionu górną siatką kosza, możliwy jest jego dalszy transport do miejsca składowania za pomocą specjalnych zawiesi, a stamtąd – na samochodach ciężarowych – przewiezienie ich w miejsce docelowe.
Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.kramex-gabiony.eu
Liczba odwiedzin: 1595 | Data publikacji: 2017-12-18
Skontaktuj się z firmą
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły





Firmy z tej branży
Słowa kluczowe: nowoczesne elewacje, elewacja kamienna, elewacje z kamienia, produkcja gabionów, gabiony produkcja,