Jak przygotować dach pod fotowoltaikę – najważniejsze kroki

Decydując się na instalację fotowoltaiczną wiemy już, że lokalizacja i ustawienie budynku spełniają minimalne warunki niezbędne do pozyskiwania satysfakcjonującej nas ilości czystej energii ze słońca. Gdy mamy za sobą ten etap, przystępujemy do szczegółowej analizy elementów, które pozwolą nam odpowiednio przygotować dach pod fotowoltaikę. O co warto zadbać?

Obliczenia mocy instalacji i obciążenia granicznego dachu

Kluczowy dla opłacalności przedsięwzięcia dobór właściwej mocy do potrzeb danego gospodarstwa przekłada się bezpośrednio na wagę całej instalacji – paneli i konstrukcji. Weryfikacja przez ekspertów nośności stropów, maksymalnych naprężeń i obciążeń zgodnych z normami budowlanymi, to zatem ważny krok prac przygotowawczych, który pozwoli nam precyzyjnie określić, na jaką realnie instalację możemy sobie pozwolić.

Kontrola stanu technicznego dachu

Gdy wiemy już, jakie dodatkowe obciążenia konstrukcji dachu przyniesie instalacja, sprawdzamy, w jakiej kondycji jest nasz dach. Istotne jest tutaj przyjrzenie się – w zależności od materiału poszycia – stanowi więźby dachowej, poziomowi korozji blachy, procentowi uszkodzeń mechanicznych dachówek, papy bitumicznej, szczelności powierzchni, szczególnie w miejscach łączeń czy sąsiedztwa elementów montowanych na dachu (komin, klimatyzacja, antena).

Przygotowanie dachu pod panele PV – izolacja, naprawa, czyszczenie podłoża

W zależności od rodzaju poszycia dobierane są ramowe konstrukcje montażowe. Aby układ był trwały i stabilny, należy uzupełnić ubytki oraz uszczelnić dach. W przypadku dachów płaskich funkcję tę spełniają między innymi płynne membrany hydroizolacyjne na bazie polimerów. Są efektywne ze względu na szybkość aplikacji, którą można przeprowadzić niemal w każdych warunkach atmosferycznych oraz dokładne, szczelne pokrycie całej połaci dachowej. Membrany takie jak Flex Rubber MS od Canada Rubber dają także możliwości zwiększenia wydajności paneli. Gdy w jednym produkcie mamy powłokę hydroizolacyjną i termorefleksyjną, zyskujemy więcej. Jak to działa? Przybliżamy w dalszej części artykułu.

fot. Canada Rubber

Schemat układu montażowego na dachu oraz projekt instalacji elektrycznej

Szczegółowe zaplanowanie prac montażowych to kolejny istotny krok prac przygotowawczych. Wyliczamy tu minimalne, konieczne do zachowania odległości między panelami, wysokość konstrukcji, sposoby kotwienia do połaci dachowej, wytrzymałość konstrukcji na opory wiatru, opady. Kluczowe są także kwestie zaprojektowania miejsca montażu falownika i schemat prowadzenia całej instalacji elektrycznej między modułami a inwerterem. W aspekcie bezpieczeństwa instalacji tym bardziej warto zadbać o szczelność dachu stosownymi powłokami hydroizolacyjnymi.

Przygotowanie dachu pod panele fotowoltaiczne – powłoka Flex Rubber MS

Flex Rubber MS od Canada Rubber to produkt 2w1, co przyspiesza przygotowanie dachu do montażu fotowoltaiki. Materiał zapewnia szczelną hydroizolację połaci dachowej i zwiększa wydajność paneli PV. Flex Rubber MS to jednoskładnikowa, płynna powłoka do hydroizolacji na bazie polimerów modyfikowanych silanami. Dzięki swej specjalistycznej budowie sprawdza się w kilku funkcjach: jako materiał do naprawy przeciekającego dachu, jako warstwa podkładowa pod panele PV oraz jako termorefleksyjna powłoka dachowa, która zwiększa wydajność fotowoltaiki oraz ogranicza zjawisko miejskich wysp ciepła poprzez odbijanie od białej powłoki promieni słonecznych. Co sprawia, że warto po nią sięgnąć?

Zalety Flex Rubber MS

Powłoka hydroizolacyjna od Canada Rubber znacznie usprawnia etap uszczelniania dachu. Technologia dopracowana została w najdrobniejszych szczegółach, które przekładają się na realne korzyści dla inwestora. Co wyróżnia Flex Rubber MS?

• Aplikację możemy z powodzeniem wykonać na wilgotnym podłożu, co pozwala na realizację prac nawet w trudnych warunkach atmosferycznych i chłodniejszych porach roku. Zazwyczaj powłoki hydroizolacyjne wymagają, by podłoże było idealnie suche. W przypadku Flex Rubber MS nie musimy się o to martwić.
• Aplikacja powłoki odbywa się bez wcześniejszego gruntowania, co zaoszczędza czas potrzebny na przygotowanie dachu pod fotowoltaikę.
• Efekt po nałożeniu jest błyskawiczny. Powłoka wysycha w 2-3 h w optymalnych warunkach pogodowych (+23°C, 50% wilgotności powietrza), zamiast standardowych dla tego typu produktów 12 h. Dzięki tej właściwości niemal od razu możemy przejść do kolejnego etapu montażu paneli na dachu.
• Membrana zapewnia szczelność, pełną przyczepność i paroprzepuszczalność na wielu rodzajach pokrycia dachowego – papa, beton, drewno, blacha, płyty warstwowe.
• Materiał zachowuje pełnię swych właściwości w szerokim przedziale temperatur -40°C do +80°C.
• Flex Rubber MS to membrana wydajna. Średnie zużycie produktu to tylko 1,5 – 1,8 kg/m², a dla pełni efektu wystarczy nałożenie 2-3 warstw produktu.
• Z powłoką od Canada Rubber stworzymy także tzw. zimny dach, który wspiera efektywność instalacji fotowoltaicznej. Podczas eksploatacji powłoka chroni budynek przed nadmiernym nagrzaniem, odbijając znaczną ilość promieniowania UV. Przekłada się to zarówno na minimalizację kosztów klimatyzacji wewnątrz budynków, jak i na zwiększenie wydajności paneli PV. Przyjrzyjmy się bliżej tym właściwościom.

fot. Canada Rubber

Sposób na zwiększenie wydajności paneli fotowoltaicznych i zabezpieczenie przed ich przegrzaniem

Jak przygotować dach pod fotowoltaikę, by panele były zabezpieczone przed usterkami i jeszcze bardziej efektywne? Wytrzymała i elastyczna membrana Flex Rubber MS utwardza się na powierzchni dachu pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu. Zapewnia w ten sposób pancerną szczelność oraz równą, gładką powierzchnię do stabilnego montażu paneli. Jasny kolor membrany znacznie podwyższa parametry refleksyjności materiału, co przy aplikacji na dużej powierzchni dachu, przekłada się na wysoki odzysk ciepła z promieni UV (nawet do 80%). To z kolei daje nam co najmniej trzy korzyści.

• Po pierwsze pozwala na absorpcję odbijanego przez membranę promieniowania przez dwustronne panele PV (bi-facial) i zamianę energii słonecznej na prąd. Panele z aktywnymi modułami po obu stronach konstrukcji są średnio o 25% efektywniejsze niż modele standardowe.
• Po drugie zmniejsza nagrzewanie dachu z konstrukcją fotowoltaiczną (współczynnik odbicia promieni słonecznych – SRI 108%).
• Po trzecie zapobiega przenikaniu nadmiarowego ciepła do wnętrz, co obniża koszty i energię generowaną do chłodzenia.

Dachy pod fotowoltaikę z Canada Rubber

Flex Rubber MS to idealne i szybkie rozwiązanie izolacyjne, które jednocześnie optymalnie przygotowuje dach do montażu paneli PV. Stanowi pomost między etapem weryfikacji stanu technicznego i uszczelniania połaci dachowej a etapem podłączenia konstrukcji i jej eksploatacji. Szczegółowe informacje dotyczące tego produktu oraz całej oferty firmy znajdziemy na stronie producenta www.canadarubber.pl.

31-419 Kraków, ul. Rozrywka 1, woj. małopolskie
tel. +48 12 416 14 56,