Niebezpieczny azbest
Obecnie obowiązuje całkowity zakaz produkcji wyrobów zawierających azbest, jednak mimo to ten szkodliwy materiał wciąż można znaleźć na wielu dachach, zwłaszcza zaś na obszarach wiejskich.
Chorobotwórcze działanie azbestu występuje wówczas, gdy człowiek wdycha jego włókna, zawieszone w powietrzu. W praktyce oznacza to, że np. twarda, silnie sprasowana płyta eternitowa nie jest szkodliwa, dopóki nie zacznie pylić. Do samoistnego pylenia dochodzi rzadko i problem ten raczej dotyczy płyt o porowatej strukturze. Najczęściej pylenie związane jest jednak z nieodpowiedzialnym działaniem człowieka, który samodzielnie próbuje demontować płyty lub – co gorsza – chcąc ograniczyć szkodliwość azbestu i ułożyć na nim nowe pokrycie, najpierw szczotkuje eternitowe płyty, co uwalnia do powietrza mnóstwo szkodliwych substancji.

 

niebezpieczny azbest usuwanie usuwanie azbestufot. DACH-MEX

 

Dofinansowanie na usunięcie azbestu
Usunięcie azbestu jest obowiązkiem właścicieli nieruchomości. Nierzadko jednak takie zadanie jest dużym przedsięwzięciem finansowym, zwłaszcza na obszarach wiejskich, słabo rozwiniętych. Trzeba jednak pamiętać, że pozbycie się z dachu płyt eternitowych to nie tylko działanie, do którego zmuszają nas przepisy prawa. Nakaz usuwania eternitu podyktowany jest przecież troską o zdrowie człowieka, który poprzez wdychanie unoszących się w powietrzu pyłów azbestowych jest narażony na ryzyko powstawania wielu chorób układu oddechowego.
Aby wymiana pokrycia dachowego nie była aż tak rujnującym domowy budżet wydatkiem, warto ubiegać się o uzyskanie dofinansowania na wymianę płyt azbestowych. Taką pomoc często świadczą gminy, jak również wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska.

 

dofinansowanie na usunięcie azbestufot. DACH-MEX

 

Usuwanie azbestu
Przed rozpoczęciem prac mających na celu usunięcie azbestu, konieczne jest zgłoszenie tego zamiaru właściwemu organowi architektoniczno-budowlanemu (30 dni wcześniej).  
Krok kolejny to wybór ekipy, której zlecimy wykonanie takiego zadania.
– Pracownicy firmy, która ma zająć się demontażem płyt eternitowych, muszą być odpowiednio przeszkoleni w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy w kontakcie z materiałem niebezpiecznym – podkreśla Sylwester Franke, właściciel firmy DACH-MEX, która obok kompleksowych usług związanych z demontażem azbestu, wykonuje również różnego rodzaju pokrycia dachowe. – Ważne jest też odpowiednie wyposażenie techniczne, właściwie zabezpieczenie obszaru, na którym odbywają się prace, jak również zaizolowanie okien i drzwi budynku – dodaje.

 

demontaż azbestu usuwanie azbestufot. DACH-MEX

 

Utylizacja azbestu
Azbest jest materiałem szkodliwym tylko wówczas, gdy nie jest odpowiednio zabezpieczony. Utylizowany w taki sposób, aby uniemożliwić przedostawanie się jego włókien do powietrza, nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia człowieka. Źródłami emisji włókien azbestowych nierzadko są też niewłaściwie składowane odpady. To kolejny argument przemawiający za tym, aby kompleksowe zajęcie się niechcianym, eternitowym pokryciem dachowym zlecić profesjonalnej firmie. Zyskamy wówczas pewność, że nasze azbestowe odpady nie wylądują na dzikim wysypisku w lesie, ale na wyznaczonych do tego celu specjalnych składowiskach azbestu.
Zgodnie z przepisami azbestowe odpady muszą być zapakowane w worki z folii polietylenowej o grubości min. 0,2 mm.
– Firma usuwająca azbest ma też obowiązek wystawić nam zaświadczenie o zeskładowaniu azbestu w zgodzie z przepisami prawa – dodaje Sylwester Franke.

 

utylizacja azbestu utylizowanie azbestufot. DACH-MEX

 

Nowe pokrycie dachowe
Wybierając firmę, która kompleksowo zajmie się usunięciem i utylizacją pokrycia eternitowego, warto zwrócić uwagę, jakie dodatkowe usługi świadczy wybrane przez nas przedsiębiorstwo.
Pozbycie się eternitu to bowiem dopiero połowa drogi do celu, jakim jest całkowita wymiana pokrycia dachowego. Po zdjęciu dachu z eternitu trzeba przecież położyć nowy. Wiele firm, które profesjonalnie zajmują się demontażem azbestu, świadczy też usługę wykonania nowego dachu, co jest o tyle korzystne dla zleceniodawcy, że eliminuje problem poszukiwania kolejnej ekipy i przestojów pomiędzy wykonywanymi pracami. Takim przedsiębiorstwem z kompleksową ofertą usługową jest DACH-MEX.

 

usunięcie azbestu i wymiana pokrycia dachowego wymiana pokrycia dachowego po usunięciu azbestu
kompleksowe usuwanie azbestu demontaż azbestu nowy dachfot. DACH-MEX

– Specjalizujemy się w wykonywaniu pokryć dachowych, jest to więc nie tylko demontaż azbestu i przekazanie go do utylizacji, ale też np. przeróbka więźb dachowych, jak też ich wykonanie od podstaw. Wykonujemy również kilka rodzajów pokryć, m.in. blachodachówka, trapez, dachówka ceramiczna i cementowa, gont bitumiczny, papowy, papa termozgrzewalna, tradycyjny system na rąbek stojący (felc) – mówi Sylwester Franke.
Kompleksową ofertę przedsiębiorstwa uzupełnia montaż okien dachowych, docieplanie stropów styropapą, wełną mineralną, odśnieżanie dachów, jak również wszelkiego rodzaju rozbudowy poddaszy czy drobne prace murarskie.

Więcej informacji na stronie: www.dach-mex.pl

 

16-400 Suwałki, ul. Antoniewicza 1A/35, woj. podlaskie
tel. 875655872, 605946576,