Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, dachu płaskim i skośnym – dowiedz się więcej zanim zdecydujesz

Panele fotowoltaiczne na gruncie czy dachu?

Podejmując decyzję o założeniu instalacji fotowoltaicznej należy przede wszystkim odpowiedzieć na kluczowe pytanie pod kątem wyboru lokalizacji urządzenia – czy będzie to montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, dachu płaskim czy skośnym? Umiejętne określenie miejsca instalacji ma bowiem duże znaczenie zarówno ze względu na jej prawidłowe funkcjonowanie, jak i koszty uruchomienia. O wydajności paneli fotowoltaicznych rozstrzyga także wiele innych czynników, jak choćby prawidłowy montaż czy dobór odpowiednich elementów i parametrów. Cena montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie, dachu płaskim, skośnym również nie pozostaje bez znaczenia.

Obecnie fotowoltaika cieszy się ogromnym zainteresowaniem, nic więc dziwnego, że poszukiwanie najkorzystniejszych rozwiązań umożliwiających efektywne czerpanie darmowej energii wprost ze słońca również nieustannie się rozwija, a błędne przekonanie, jakoby panele fotowoltaiczne można było wykonać wyłącznie na dachu, zaczyna odchodzić w zapomnienie. Świetnym tego dowodem są coraz popularniejsze na świecie instalacje solarne na gruncie, będące doskonałą alternatywą dla tych, którzy z różnych względów nie chcą umieszczać paneli fotowoltaicznych na dachu domu. Przyczynę może stanowić zarówno niezbyt atrakcyjny wizualnie wygląd instalacji czy połać dachu skierowana na północ bądź północny wschód. Tak z pozoru drobne niuanse decydują o możliwości czerpania darmowego prądu nie tylko w obrębie własnego gospodarstwa domowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom firma MULTI-TECH stwarza możliwość wyboru rozwiązania dopasowanego do potrzeb inwestora, gwarantując montaż paneli na gruncie, jak również na dachu płaskim lub dachu skośnym w zależności od upodobań i wymogów.

fot. MULTI-TECH

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim i skośnym – cena to dodatkowy atut

Choć panele solarne można zastosować praktycznie w każdym miejscu, do którego dociera promieniowanie słoneczne, to właśnie budowa instalacji fotowoltaicznych na dachu w dalszym ciągu jest najczęściej wybieranym sposobem montażu. Takie rozwiązanie to przede wszystkim niski koszt powziętej inwestycji – pod tym względem montaż paneli na dachu jest zwyczajnie tańszy, w przeciwieństwie do solarnych paneli instalowanych na gruncie. Dzięki tej formie instalacji właściciele zyskują również wolną przestrzeń wokół domu bez konieczności zajmowania cennego miejsca na działce. W tym przypadku ogromnym plusem jest także umiejętne wykorzystanie nieużywanej przestrzeni, jaka znajduje się na połaci dachu płaskiego czy skośnego. Jeśli decydujemy się na panele słoneczne na dachu, warto również mieć na uwadze słabsze strony takiego rozwiązania, do których należy ograniczona powierzchnia, czego nie uświadczymy w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. Możliwe jest także występowanie problemów z określeniem południowej orientacji paneli słonecznych, ponieważ nie każdy dach jest skonstruowany w taki sposób, by każda jego połać była skierowana na południe. Oczywiście trzeba również pamiętać o znacznie trudniejszym dostępie do instalacji. Choć niezwykle rzadko zdarza się, że instalacja fotowoltaiczna wymaga obsługi, wówczas bezproblemowy dostęp odgrywa szczególnie ważną rolę. Sytuacja wydaje się zdecydowanie łatwiejsza w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu płaskim – wystarczy skierować panele w pożądanym kierunku. W obu konstrukcjach dachowych należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do padania cienia, choćby na jeden panel. Takie działanie zasadniczo zmniejsza wydajność całego urządzenia fotowoltaicznego, a co z tym związane – moc instalacji będzie mniejsza. Nowoczesne systemy montażowe MULTI-TECH o różnych parametrach doskonale sprawdzą się także do budowy instalacji na skośnej konstrukcji dachowej. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym, zostają one obsadzone na specjalnych profilach, które mocowane są do krokwi poprzez kołki dokrokwiowe. Taki rodzaj montażu gwarantuje wysoką stabilność oraz wytrzymałość urządzenia. Warto również wziąć pod uwagę, że każdy system montażowy będzie wyglądał inaczej w zależności od rodzaju dachu. Po pierwsze znaczącą rolę odgrywa tutaj inna konstrukcja wspornicza, która przypadku dachu płaskiego pozwoli na ustawienie paneli pod odpowiednim kątem. Firma MULTI-TECH oferuje cieszące się dużą popularnością oraz systemy montażowe stosowane z powodzeniem również na dachach płaskich. Tak więc niezależnie od tego, czy dach jest płaski, czy skośny realizacja montażu modułów paneli fotowoltaicznych przebiegnie całkowicie bezproblemowo, wystarczy dostosować odpowiedni system montażowy. Cena zdecydowanie stanowi jeden z atutów takiego rozwiązania.

fot. MULTI-TECH

Montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie – na co zwrócić uwagę?

Instalacja solarna na gruncie staje się coraz bardziej popularna nie bez powodu. To ciekawa alternatywa szczególnie jeśli nie posiadamy technicznych możliwości montażu paneli fotowoltaicznych na dachu skośnym czy płaskim. Prawdą jest, że panele słoneczne znajdujące się na dachu wykorzystują przeznaczony do tego obszar, nie ingerując jednocześnie w przestrzeń mieszkalną. Jednak należy pamiętać, że takie rozwiązanie wymaga w mniejszym lub większym stopniu dostosowania do konstrukcji i pochyłu dachu, a wszelkie dodatkowe załamania powierzchni wymagają nierzadko większej ilości konstrukcji wspornych. Z tego właśnie względu montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie wydaje się być doskonałym rozwiązaniem, umożliwiającym zarówno czerpanie darmowej energii, jak i gwarantującym zyskanie realnych oszczędności w domowym budżecie. Szczególnie jeśli powierzchnia gruntowa, jaką dysponujemy, jest znacznie większa od powierzchni konstrukcji dachowej – co przekłada się na większy zysk energetyczny i związaną z tym większą oszczędność. Ogromnym atutem paneli na gruncie jest możliwość montażu w dowolnym w granicach posesji.

fot. MULTI-TECH

Na co jednak zwrócić uwagę, decydując się na wybór takiej formy montażu? Przede wszystkim należy pamiętać, że instalacja solarna na gruncie powinna zostać umieszczona w obszarze dobrze nasłonecznionym – niemniej jednak mała działka z umieszczonym w centrum panelem fotowoltaicznym nie jest najlepszym pomysłem, dlatego należy szukać optymalnych rozwiązań. Podobnie wygląda kwestia zacienienia terenu, warto tutaj zwrócić uwagę, by instalacja nie znajdowała się w pobliżu wysokich drzew czy budynków mogących rzucać cień na panel. Odpowiednie nasłonecznienie i brak cienia to podstawowe wymogi, jakie muszą zostać spełnione w przypadku montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie. Oczywiście istotna jest również estetyka, która zarówno w przypadku montażu paneli na dachu skośnym, płaskim, jak i w odniesieniu do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie pozostaje kwestią niezwykle indywidualną – niektórzy kontrahenci doceniają nowoczesny design paneli solarnych, inni preferują bardziej dyskretne rozwiązania. Cena takiego przedsięwzięcia wydaje się być zdecydowanie korzystna, szczególnie jeśli wziąć pod uwagę możliwości, jakie oferuje darmowa energia słoneczna pozyskiwana za pomocą paneli słonecznych.

fot. MULTI-TECH

Montaż paneli solarnych na gruncie czy na dachu?

Z łatwością można zauważyć, że każda z powyższych instalacji ma zarówno plusy jak i minusy, a rzetelne i fachowe wykonanie jest jednym z podstawowych elementów pozwalających w pełni czerpać z atutów fotowoltaiki. Dlatego, niezależnie od tego, czy zdecydujemy o budowie paneli fotowoltaicznych na dachu czy gruncie, dobór urządzeń i opracowanie odpowiedniego sposobu montażu warto pozostawić profesjonalistom. Ceniona przez klientów firma MULTI-TECH zapewnia fachowe doradztwo i pełne zaangażowanie w powzięte realizacje od początku do końca. W tak istotnej kwestii warto więc zaufać sprawdzonym dostawcom rozwiązań fotowoltaicznych, ponieważ nawet z pozoru niewielkie odstępstwa od standardów projektowania i montowania instalacji fotowoltaicznych zarówno na gruncie, jak i tych na dachu, niezależnie od konstrukcji –płaskiej lub skośnej, mogą się odbić echem w przyszłości – niższymi uzyskami energii bądź większą awaryjnością paneli.

Więcej szczegółów dotyczących oferty MULTI- TECH na stronie www.multi-tech.net.pl

42-141 Przystajń, ul. Częstochowska 128, woj. śląskie
tel. 607-715-907, 502-112-224,


Liczba odwiedzin: 980 | Data publikacji: 2020-09-01

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


04.11.2020 | Energia ekologiczna
Profesjonalne firmy i instalatorzy fotowoltaiki, oferując klientom...
14.07.2020 | Energia ekologiczna
Znaczny przyrost firm działających w branży fotowoltaiki...
07.09.2018 | Energia ekologiczna
Świat nie stoi w miejscu. Wykorzystywane od...
Energooszczędność w obecnych czasach to coś więcej...
10.03.2021 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika to niewątpliwie hit ostatnich lat. Energia...
08.02.2021 | Domy ekologiczne
Darmowy prąd i ogrzewanie, darmowa ciepła woda,...
30.10.2013 | Energia ekologiczna
W związku z rosnącymi cenami energii, stale...
Nie trzeba dziś nikogo przekonywać, że inwestycja...
21.04.2021 | Elektroinstalatorstwo
„Idealne wnętrze”… każdy może rozumieć to pojęcie...
01.04.2021 | Automatyka domowa
Prawdziwie nowoczesny dom to dziś dom inteligentny...
Ściana jednowarstwowa Ytong EnergoUltra+ to nowość firmy...
17.11.2020 | Automatyka domowa
Zbitka słów „inteligentny dom”, która jeszcze u...
Fontanna to doskonale znany obiekt „małej architektury”...
Rozważając kwestię, jaki klimatyzator do mieszkania w...
Klimatyzator domowy ścienny jeszcze do niedawna można...
27.03.2020 | Inwestycje budowlane
Budownictwo zrównoważone, ekologiczne, pasywne – to słowa,...
Firma EWE Armatura wyspecjalizowała się w produkcji...
16.12.2019 | Automatyka domowa
Lustro, w którym odbija się tylko i...
18.10.2019 | Izolacje
Wełna skalna ROCKWOOL to doskonała alternatywa dla...
30.08.2019 | Stolarka otworowa
Już od kilku lat w budownictwie jedno...
Budowa parkingów, placów i ulic od teraz...
04.04.2019 | Rusztowania
Multiserwis Oddział RUSZTOWANIA PRZEMYSŁOWE w Ostrzeszowie to...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. mazowieckie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie
woj. małopolskie

Słowa kluczowe: montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie, montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie cena, multi-tech, multitech, multi tech, fotowoltaika, panele solarne, tania energia, solary, instalacje fotowoltaiczne, instalacje alarmowe, tani prąd, energia ze słońca, instalacje światłowodowe, alarmy, sieci komputerowe, sieci internetowe, kamery, monitoring,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy