Ciepła ściana z betonu komórkowego

W zdrowym domu zdrowy duch, czyli oddychające i ciepłe ściany

Ekologiczny styl życia na dobre już zadomowił się również w Polsce. Wokół nas wyrastają sklepy ze zdrową żywnością, a etykieta zwierająca przedrostek „eko” na różnych produktach przyciąga jak magnes. Ten trend nie ominął też branży budowlanej i nie powinno nas to dziwić. Przecież to w domu spędzamy mnóstwo czasu, to tutaj szczególnie ważne jest, aby otaczające nas materiały nie szkodziły naszemu zdrowiu. Jak zbudować ekologiczny dom? Warto zacząć od zdrowych ścian z betonu komórkowego, które będą przyjazne nie tylko dla naszego zdrowia, ale także dla… portfela.

Co to znaczy „zdrowa ściana”?
Na nasze zdrowie wpływ ma wiele różnych czynników. Wśród nich możemy wymienić zjawiska radiacyjne, czyli wynikające z promieniotwórczości materiałów budowlanych, zjawiska elektrostatyczne, chemiczne (np. azbest na dachach), biologiczne (grzyby, pleśń, drobnoustroje). Negatywnie na ludzki organizm wpływa także niewłaściwa wymiana powietrza, a także wibracje lub hałas, na jakie narażeni są mieszkańcy domów położonych zbyt blisko torów kolejowych czy drogi.
Skutki długotrwałego oddziaływania szkodliwych czynników na nasze organizmy znamy doskonale – nie przez przypadek XXI wiek nazywany bywa epoką alergii. Astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie krtani i oskrzeli, migreny, rozdrażnienie, zaburzenia koncentracji, nowotwory to niestety również niechlubne znaki naszych czasów. Czy można im jakoś zapobiec? Pole manewru mamy ograniczone, ale jednak pewne ruchy można wykonać, stwarzając wokół siebie bezpieczne i zdrowe otoczenie. Dlatego decydując się na budowę domu warto postawić na materiały o niskiej promieniotwórczości i ekologiczne, przede wszystkim – na oddychające ściany o wysokiej paroprzepuszczalności, zbudowane z betonu komórkowego. W gronie najzdrowszych materiałów znajdziemy beton komórkowy marki Ytong. Ciepłe i oddychające ściany z bloczków Ytong pomogą stworzyć zdrowy mikroklimat wnętrz, a co za tym idzie – wysoki komfort życia.

 

ciepła ściana z betonu komórkowegofot. Xella Polska

 

Zdrowa i oddychająca ściana z betonu komórkowego
Wśród argumentów podnoszonych przez zwolenników ścian z betonu komórkowego bardzo często pojawia się sformułowanie „niska promieniotwórczość”. Co się za nim kryje? Otóż całe nasze otoczenie charakteryzuje naturalna promieniotwórczość. Jej przykładem może być promieniowanie jonizujące, które jest składnikiem ekologicznym biosfery, warunkującym prawidłowy rozwój istot żywych. Promieniowanie może być jednak niebezpieczne, gdyż zbyt duże dawki powodują zmiany w komórkach naszych ciał, co może prowadzić do chorób nowotworowych. W kwestii promieniotwórczości przepisy budowlane są jednoznaczne: budynki przeznaczone na stały pobyt ludzi nie mogą być wykonane z wyrobów budowlanych, w których graniczne zawartości naturalnych pierwiastków promieniotwórczych byłyby przekroczone. Logiczne wydaje się, że im więcej sztucznych dodatków, tym wyższa promieniotwórczość materiałów budowlanych. Już sam skład betonu komórkowego, który powstaje na bazie naturalnych surowców (piasek i wapno, woda) sugeruje, że jego promieniotwórczość będzie znikoma. I rzeczywiście tak jest. Naturalna radiacja betonu komórkowego jest minimalna, w odróżnieniu np. od pustaków ceramicznych czy cegły, które mają poziom naturalnej radiacji do pięciu razy wyższy niż beton komórkowy.

 

ciepła ściana z betonu komórkowegofot. Xella Polska

 

Zalety ściany jednowarstwowej
Wznoszenie zdrowych ścian z betonu komórkowego ma jeszcze jedną zaletę, o której często zapomina się w dzisiejszych czasach, gdy budujemy coraz bardziej szczelne budynki. Dążąc do tego, aby wyeliminować stary ciepła poprzez budowę ścian dwuwarstwowych (ściana konstrukcyjna + styropian/ wełna mineralna) w praktyce żyjemy tak, jakbyśmy byli zamknięci…w workach foliowych. Zbudowane w ten sposób ściany są ciepłe, jednak równie skutecznie jak ciepło, zatrzymują też wilgoć i nie oddychają. A przecież zdrowa ściana to oddychająca ściana, która nie stanowi bariery dla zjawiska dyfuzji, czyli odpływu pary wodnej na zewnątrz. Na tym tle wyraźnie widać zalety ścian jednowarstwowych. Ich odpowiednia paroprzepuszczalność (obok wysokiej izolacyjności termicznej) ma decydujący wpływ na kształtowanie dobrego mikroklimatu domu, od którego zależy nasze zdrowie i komfort. Na jakie parametry zwracać więc uwagę? Otóż o tym, na ile paroprzepuszczalna będzie ściana, informuje nas współczynnik oporu dyfuzyjnego μ, który im jest niższy, tym lepiej dla naszego zdrowia. I tak ściana z cegły pełnej ma współczynnik oporu dyfuzyjnego μ=7, a ściana z drewna sosnowego μ=12. Z kolei popularny do ociepleń styropian ma współczynnik oporu dyfuzyjnego na poziomie μ=60. W takim zestawieniu bezkonkurencyjny jest beton komórkowy, którego μ mieści się w przedziale 5/10. Dodatkową zaletą takiego rozwiązania jest ponadto możliwość stawiania ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplania. Na przykład bloczki Ytong Energo i Ytong Energo+ o grubości 36,5, 40 i 48 cm spełniają obecne normy termiczne dla ścian zewnętrznych bez dodatkowej warstwy ocieplenia. Jednocześnie ich opór dyfuzyjny wynosi μ=5/10, a niska promieniotwórczość naturalna stawia ten materiał w czołówce ekologicznych, zdrowych, a zarazem ciepłych materiałów ściennych.
Niezaprzeczalną zaletą ścian jednowarstwowych wzniesionych z bloczków Ytong Energo lub Ytong Energo+ jest też ekspresowy czas budowy, o wiele szybszy niż w przypadku ścian dwuwarstwowych. Tym samym skraca się też czas zaangażowania ekipy budowlanej, co oczywiście przekłada się na obniżenie całościowego kosztu inwestycji.

 

ciepła ściana z betonu komórkowegofot. Xella Polska

 

Wysoka izolacyjność termiczna – ciepła ściana w praktyce
Impulsów do rozwoju budownictwa energooszczędnego dostarcza prawodawstwo Unii Europejskiej, która wciąż zaostrza normy termiczne dla ścian zewnętrznych budynków mieszkalnych. Od 1 stycznia 2017 roku współczynnik przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych wynosi U≤0,23 W/(m2K), od 2021 roku będzie wynosił U≤0,20 W/(m2K). Jednak, niezależnie od przepisów, kwestie te ma na uwadze każdy inwestor, bo przecież zrozumiałe jest wybieranie materiałów budowlanych, które uniemożliwią „uciekanie” ciepła z domu i pozwolą obniżyć rachunki za ogrzewanie. Tu również ściany z betonu komórkowego sprawdzają się doskonale, przy czym – w odróżnieniu od ścian dwuwarstwowych, ze szczelną i nieoddychającą warstwą styropianu – nie wymagają dodatkowego ocieplenia. To produkt, który zmienia też nasze myślenie o tym, czym w istocie są ciepłe ściany. A ich definicja ewoluuje wraz z rozwojem technologii. Dziś dobrze chroniąca przed utratą ciepła ściana nie oznacza już grubej warstwy ze styropianu i wełny, którą „otulony” jest dom; to nie szczelna skorupa, która zatrzymuje w środku ciepło, a wraz z nim powietrze, wilgoć, zapachy.

 

ciepła ściana z betonu komórkowegofot. Xella Polska

 

W XXI wieku coraz częściej stawiamy na zdrowe przegrody, działające jak skóra, która izolują termicznie, ale także oddychają, czyli „wypuszczają” na zewnątrz zbyt dużą ilość wilgoci. Zalety ścian jednowarstwowych wykonanych z bloczków betonowych są w tym aspekcie trudne do przecenienia, bo łączą one w sobie niską promieniotwórczość, wysoką paroprzepuszczalność oraz świetne parametry izolacyjności cieplnej.
Być może właśnie dzięki połączeniu tych wszystkich zalet beton komórkowy jest produktem na miarę naszych wymagających czasów.

Więcej o jednowarstwowych ścianach Ytong na stronach: www.ytong-silka.pl


Liczba odwiedzin: 31 | Data publikacji: 2018-03-28

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Klinkier zachwyca inwestorów i projektantów swoim ponadczasowym pięknem i funkcjonalnością. Ten szlachetny materiał można wykorzystać w dowolny sposób. Cegły klinkierowe idealnie nadają się na elewacje budynków i ogrodzenia, z kolei brukiem klinkierowym możemy wyłożyć tarasy, schody, ścieżki w ogrodzie czy podjazd do garażu.

Ogrodzenia z kamienia łupanego to dziś szczyt dobrego smaku, a ich uniwersalność sprawia, że doskonale pasują zarówno do eleganckich rezydencji, jak i do domów projektowanych w stylu rustykalnym. Są trwałe, solidne, odporne na warunki atmosferyczne. Jeśli mają jakieś wady, to z pewnością jest to wysoka cena, przekraczająca często możliwości finansowe przeciętnego inwestora. Na szczęście rynek już wypełnił tę niszę, i to w świetnym stylu. Znana na rynku od ponad 25 lat firma TeknoAmerBlok oferuje betonowy system ogrodzeniowy Amerfence Tab, który do złudzenia przypomina ogrodzenia z kamienia łupanego. Jest jednak zdecydowanie tańszy, nie ustępując przy tym kamieniom ogrodzeniowym ani pod kątem trwałości, ani pod względem estetyki.

Elewacja to wizytówka każdego domu. Dobór odpowiednich materiałów do jej wykonania pozwoli uzyskać modną, designerską całość, która wyróżni nasz dom w okolicy. Taki efekt z pewnością osiągniemy, jeśli nasz wybór padnie na cegłę klinkierową. Materiał ten można zaaranżować zarówno klasycznie, jak i bardzo nowocześnie, a gama kolorystyczna, którą wzbogaciły pewien czas temu różne odcienie szarości, daje inwestorom jeszcze większe możliwości w stworzeniu domu swoich marzeń.

Ogrodzenie to niezwykle ważny element posesji. Pełni ono nie tylko funkcję ochronną, zabezpieczając dom przed nieproszonymi gośćmi i zaznaczając granice działki, ale także stanowi element aranżacyjny całej posesji. Dlatego, jeżeli zależy nam, aby zbudować trwałe i solidne ogrodzenie na lata, a przy tym efektowne i designerskie, warto zainwestować w ogrodzenie z pustaków betonowych.

Ekologia, energooszczędność, wytrzymałość – materiały budowlane dziś, w XXI wieku, muszą sprostać wymaganiom o wiele wyższym niż kiedykolwiek do tej pory. Czasem okazuje się jednak, że to, co przed laty wymyślili nasi przodkowie jest najlepsze, o ile dołoży się do tego nowoczesną technologię. Przykładem może być glina – zdrowy i ekologiczny materiał, który wzbogacony odpowiednimi dodatkami ma jeszcze lepszą izolacyjność termiczną, wciąż pozostając naturalnym budulcem na miarę naszych czasów. Wyroby z ceramiki budowlanej, systemy kominowe i płyty stropowe żelbetowe oferuje firma LEIER.

Od 1 stycznia 2017 roku został wdrożony kolejny etap zmian dotyczących maksymalnej wartości współczynnika przenikania ciepła U dla przegród budynku, co w praktyce oznacza konieczność stosowania do budowy domu materiałów energooszczędnych. Wprowadzone wymogi w przepisach prawa polskiego stanowią kolejny etap wdrażania dyrektywy unijnej w sprawie charakterystyki energetycznej budynków. Choć więc w myśl prawa inwestorzy nie będą już mogli iść na żadne kompromisy pod kątem efektywności energetycznej, to jednak trudno nie zauważyć, że nowe wymogi w prostej linii przełożą się na zasobność portfela przeciętnego Kowalskiego.

Bloczki HOTBLOK to najprostszy sposób na szybkie i tanie wznoszenie ścian jednowarstwowych bez dodatkowego ocieplenia. Doskonałe parametry izolacyjności termicznej sprawiają, że bloczki są powszechnie wykorzystywane w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Kompletne systemy budowy ścian, kominów czy kanałów wentylacyjnych to dziś rozwiązania bardzo poszukiwane na rynku. Obok oczywistej zalety rozwiązań systemowych, jaką jest kompatybilność i dopasowanie poszczególnych elementów, równie ważna jest też prostota i szybkość montażu. Z myślą o potrzebach rynku budowlanego, który coraz bardziej się profesjonalizuje, powstają ceramiczne wyroby firmy Leier –systemy Thermopor do budowy ścian, systemy kominowe i pustaki wentylacyjne.

Piękny, zadbany ogród przypomina często dzieło sztuki. Zachwyca oglądających, a stałym użytkownikom daje potrzebny relaks i wyciszenie. Odpowiednio zaprojektowany, będzie przez lata spełniał swoją funkcję. Warto więc zadbać o to, aby niezbędne w ogrodzie elementy użytkowe miały odpowiedni wygląd i tworzyły spójną całość.

Działki budowlane o nieregularnej powierzchni są atrakcyjne wizualnie. Jednak skarpy, pagórki czy zbocza często wymagają wzmocnienia. Do podparcia takiego terenu można wykorzystać różne materiały, w tym naturalny kamień. Niestety jego nieregularne kształty i rozmiary mogą okazać się kłopotliwe w trakcie układania. Tymczasem na rynku obecne jest rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie zamierzonego celu – wzmocnionej skarpy o estetycznym wyglądzie.

„Podaj cegłę, podaj cegłę – zbudujemy nowy dom!” – śpiewała w czasach PRL-u Izabela Trojanowska. „Pieśń o cegle” nabiera nowego znaczenia, bo dziś z cegły nie tylko się buduje – cegłą się wykańcza całe wnętrza, cegłą się dekoruje i ozdabia. Cegła jest modna, piękna i trwała, łatwo dostępna i naturalna. Cegła po raz kolejny przeżywa swój renesans.

Zakład Ceramiki Budowlanej Owczary wprowadza na rynek nowe produkty. Pustak Ceramiczny TERMOton P+W 25 DIAMENT oraz oparty na nim System Ściany TERMOton Diament osiągają niespotykany dotychczas w Polsce współczynnik przewodnictwa cieplnego.

Cegła to jeden z najstarszych znanych człowiekowi materiałów budowlanych, z którego wznoszono budynki już w starożytności. Czy po tylu latach stosowania możliwe jest, aby ten materiał mógł czymś jeszcze zaskoczyć? Możliwe – odpowiadają specjaliści z firmy Leier – i oferują ceramikę budowlaną Thermopor, której parametry w porównaniu do tradycyjnej cegły są zaskakujące.

Doświadczenie wykonawców i późniejszych użytkowników pozwala stwierdzić że wznoszenie budynków opartych na murze trójwarstwowym to najtańsze i najlepsze rozwiązanie w porównaniu z innymi metodami.

Polscy inwestorzy coraz chętniej wykorzystują ceramiczne produkty z zakresu cegieł oraz płytek ręcznie formowanych. Są one wykorzystywane zarówno w celu wykończenia elewacji jak i dekorowania ścian wewnętrznych. Szeroką paletę barw oraz wymiarów płytek i cegieł oferuje Skinpol, polski przedstawiciel belgijskiej firmy Nelissen oraz holenderskiej cegielni Caprice, producentów o długoletniej historii i tradycji w wytwarzaniu produktów ceramicznych.

Co otrzymamy, gdy ambitny producent połączy w zakresie jednego produktu tradycyjny materiał budowlany, innowacyjną myśl techniczną oraz chęć odpowiadania na najbardziej wyszukane wymagania rynku? Niewątpliwie wynikiem takiej syntezy będzie przepis na sukces. W wypadku firmy TERMOton realizacja tej receptury zaowocowała stworzeniem nowego pustaka ceramicznego TERMOton P+W 44, który wchodząc na rynek zdobył prestiżową nagrodę w postaci Złotego Medalu Międzynarodowych Targów Poznańskich.

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: ściana jednowarstwowa, ściany jednowarstwowe, beton komórkowy, ciepłe ściany, ciepła ściana