Nie ma natomiast wątpliwości co do jednego – oferta producentów z tego sektora jest na tyle ogromna, że odpowiednie rozwiązanie można bez problemu dobrać nawet w najbardziej nietypowych sytuacjach montażowych, np. przy bardzo małej ilości miejsca. O konsultację w zakresie dostępnych na rynku bram garażowych i czym kierować się w ich wyborze zapytaliśmy Krzysztofa Horałę, Prezesa firmy Hörmann Polska.

 

bramy garażowefot. Hörmann Polska

 

Segmentowe bramy garażowe
Bramy segmentowe to najczęściej wybierane rozwiązanie spośród dostępnych na rynku.
– Ich podstawową zaletą jest przede wszystkim oszczędność miejsca – dzięki temu, że otwierają się pionowo, nie zabierają powierzchni ani przed, ani w środku garażu. Ponadto do dyspozycji pozostaje całe światło przejazdu – podkreśla Krzysztof Horała – Mogą być zastosowane w każdej sytuacji montażowej, niezależnie od tego, czy nadproże ma formę prostokątną, skośną czy łukową. I choć wielu producentów na rynku oferuje garażowe bramy segmentowe, to koniecznie trzeba zwrócić uwagę na detale ich wykonania – nie zawsze widoczne na pierwszy rzut oka, a jednak bardzo istotne, np. niespójny wygląd powierzchni spowodowany widocznym łączeniem segmentów, niedostateczne zaizolowanie bramy, co może okazać się problemem dopiero zimą, czy też nieszczelność – dodaje.

 

bramy garażowe segmentowefot. Hörmann Polska

Wymienionych powyżej niedoskonałości pozbawione są segmentowe bramy garażowe firmy Hörmann, z segmentami równej wysokości i wykonaniem przetłoczeń lub kasetonów w idealnie równej linii. Estetykę wykonania bram Hörmann podnoszą także takie elementy jak maskownica wyrównująca nadproża, zawsze taka sama jak brama oraz dostępne opcjonalnie maskownice ościeżnicy, których rodzaj powierzchni i kolor jest dopasowany do segmentów bramy.  
Podczas projektowania bram segmentowych firma Hörmann zatroszczyła się również o zachowanie ich odpowiednich właściwości termoizolacyjnych.
– I tak np. ocieplane bramy LPU są szczególnie zalecane do garaży znajdujących się w bryle budynku, aby ciepło z graniczących z nim ogrzewanych pomieszczeń nie przenikało do garażu, a potem na zewnątrz. Stalowe segmenty bramy LPU o grubości 42 mm dokładnie wypełnione są pianką
poliuretanową. Między nimi oraz na wszystkich krawędziach bramy znajdują się wysokiej jakości uszczelki. Dzięki temu współczynnik izolacji cieplnej U dla zamontowanej bramy wynosi nawet do 1,3 W/m2. A może być jeszcze lepszy.

 

jaką bramę garażowąfot. Hörmann Polska

Energooszczędność bramy garażowej zależy bowiem także od sposobu montażu. Dlatego firma Hörmann skonstruowała specjalny system ThermoFrame, który sprawia, że ościeżnica zostaje oddzielona od ściany garażu przegrodą termiczną. Dzięki temu elementy konstrukcyjne bramy nie stykają się bezpośrednio ze ścianą, co minimalizuje powstawanie mostków cieplnych. ThermoFrame składa się wytrzymałej ramy z tworzywa sztucznego oraz dodatkowych uszczelek wargowych umieszczonych po bokach bramy i w jej górnym obszarze. Brama LPU 40, której współczynnik przenikania ciepła jest i tak niski, z taką ościeżnicą zwiększa swoją termoizolacyjność nawet o 15% – wyjaśnia Krzysztof Horała.
Pełne bezpieczeństwo oraz wygodną obsługę bram marki Hörmann zapewniają napędy. Automatyczne bramy segmentowe są doskonale zabezpieczone przed nieproszonymi gośćmi, gdyż podczas zamykania automatycznie ryglują się w szynie napędu, co skutecznie zabezpiecza przed ich podważeniem.
Ryglowanie działa w sposób czysto mechaniczny i spełnia swoją funkcję również w razie braku prądu.
Do napędów bram garażowych i wjazdowych stosowany jest nowoczesny, dwukierunkowy system sterowania radiowego BiSecur. Dzięki wykorzystaniu 128-bitowego kodowania zapewnia on maksymalne zabezpieczenie wysyłanego sygnału przed skopiowaniem. A dwukierunkowe działanie umożliwia nie tylko sterowanie bramą, ale także odczyt jej statusu (otwarta/zamknięta). Po naciśnięciu na odpowiedni przycisk dioda LED na pilocie odpowiednim kolorem sygnalizuje położenie bramy.

Boczna brama garażowa  
Nierzadko garaż wykorzystywany jest jako miejsce do przechowywania wszystkich tych przedmiotów, które przydać się mają „kiedyś, w przyszłości”.   
-Jeśli takie pomieszczenie ma przy tym niewielkie wymiary, to liczy się każdy centymetr przestrzeni, włącznie ze stropem, pod którym można wówczas zawiesić np. deskę surfingową. W takich wypadkach doskonale sprawdzi się boczna brama garażowa HST firmy Hörmann. Dzięki temu, że otwiera się na bok, strop garażu może być wykorzystany w nieograniczonym stopniu. Ponadto takie rozwiązanie jest idealne również w trudnych sytuacjach montażowych, np. w garażach ze skośnym dachem – komentuje Krzysztof Horała.
Dla wygody użytkownika bramę HST można otworzyć tylko w niewielkim stopniu, np. po to, aby wystawić z garażu rower. Jeśli bramę wyposażymy w napęd, możemy dowolnie zaprogramować szerokość tego otwarcia. Tę funkcję obsługuje się pilotem lub uchwytem z wbudowanym modułem radiowym.
Podobnie jak inne produkty z oferty firmy Hörmann, bramę HST wyposażono w szereg różnego rodzaju zabezpieczeń, jak na przykład automatyczny mechanizm przeciążeniowy, który powoduje natychmiastowe zatrzymanie bramy w przypadku napotkania przeszkody czy zabezpieczenie przed przytrzaśnięciem palców.

 

nowoczesne bramy garażowe garażowe bramyfot. Hörmann Polska

 

Brama garażowa rolowana
– Tym użytkownikom garaży, którym zależy na jeszcze większej ilości miejsca niż w przypadku bram bocznych, dedykowane są rolowane bramy garażowe, RollMatic. Dzięki swojej konstrukcji, niemal w ogóle nie zajmują miejsca w garażu – mówi Krzysztof Horała.
Takie rozwiązanie zapewnia maksymalną ilość miejsca na parkowanie zarówno w samym garażu, jak i przed nim. Również obszar sufitu pozostaje wolny i może być na przykład użyty do montażu lamp lub wykorzystany jako dodatkowe miejsce do przechowywania rzeczy. Spektrum możliwych zastosowań tej bramy powiększa także możliwość rolowania na zewnątrz garażu.
Brama RollMatic standardowo wyposażona jest w nowoczesny napęd, umieszczony na zewnątrz obudowy wału nawijającego, co ułatwia jego konserwację. Sterowanie jest wyposażone w przycisk sterujący i oświetlenie.
W przypadku awarii bramę można łatwo otworzyć ręcznie, bez użycia korby ręcznej.

 

brama garażowa brama garażowa rolowanafot. Hörmann Polska

 

Brama garażowa uchylna
Wśród tych właścicieli nieruchomości, którzy nie muszą aż tak bardzo oszczędzać miejsca na podjeździe, a ponadto szczególnie cenią proste, stabilne konstrukcje, sprawdzą się doskonale uchylne bramy garażowe.
Skrzydło bramy to płyta z blachy stalowej lub konstrukcja przygotowana do samodzielnego wypełnienia przez odbiorcę. Otwieranie odbywa się przez uniesienie płyty bramy, która porusza się w prowadnicach i umieszczenie jej pod sufitem; ciężar skrzydła niwelowany jest przez zastosowanie mechanizmu przeciwwagi. Przy otwieraniu i zamykaniu bramy uchylne mocno wychylają się, zabierając sporo miejsca przed garażem. Nie nadają się do garaży połączonych z domem, natomiast są idealnym rozwiązaniem do nieocieplanych garaży wolnostojących.
Dostępne są z obsługą ręczną lub z napędem elektrycznym.

 

brama garażowa uchylna jaką bramę garażową wybraćfot. Hörmann Polska

 

Bramy do garaży zbiorczych
Nie tylko bramy do pojedynczych garaży powinny pracować cicho i niezawodnie. To równie ważne w przypadku bram do garaży zbiorczych.
Dlatego też oferowane przez firmę Hörmann bramy uchylne i przesuwne do garaży zbiorczych zaprojektowano z myślą o wygodzie i bezpieczeństwie użytkowników.
– Takie czynniki jak niezawodność, płynna i bardzo cicha praca, bezpieczeństwo działania oraz ograniczenie do minimum konieczności konserwacji to kluczowe cechy bram, które zostały docenione nie tylko przez klientów firmy. Brama uchylna ET 500, wyposażona w niezużywający się mechanizm przeciwwagi, została również nagrodzona Złotym Medalem MTP na targach BUDMA 2014 – mówi Krzysztof Horała.
Wypełnienie bramy ET 500 może być wykonane z blachy perforowanej lub pełnej. Istnieje także możliwość indywidualnego wypełnienia bramy z zastosowaniem nowoczesnych aplikacji lub drewna, tak aby brama idealnie wkomponowała się w estetykę fasady budynku.

Firma Hörmann jest największym europejskim producentem bram garażowych i napędów. Produkuje również aluminiowe i stalowe drzwi zewnętrzne do domów pasywnych i energooszczędnych. Ich zaletą – oprócz znakomitej izolacyjności cieplnej – jest też atrakcyjne wzornictwo oraz możliwość dopasowania do bramy garażowej. Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.hormann.pl

 

62-052 Komorniki, ul. Otwarta 1, woj. wielkopolskie
tel. (61) 81 97 300,