Gonty bitumiczne KATEPAL występują w bogatej gamie kolorów i kształtów. Bogaty we wzornictwie i kolorach klasyczny gont sześciokątny zaspokoi potrzeby najbardziej wymagającego klienta. Kolekcję ROCKY oraz nowość AMBIENT wyróżnia ciekawa kolorystyka dająca wyraźny kontrast a nietypowe cieniowanie potęguje wrażenie trójwymiarowości pokrycia dachowego. W 2016 roku wprowadzony został na rynek całkowicie nowy wzór – gonty laminowane MANSION, które zapewniają nieznane dotąd walory estetyczne. Zastosowanie gontów KATEPAL pozwoli osiągnąć efekt wspaniałego wizualnie dachu, który wyróżni inwestora i harmonijnie wkomponuje dach do budynku i jego otoczenia – gwarantując przełomowy design dachu, który ma decydujący wpływ na wygląd całego domu.

 

gonty bitumicznefot. STEMA Sp. z o.o.

 

Gonty bitumiczne KATEPAL
Bardzo chętnie wybieranym przez klientów na całym świecie pokryciem dachowym są gonty bitumiczne KATEPAL – produkt, który już 25 lat temu zyskał sobie wysokie uznanie również na polskim rynku. Czemu zawdzięczają swoją popularność te fińskie gonty? Z jednej strony z pewnością wysokim walorom estetycznym – bogatej kolorystyce i różnym kształtom (sześciokąt, nieregularny i regularny prostokąt, romb), które pozwalają wyróżnić budynek z otaczającej przestrzeni, z  drugiej strony – świetnym parametrom technicznym. Wśród tych ostatnich wymienić można na przykład nowatorsko rozwiązany problem newralgicznych połączeń gontów. Zamiast tradycyjnego sklejania „na sztywno”, które powoduje szybkie niszczenie pokrycia dachowego, gonty bitumiczne KATEPAL są elastyczne. W efekcie pracują one razem z całym dachem, który podlega ciągłemu działaniu sił statycznych i dynamicznych. Ma to kluczowe znaczenie dla wydłużenia trwałości, spowolnienia procesów starzeniowych i degradacji pokrycia dachowego.
Ponadto sklejone ze  sobą elastycznie „na zakład” gonty bitumiczne KATEPAL nigdy nie zostaną oderwane przez wiatr ani nie popękają, a wykonane z nich pokrycie jest szczelne już bezpośrednio po ułożeniu. Dzięki tym innowacyjnym rozwiązaniom gonty KATEPAL zdecydowanie wyróżniają się trwałością spośród oferowanych na rynku pokryć dachowych i wybierane są nawet do najbardziej ekstremalnych zastosowań przez szczególnie wymagających klientów.

 

gonty bitumicznefot. STEMA Sp. z o.o.

 

Gonty modyfikowanie elastomerem SBS
Gonty bitumiczne KATEPAL, podobnie jak zwykłe gonty, zbudowane są z welonu z włókna szklanego, pokrytego masą bitumiczną, a jednak są wyjątkowe. Do ich produkcji wykorzystuje się wyłącznie surowce najwyższej jakości, a masa bitumiczna jest unikalną kompozycją z elastomerem SBS, co znacząco polepsza parametry, gwarantuje wyższą trwałość i przedłuża żywotność gontów. W efekcie gonty bitumiczne KATEPAL dają niezawodne zabezpieczenie domu przed wpływami atmosferycznymi i starzeją się wolniej niż zwykłe wyroby tego typu, co oczywiście realnie przekłada się na zasobność portfela inwestora, który nie musi płacić za kosztowne naprawy, lub wymianę pokrycia.

Cichy i praktyczny dach
Pokrycia dachowe wykonane z gontów bitumicznych KATEPAL mają chropowatą, granulowaną powierzchnię. Dzięki temu zimą śnieg i lód zatrzymują się na dachu i nie spadają na głowy wychodzących z domu ludzi. Takie wykończenie sprawia też że – w odróżnieniu na przykład od blachodachówki – pokryty gontami KATEPAL dach pozostaje komfortowo cichy nawet podczas ulewnego deszczu i silnych wiatrów.

 

gonty bitumicznefot. STEMA Sp. z o.o.

 

Nie bez znaczenia są też walory ekonomiczne. Gonty bitumiczne KATEPAL są lekkie i łatwe (a przez to również tanie) w transporcie. Wybierając ten produkt nie będziemy też musieli płacić dużych kwot za montaż – układa się je błyskawicznie, sprawnie i praktycznie bezodpadowo, co pozwala oczywiście zaoszczędzić na materiale.

Kompletny system do układania gontów bitumicznych
Co jeszcze obok parametrów technicznych i ekonomii decyduje o nowatorstwie gontów bitumicznych KATEPAL? Zapewne również i fakt, że do gontów firma STEMA oferuje cały system niezbędnych akcesoriów montażowych, dzięki czemu osoby decydujące się na tę inteligentną technologię otrzymują wszystko, co jest potrzebne do wykonania pokrycia dachowego. Są to m.in. samoprzylepne pasy brzegowo-kalenicowe, wykonane z tego samego materiału co gonty czy specjalne taśmy z masy bitumicznej modyfikowanej elastomerem SBS na wzmocnionej osnowie poliestrowej – nieodzowne przy obróbce koszy dachowych, kominów i okien połaciowych.
Oferta KATEPAL obejmuje również papę podkładową U-EL 60/2200, modyfikowaną elastomerem SBS na welonie szklanym z zakładem samoprzylepnym, nowoczesną folię podkładową z zakładem samoprzylepnym LiteBase 500 oraz najwyższej jakości i odporności papę SuperBase – produkty podkładowe KATEPAL pozwalają zniwelować ewentualne nierówności podłoża lub drobne błędy montażowe, poza tym dodatkowo zwiększają trwałość dachu. Poprawnie zamontowany na dachu gont ma żywotność ok. 60 lat, natomiast okres gwarancji sięga nawet 30 lat przy zastosowaniu jako podkładu papy SuperBase.

 

gonty bitumicznefot. STEMA Sp. z o.o.

 

Wśród dostępnych akcesoriów znajdują się także uszczelniacze K-36, niezbędne do prac obróbkowych, a także zaawansowane systemy wentylacyjne konstrukcji dachu i wnętrza budynku, które gwarantują jeszcze wyższą trwałość pokrycia dachowego oraz zdrowy mikroklimat dla mieszkańców. W przypadku pojawienia się na dachu zielonego nalotu, co zdarza się zawsze na połaciach północnych niezależnie od rodzaju pokrycia, świetnie sprawdzi się płyn przeciwko porostom K-10.

Nowoczesność, innowacyjne rozwiązania eliminujące problemy z montażem, jak również kompleksowość systemu sprawia, że gonty bitumiczne KATEPAL pozwalają stworzyć trwały i zdrowy dach, który sprosta nawet najwyższym wymaganiom klientów. Wysoka jakość idąca w parze z ponadprzeciętnymi walorami wizualnymi i akustycznymi sprawia, że to produkowane od ponad 60 lat w Finlandii pokrycie dachowe jest wysoko ocenianie również przez polskich użytkowników.