Skąd przecieki w budynkach?
Przyczyn przecieków w budynkach jest wiele, wszystkie jednak da się sprowadzić do jednego, głównego czynnika – oszczędności. To właśnie brak odpowiedniego nacisku na hydroizolację i chęć redukowania środków na ten cel sprawia, że firmy budowlane zaniedbują kwestię technologii uszczelniających już na etapie wykonawstwa. Stąd też często występujący problem przeciekania podziemnych budynków w miejscach styku izolacji poziomej i pionowej czy przez nieszczelne stropy, co związane jest z niewłaściwie dobraną izolacją powłokową. Jednak to nie koniec problemów. W trakcie eksploatacji budynku z czasem na skutek skurczu betonu dochodzi też do powstawania spękań, które trzeba uszczelnić iniekcyjnie. W starszych budynkach powszechnym zjawiskiem jest z kolei zanikanie z biegiem czasu „tradycyjnych” powłok izolacyjnych.

 

hydrostopfot. Hydrostop-3

– Wszystkie te problemy wynikają z jednej strony z oszczędności, z drugiej – z braku fachowej wiedzy na temat hydroizolacji. Brakuje szczegółowych rozwiązań projektowych, bo inwestorzy decydując się na najtańsze ekipy, otrzymują też rozwiązania najgorszej jakości. A profesjonalna diagnostyka w tej dziedzinie jest absolutną koniecznością, aby skutecznie wyeliminować problem przeciekania budowli – mówi Grzegorz Elert z firmy Hydrostop-3.
Hydroizolacja wykonana niewłaściwie już na etapie powstawania budynku (czyli obejmująca błędy na etapie projektowym, rozwiązania niedopasowane do danych warunków gruntowych, nieodpowiednie materiały, niestaranne wykonanie bez nacisku na szczegóły) sprawi, że wcześniej czy później trzeba będzie ponieść kolejne nakłady na jej naprawę. Aby uniknąć takiego problemu warto już na etapie przygotowywania projektu rozpocząć współpracę ze specjalistyczną firmą, która pomoże nam uniknąć w przyszłości dodatkowych wydatków na naprawę powłok hydroizolacyjnych. A jeśli jest na to za późno, bo nasz budynek już stoi, to zlećmy naprawę profesjonalistom, którzy szybko, sprawnie i skutecznie wyeliminują problem.

 

skąd przecieki w budynkachfot. Hydrostop-3

 

Eliminowanie przecieków w budynkach
Przeciekający budynek to zmora wielu właścicieli i zarządców nieruchomości.  Woda lub wilgoć nie tylko generuje dodatkowe koszty, związane z koniecznością usuwania skutków przeciekania, ale i skraca żywotność budynku oraz negatywnie wpływa na zdrowie przebywających w nim ludzi. Istnieją różne sposoby napraw przeciekających budynków, które stosowane są w zależności od tego, z jakim rodzajem przecieku mamy do czynienia oraz jakie są możliwości działania na danym obiekcie poprzez dobór odpowiednich materiałów oraz technologii .
Podstawowym obszarem działalności w tym zakresie firmy Hydrostop-3 jest iniekcja, która nie tylko umożliwia uszczelnienie budynku, ale stosowana jest również do naprawy konstrukcji budowlanych oraz do wzmacniania i stabilizacji gruntu. Same iniekcje można wykonywać w elementach, które są zbudowane z betonu, kamienia czy też cegły, co czyni tą technikę niezwykle uniwersalną. Iniekcje można również stosować w połączeniach wspomnianych elementów ze stalą czy żeliwem.
– Wyróżniamy między innymi iniekcje ciśnieniowe, kurtynowe, uszczelniające, grawitacyjne strukturalne , przy czym każda z nich swoją charakterystyczną nazwę zawdzięcza specyficznemu działaniu, jakie podejmuje się podczas jej realizacji – wyjaśnia Grzegorz Elert.
Jakie są zalety stosowania iniekcji w budownictwie? Przede wszystkim sprawdzają się one w przeróżnych, często trudnych warunkach. Ponadto – w porównaniu do innych sposobów uszczelniania – są też opłacalne z ekonomicznego punktu widzenia umożliwiając wykonanie prac od wewnątrz budowli. Różne sposoby uszczelniania łączy zaś jedno:
konieczność posiadania przez wykonawcę specjalistycznego przygotowania, doświadczenia i fachowej wiedzy pod kątem technologii jak również w zakresie odpowiedniego doboru materiałów.

 

eliminowanie przecieków w budynkach eliminowanie przecieków w budynkach eliminowanie przecieków w budynkach
eliminowanie przecieków w budynkach eliminowanie przecieków w budynkach eliminowanie przecieków w budynkachrys. Hydrostop-3

 

Iniekcja ciśnieniowa – także do zadań specjalnych
Jedną z najskuteczniejszych form uszczelnienia jest iniekcja ciśnieniowa, która  swoją nazwę zawdzięcza wtłaczaniu pod ciśnieniem materiałów uszczelniających (np. żywic epoksydowych, akrylowych, poliuretanowych). Zaletą tej metody jest możliwość stosowania zarówno w przypadku prac o charakterze budowlanym, jak również w pracach remontowych (np. w budynkach, w których izolacja uległa uszkodzeniu) lub do uszczelniania wszelkiego rodzaju pustek, dylatacji, przejść rurowych, pęknięć i rys. Iniekcja ciśnieniowa jest też stosowana do wzmacniania – klejenia konstrukcji oraz w procesie stabilizacji gruntu.
– Co istotne, iniekcja ciśnieniowa może zostać przeprowadzona nawet w najtrudniejszych warunkach w tym pod wodą, poza tym jest to metoda bardzo ekonomiczna w porównaniu do innych metod. Wpływa na to między innymi fakt, że iniekcja ciśnieniowa nie wymaga odkopywania fundamentów i odtwarzania chodnika, drogi czy trawnika do stanu pierwotnego, co jest nie tylko kosztowne, ale również skomplikowane i uciążliwe – podkreśla Grzegorz Elert.
Jak w praktyce przeprowadza się iniekcję ciśnieniową? Otóż cały proces obejmuje kilka etapów, z których każdy musi być wykonany bardzo starannie i profesjonalne. Prace rozpoczyna się od szczegółowej analizy miejsca przecieków wywiercenia otworów, w których następnie umieszczane są iniektory (potocznie zwane „pakerami”). To właśnie do nich pod ciśnieniem wtłacza się odpowiednio dobraną  substancję uszczelniającą, która pozwala na rozwiązanie problemu przeciekania.

 

iniekcja ciśnieniowa iniekcja ciśnieniowafot. Hydrostop-3

 

Iniekcja kurtynowa do istniejących budynków
Firma Hydrostop-3 obok iniekcji ciśnieniowej wykonuje również iniekcje kurtynowe, które pozwalają na wykonanie wtórnej izolacji zewnętrznej w istniejących budynkach, np. w garażach, tunelach, przejściach podziemnych itp. Ta niezwykle skuteczna technika stosowana dopiero od kilku lat w Polsce uniemożliwia trwałe wnikanie wody w strukturę przegrody w już wybudowanych obiektach, których nie można rozkopać w celu wykonania izolacji pionowej ścian podziemnych.
– Hydroizolacje tą techniką wykonuje się nieco inaczej niż iniekcje ciśnieniowe. Najpierw na całej szerokości ściany wykonujemy sieć otworów, a następnie wykonujemy kurtynę żelami akrylowymi na styku gruntu oraz ściany budynku, wykorzystując w tym celu odpowiednio dobrane czasy reakcji wiązania żywicy akrylowej – wyjaśnia Grzegorz Elert. – W ten sposób na ścianie od strony gruntu poprzez wtłoczenie izolacji powstaje „kurtyna” – dodaje.

 

iniekcja kurtynowafot. Hydrostop-3

 

Skuteczne hydroizolacje z gwarancją
Obok profesjonalnego sprzętu i odpowiedniego przygotowania, ważne jest też doświadczenie firmy, której zlecamy wykonanie lub naprawę hydroizolacji. O tym ostatnim czynniku najlepiej świadczą realizacje firmy, których Hydrostop-3 ma na swoim koncie niemało. Po 6 latach działalności przedsiębiorstwa, jego portfolio wciąż się poszerza – są w nim m.in. uszczelnienia przecieków Galerii Zamek w Lublinie, Metra Warszawskiego na wiadukcie linii kolejowej E-65 Warszawa – Gdynia na 66,817 km czy kanału w elektrociepłowni Siekierki Warszawa. Przedsiębiorstwo odtworzyło również izolację ścian fundamentowych Portu Lotniczego Modlin w Nowym Dworze Mazowieckim czy Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Wśród powierzonych firmie prac znalazły się również zadania szczególnie trudne, jak np. odtworzenie izolacji ścian fundamentowych, uszczelnienie przecieków ścian szczelinowych oraz sklejanie zarysowań konstrukcji w wieżowcu Złota 44 w Warszawie, uszczelnienie podszybia windowego (PGNiG ul. Kasprzaka, Warszawa) czy uszczelnienie przecieków ścian szczelinowych Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. To oczywiście tylko część wykonanych przez firmę prac. Wszystkie one składają się na ogromne doświadczenie przedsiębiorstwa, które jest w stanie podjąć się nawet najbardziej skomplikowanych zleceń.

 

skuteczne hydroizolacjefot. Hydrostop-3

 

Ze szczegółową ofertą firmy oraz bogatą galerią przeprowadzonych prac można zapoznać się na stronie: www.hydrostop3.pl

 

03-046 Warszawa, Bruszewska 10, woj. mazowieckie
tel. 22 811 08 95, 509 613 943,