Szybko, lekko, ciepło

Budynek wykonany z płyt SIP jest wygodnym rozwiązaniem, szczególnie dla tych, którzy pragną szybko wprowadzić się do nowego domu i zacząć z niego w pełni korzystać. Konstrukcja takiego domu powstaje w błyskawicznym tempie, co jest dużym atutem w stosunku do domów budowanych w tradycyjnych technikach.

Na czym polega taka konstrukcja? Wszystkie elementy domu wykonane są z bardzo dużą precyzją – panel SIP to płyta strukturalna, jej warstwę zewnętrzną (w przypadku płyt FASADA SYSTEMS) stanowi niepalna płyta magnezowa Mg0 Fire, zaś wypełnieniem jest styropian grafitowy EPS 100 031. Całości dopełniają drewniane belki konstrukcyjne. Ta lekka, ekonomiczna konstrukcja sprawia, że cena domu z paneli SIP i opinie użytkowników są w ogromnej większości pozytywne i korzystne.

W naszym kraju technologia ta dopiero zdobywa swoich zwolenników, ale w Skandynawii, Stanach Zjednoczonych, czy państwach zachodniej Europy rozwiązanie to cieszy się dobrymi opiniami i dużym zainteresowaniem. Podobnie będzie za chwilę i w Polsce – budynki te nie dość, że powstają bardzo szybko (nawet w 3,4 dni!), to zapewniają także możliwość całorocznego w nich zamieszkania z uwagi na bardzo dobre parametry cieplne. Domy z paneli SIP charakteryzują się przenikalnością cieplną w granicach Uo< 0,20 W/(m²)K (ściany), Uo<0,15 W/(m²)K (stropy) oraz Uo<0,90 W/(m²)K (dla okien). Płyty SIP ważą nie więcej niż 35 kg, co pozwala je montować bez użycia specjalistycznego sprzętu budowlanego, a to z kolei pozwala do minimum ograniczyć całkowitą cenę inwestycji. Poszczególne elementy łatwo przewieźć na plac budowy, zaś skończony budynek z dachem płaskim waży nie więcej niż 3 tony. Dlatego też stworzony na przełomie 2019 i 2020 roku przez polskiego producenta system szybko znalazł uznanie inwestorów, powstają już pierwsze budynki, a nowych zapytań nie brakuje.

fot. Fasada System

Dom z paneli SIP – projekt nowoczesny

Prefabrykowane, szkieletowe domy z paneli SIP oferowane przez FASADA SYSTEMS dostępne są w różnych wariantach. Budynki, które nie przekraczają 35m2 powierzchni użytkowej, mogą powstać „na zgłoszenie”. Możliwe też jest wykorzystanie tej technologii do budowy większych domów – nawet do 100 m² powierzchni użytkowej.

Samo przygotowanie prefabrykatów na dom do 35m² wynosi do 2 tygodni, zaś budowa – około 3 dni. To ekspresowe tempo nie oznacza wcale obniżenia jakości. Przeciwnie, domy budowane w tej technologii są szczelne, wytrzymałe, niealergizujące, ekologiczne, a także, jak już wspomniano, energooszczędne. Projekt domu z paneli SIP zakłada dobrze przemyślaną przestrzeń, nowoczesną w wyrazie i minimalistyczną w formie. Projekt obejmuje ustawny pokój dzienny z aneksem kuchennym o metrażu 18,5 m2, sypialnię o powierzchni 9,5 m2, a także łazienkę (2 m2).

Co ważne, do domu dodać można taras z zadaszeniem, który znacząco podniesie funkcjonalność budynku, stając się przedłużeniem pokoju dziennego. Taras taki nie jest wliczany do przestrzeni użytkowej i nie wymaga osobnego zgłoszenia, jednocześnie zaś spełni oczekiwania tych inwestorów, którzy nie wyobrażają sobie domu bez możliwości wypicia kawy na werandzie czy podejmowania na niej gości – w ich opinii dom bez tarasu to nie do końca prawdziwy dom.

Wszystkie instalacje wewnętrzne prowadzi się po ścianach i przykrywa płytą gipsową. Do łazienki dostarczane są w komplecie płyty włókno-cementowe, które z powodzeniem mogą zastąpić płytki ceramiczne i ich czasochłonne przyklejanie na ścianie, co wpłynie na finalną cenę całości i przyspieszy możliwość zamieszkania w nowym domu. Budynek może zostać postawiony na płycie fundamentowej lub podłodze samonośnej, z dachem płaskim lub dwuspadowym – producent oferuje tu kilka wersji projektu domu z paneli SIP. W budynku takim można również zamontować instalację fotowoltaiczną.

fot. Fasada System

Dom z paneli SIP – cena, czy warto?

Metraż domu z płyt SIP o bywa zbliżony do średniej powierzchni przeciętnego mieszkania, ale jego funkcjonalność jest zupełnie inna. Dom z tarasem i/lub instalacją fotowoltaiczną zapewnia niezależność na wielu poziomach, zwykle niedostępną mieszkaniom w bloku. Warto wziąć to pod uwagę kalkulując cenę takiego budynku w porównaniu do innego lokalu. W skład tej ceny wchodzi również budowlany projekt domu z paneli SIP.

Konstrukcja ta jest również lżejsza od konstrukcji domu wzniesionego w tradycyjnej technologii murowanej. Budynek z prefabrykatów może więc stanąć na lżejszych fundamentach, co zdecydowanie obniży koszty budowy. Całkowity koszt powstania domu z paneli SIP zależny jest ponadto od wielu innych czynników, jak wybór ewentualnej ekipy budowlanej czy regionu lub miejsca, w którym stawiamy dom. Taki budynek jest też bardzo ekonomiczny w utrzymaniu, szczególnie jeśli brać pod uwagę koszty ogrzewania. Szacuje się, że koszty ogrzewania domu z płyt SIP są kilkukrotnie niższe niż w przypadku konstrukcji powstałej w tradycyjnej technologii, np. z betonu komórkowego. To wszystko trzeba uwzględnić w decyzji, planowaniu i kosztorysach.

Dobrze też zasięgnąć rady i opinii osób bardziej doświadczonych – użytkowników, inwestorów i profesjonalistów.

fot. Fasada System

Dom z paneli SIP – opinie

Jak wspomniano, w naszym kraju technologia budowy domów z paneli SIP dopiero się rozwija, ale już teraz wiadomo, że budzi duże zainteresowanie – na tyle duże, że producent planuje na początku przyszłego roku rozszerzyć swoją ofertę o domy modułowe o większej powierzchni. Sukces tej technologii, w opinii jej użytkowników, to możliwość szybkiego zamieszkania, niskie koszty budowy i utrzymania, minimalistyczny design czy uniwersalność. Domy takie bowiem mogą zarówno być świetnym miejscem letniskowym czy działkowym, jak i pełnić funkcję domu całorocznego. Proces decyzyjny jest szybszy, procedury mniej skomplikowane, co w obecnych dynamicznych czasach jest nie do przecenienia. Dlatego też innowacyjność tej technologii będzie w najbliższym okresie poważnie konkurować z tradycyjnymi sposobami budowania.

Więcej o domach z paneli SIP na stronie www.fasadasystem.pl

91-341 Łódź, ul. Brukowa 23, woj. łódzkie
tel. 42 616 90 99, 695 123 007,