Ogrzewanie domu powietrzem

Najskuteczniejsze ogrzewanie dla domów niskoenergetycznych

Naszym przodkom nawet nie śniło się, że wykorzystując darmowe ciepło powietrza będzie kiedyś można ogrzać budynek i wodę nawet zimą. Dziś pompy ciepła są obowiązkowym elementem każdego domu wykonanego w standardzie niskoenergetycznym i pasywnym. Pompa powietrzna do podgrzewania wody jako źródło ogrzewania zimą i chłodzenia latem to inwestycja, która nie tylko bardzo szybko się amortyzuje, ale jest również przyjazna środowisku naturalnemu.

Pompa powietrze-woda
Powietrzna pompa ciepła, a mówiąc precyzyjniej – pompa typu powietrze/woda jako dolne źródło ciepła wykorzystuje powietrze atmosferyczne, zawsze dostępne i darmowe, generując przy tym minimalne nakłady na eksploatację.
– W domowej instalacji grzewczej taka pompa może pełnić taką samą rolę, jak kocioł centralnego ogrzewania (gazowy, elektryczny, węglowy), a więc nie tylko zasilać w ciepło instalację grzewczą, ale również przygotowywać ciepłą wodę użytkową – wyjaśnia Józef Nocoń z firmy Supraterm, która już od 23 lat zajmuje się projektowaniem, doradztwem technicznym, montażem systemów grzewczych i wentylacyjnych oraz sprzedażą urządzeń grzewczych.
Wiele modeli pomp powietrznych z powodzeniem może pełnić również rolę klimatyzatora latem, chłodząc budynek w upalne dni. Takimi urządzeniami są np. produkowane przez firmę Dimplex pompy ciepła powietrze-woda typu split w wersji splydro.

Pompa do cwu
LAW 6-9IMR /LAW 14ITR to system typu split (splydro) przeznaczony do ogrzewania, chłodzenia i przygotowania ciepłej wody użytkowej, który składa się z kompaktowej jednostki zewnętrznej oraz wieży hydraulicznej instalowanej w budynku. Jednostka zewnętrzna pobiera ciepło lub chłód z powietrza i specjalnymi przewodami transportuje je do wieży hydraulicznej, która oddaje je do instalacji grzewczej (chłodniczej). Wbudowana w jednostkę zewnętrzną sprężarka o regulowanej mocy dostosowuje moc grzewczą do zapotrzebowania cieplnego budynku. Z kolei wieża hydrauliczna wyposażona jest w gotowy układ hydrauliczny pompy ciepła i stanowi połączenie systemu regulacji pompy ciepła, zasobnika c.w.u., szeregowego zbiornika buforowego i zoptymalizowanych podzespołów pompy w jednej kompaktowej obudowie.
– Co istotne, oba komponenty systemu – jednostka zewnętrzna i wieża – zajmują niewielką powierzchnię, dzięki czemu montaż instalacji co oraz zbudowanie dopasowanego układu grzewczego, chłodniczego i cwu odbywa się przy niewielkim nakładzie pracy – komentuje Józef Nocoń.

 

ogrzewanie domu powietrzemfot. Supraterm

 

Instalacja CO a pompa powietrze-woda
Zaletą systemu oferowanego przez firmę Dimplex – obok względów ekonomicznych – jest jego wszechstronność. Jeden system spełnia funkcję ogrzewania, przygotowania c.w.u. i chłodzenia. Spośród konkurencyjnych urządzeń, pompy typu split (splydro) wyróżniają się bogatym wyposażeniem
wieży hydraulicznej, która ma wbudowany zasobnik ciepłej wody użytkowej o pojemności 300 l z wężownicą (3,2 m²) i grzałką elektryczną (1,5 kW),
zbiornik buforowy (poj. 100 l), grzałkę elektryczną (2/4/6 kW), elektroniczną
pompę obiegową, zawór 3-drogowy przełączający między c.o i c.w.u. i armaturę
bezpieczeństwa. Zastosowanie automatyki WPM Econ5Plus umożliwia dostęp do pompy przez Ethernet, KNX, EIB, MODBUS; istnieje także opcja obsługi za pomocą tabletu/smartfonu. System „SG-Ready” pozwala na współpracę pompy Dimplex z sieciami elektroenergetycznymi przy udziale zmiennych taryf energii (Smart Grid).

 

ogrzewanie domu powietrzemSchemat instalacji z rewersyjną powietrzną pompą ciepła typu split (system splydro)
1. Rewersyjna powietrzna pompa ciepła serii LAW (na ilistracji LAW 9IMR) wyposażona w sprężarkę o regulowanej mocy (inwerter) oraz automatykę WPM Econ Plus.
2. Wieża hydrauliczna Hydro Tower wyposażona m.in.: w grzałkę elektryczną o regulowanej mocy (2/4/6 KW); zbiornik ciepłej wody o pojemności 300 l z wężownicą o pow. 3,2 m² i grzałkę elektryczną o mocy 1,5 KW umożliwiającą dezynfekcję termiczną; elektronicznie sterowaną pompę; zbiornik buforowy o poj. 100 l i zawór przelewowy zapewniający wymagane natężenie przepływu wody grzewczej; zawór bezpieczeństwa z możliwością podłączenia naczynia wzbiorczego.
3. Moduł rozszerzenia rozdzielacza KPV: EB KPV.
4. Moduł mieszanego obiegu grzewczego MMH 25.
5. Inteligentny regulator temperatury pomieszczeń (RTC) z czujnikiem wilgotności RTH Econ.

 

Wentylacja mechaniczna
Skuteczna wentylacja pomieszczeń jest istotnym elementem w każdym budynku, jednak wymagania bardzo szczelnych domów energooszczędnych i pasywnych są w tym względzie jeszcze wyższe. W tego typu obiektach zwykła wentylacja grawitacyjna nie wystarczy, a otwieranie okien nie jest dobrym rozwiązaniem, bo zimą wraz ze zużytym powietrzem ucieka cenne ciepło, a latem do środka dostaje się powietrze gorące.

 

ogrzewanie domu powietrzem ogrzewanie domu powietrzemPompa ciepła zamontowana przez firmę Supraterm w budynku pasywnym w Jaworznie.

 

– W domach energooszczędnych i pasywnych konieczne jest więc stosowanie wentylacji mechanicznej. Centralny system rekuperacji, czyli wentylacji z odzyskiem ciepła, działa przy wykorzystaniu centrali wentylacyjnej o dużej wydajności, która za pomocą kanałów wentylacyjnych podłączona jest do poszczególnych pomieszczeń. Zużyte powietrze z pomieszczeń przechodzi przez wymiennik ciepła odbierający energię cieplną, a następnie usuwane jest na zewnątrz. Odzyskane w ten sposób ciepło przekazywane jest z kolei przez wymiennik do pobieranego, świeżego powietrza zewnętrznego i kierowane jest do odpowiednich pomieszczeń – wyjaśnia Józef Nocoń.

Z ofertą firmy Supraterm można zapoznać się na stronie: www.supraterm.com.pl

 

43-605 Jaworzno, ul. Franciszka Zabrzyckiego 1, woj. śląskie
tel. 327529774, 601426913,


Liczba odwiedzin: 2912 | Data publikacji: 2017-01-03

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


10.06.2020 | Ogrzewanie
Drogo – to pierwsze, co przychodzi na...
21.12.2016 | Ogrzewanie
„Kto stoi w miejscu, ten się cofa”....
02.06.2021 | Piece, kotły
Polska znajduje się w czołówce państw Unii...
07.04.2021 | Domy prefabrykowane
Miedziński Grupa Kapitałowa Sp. z o.o. opracowała...
Nowoczesne systemy wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem...
Rozważając kwestię, jaki klimatyzator do mieszkania w...
27.01.2020 | Natryski pianki
W dobie drożejących cen energii nikt nie...
Zalewanie szczelin dylatacyjnych, wykonywanie „szwów” pomiędzy pasami...
„Energooszczędność” – to słowo, które na dobre...
18.09.2017 | Izolacje
Termoizolacja budynku to temat, który nigdy nie...
19.04.2017 | Domy drewniane
Domy z bali są naturalne, zdrowe i...
03.11.2016 | Systemy kominowe
Choć w nowoczesnym budownictwie energooszczędnym i pasywnym...
13.07.2016 | Domy drewniane
Nowoczesny, stylowy, ekskluzywny, designerski – kiedy mówimy...
04.07.2016 | Systemy budowlane
Realizacja budynków użyteczności publicznej musi być przeprowadzana...
09.06.2015 | Ogrzewanie
Wybór sposobu ogrzewania to jeden z najtrudniejszych...
Jeszcze do niedawna odpowiednią cyrkulację powietrza wewnątrz...
W dobie wysokich cen energii, poszerzająca się...
08.01.2014 | Natryski pianki
Marnotrawstwo to największy grzech naszej cywilizacji. Chociaż...
24.09.2019 | Domy drewniane
Przyjazne środowisku naturalnemu oraz bezpieczne i oszczędne...
25.10.2017 | Ogrzewanie
W nowoczesnych domach odchodzi się od tradycyjnych...
28.04.2016 | Domy prefabrykowane
Drewniane domy prefabrykowane to rozwiązanie coraz bardziej...
Doświadczenie wykonawców i późniejszych użytkowników pozwala stwierdzić...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. kujawsko-pomorskie
woj. mazowieckie
woj. dolnośląskie
woj. pomorskie
woj. mazowieckie
woj. podlaskie
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. śląskie

Słowa kluczowe: ogrzewanie powietrzem, dom niskoenergetyczny, pompa powietrze-woda, pompa powietrzna do podgrzewania wody, ogrzewanie domu powietrzem, pompa do cwu
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy