Fotowoltaika w Polsce – opłaca się czy nie?

Darmowy prąd w zasięgu ręki

Według raportu Polskich Sieci Elektroenergetycznych już za 5 lat w Polsce może zacząć brakować prądu. A jeśli nawet nie nastąpi to w prognozowanym okresie, to nietrudno domyślić się, że ten czarny scenariusz wcześniej czy później i tak spełni się w kraju, w którym 90% energii pochodzi z wykorzystujących jej nieodnawialne źródła elektrowni węglowych. Inwestycja w ogniwa fotowoltaiczne jest więc dziś nie tylko jedynym racjonalnym rozwiązaniem, dyktowanym zdrowym rozsądkiem. Za fotowoltaiką przemawia też prosty rachunek ekonomiczny.

Ogniwa fotowoltaiczne
Zasada działania ogniw fotowoltaicznych, które po połączeniu ze sobą tworzą panel fotowoltaiczny, jest bardzo prosta: promienie słoneczne padające na zbudowane z krzemu ogniwa przekształcane są w prąd elektryczny. Cała instalacja może zostać podłączona do sieci domowej i zasilać każde urządzenie, a dostarczany w ten sposób prąd ma dokładnie takie same parametry co ten płynący z sieci elektroenergetycznej. Jednak na tym podobieństwa się kończą. Energia, która powstaje w przydomowej elektrowni jest czysta i darmowa, bo wykorzystuje zawsze dostępne i niewyczerpalne promieniowanie słoneczne. Te cechy przekładają się z kolei na korzyści finansowe, bo instalując ogniwa fotowoltaiczne na dachu nie tylko nie płacimy za prąd, ale zabezpieczamy się też przed nieoczekiwanym wzrostem cen energii. Po stronie zysków wymienić też należy dofinansowania do ogniw fotowoltaicznych oraz udzielane przez niektóre firmy preferencyjne kredyty czy korzystne systemy ratalne, dzięki którym inwestycja staje się jeszcze bardziej opłacalna.

 

fotowoltaika pro solare fotowoltaika pro solarefot. Twoja Energia

 

Fotowoltaika – ile można zyskać?
Od pierwszego lipca br. dla osób fizycznych posiadających małe instalacje fotowoltaiczne sporo się zmieniło. Dotychczas mogli oni odsprzedawać nadwyżki energii do elektrowni, dziś tę regulację zastąpił działający na zasadzie net-meringu tzw. „system opustów”. Polega on na rozliczaniu różnicy między energią, którą wyprodukowała przydomowa elektrownia słoneczna a tą, która została pobrana z sieci elektrycznej w momencie, w którym panel nie pracował i nie produkował w związku z tym prądu. Właściciele instalacji do 10 kW od 1 lipca korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8, natomiast posiadacze mikroinstalacji od 10 do 40 kW w stosunku 1 do 0,7. Nie oznacza to jednak, że na bieżąco wyprodukowane i oddane do sieci nadwyżki energii (np. podczas nieobecności mieszkańców w domu) nie mogą zostać z niej odebrane. Właściciele nieruchomości mają na to aż rok od daty wytworzenia – dopiero po tym okresie nadwyżki przepadają.

 

fotowoltaika pro solarefot. Twoja Energia

 

Jakie oszczędności wiążą się z użytkowaniem instalacji fotowoltaicznej w praktyce? Otóż dobrze dobrana instalacja wytworzy więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie użytkownika, więc rachunek za zakup energii może spaść nawet o 90%. Ponadto nowa ustawa zniosła też opłaty dystrybucyjne dla osób fizycznych posiadających mikroinstalacje, których – podobnie jak osoby niebędące posiadaczami mikroinstalacji– obowiązywać będą jedynie tzw. opłaty stałe m.in. opłata przejściowa, jakościowa, abonamentowa i handlowa, w wysokości ok. 150 zł rocznie – to jedynie ok. 12,5 zł/ms.
 

Ogniwa fotowoltaiczne – dofinansowanie
Obok korzyści finansowych płynących z użytkowania instalacji fotowoltaicznej, sporo, bo nawet połowę wydatków związanych z montażem, można też zaoszczędzić już na etapie zakupu. Cyklicznie pojawiają się też dofinansowania i dotacje na fotowoltaikę, a obecnie z takiej propozycji mogą na przykład skorzystać mieszkańcy Warszawy. Osoby prywatne mieszkające w stolicy oraz przedsiębiorcy prowadzący tu swoją działalność mają możliwość ubiegania się o dofinansowanie do ogniw fotowoltaicznych nawet do 40% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji.

 

fotowoltaika pro solare fotowoltaika pro solarefot. Twoja Energia

 

W przypadku zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznych, maksymalna wartość dotacji udzielonej w ramach jednego wniosku nie może jednak przekroczyć 15 000 zł. Naprzeciw osobom, które chcą postawić na fotowolatikę, wychodzi również firma Twoja Energia, która do 40% „warszawskiej” dotacji dodaje jeszcze 10% EKO-rabatu, dzięki czemu klient firmy z własnych środków musi pokryć jedynie połowę kosztów instalacji. O przyznaniu dotacji decyduje kolejność składania wniosków – nabór już się rozpoczął, więc trzeba się spieszyć.
Przedsiębiorstwo przygotowało również ofertę dla osób spoza Warszawy, rozkładając koszty inwestycji na trzyletnie raty bez zbędnych i kłopotliwych formalności (BIK, sprawdzanie zdolności kredytowej, poręczyciele itd.). I tak na przykład dla zestawu 3,12 kWp montowanego na dachu krytym blachodachówką, kwota 18 756 zł brutto rozłożona zostanie na następujące raty: 3750 zł (pierwsza wpłata – 25%) + 36 równych rat po 416 złotych. Taka instalacja pozwala na obniżenie rachunków za prąd o 90%. Jeśli więc od kwoty raty 416 zł odjąć koszty dotychczasowych rachunków (ok. 150 zł w przypadku powyższej instalacji), to wyniesie ona zaledwie 266 zł miesięcznie, bez dodatkowych ukrytych kosztów ani prowizji, a inwestycja zamortyzuje się już w ciągu 5 lat.
W firmie Twoja Energia możliwe też są inne sposoby finansowania, np. gotówka z EKO-rabatem, leasing dla firm czy kredyt bankowy na preferencyjnych warunkach.

 

fotowoltaika pro solarefot. Twoja Energia

 

Fotowoltaika – dotacje
Względy ekonomiczne i ekologiczne, a także kurczące się gwałtownie zasoby naturalne to solidne argumenty, jakie przywołują firmy dostarczające i montujące ogniwa fotowoltaiczne. Również na polskim rynku po początkowej nieufności inwestorów rośnie zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii, tym bardziej, że naprzeciw inwestorom wychodzą instytucje publiczne, które wspierają osoby prywatne i przedsiębiorców, chcących postawić na OZE, udzielając dotacji w fotowoltaikę. Najlepszym potwierdzeniem tego, że taka instalacja się opłaca, może być przykład firmy Twoja Energia. Zamontowane na dachu siedziby przedsiębiorstwa panele fotowoltaiczne, z których produkcja w ok. 90% zaspokaja zapotrzebowanie na prąd firmy, są dowodem na to, że wykorzystanie potencjału słońca to jedyny racjonalny wybór dla tych, którzy chcą korzystać z darmowej energii, chroniąc przy tym środowisko naturalne.

Ze szczegółową ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.twojaenergia.pl

01-563 Warszawa, A. Felińskiego 40 lok. 1, woj. mazowieckie
tel. 22 633 82 75,


Liczba odwiedzin: 3157 | Data publikacji: 2016-09-20

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


10.07.2019 | Energia ekologiczna
Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, a...
20.07.2015 | Energia ekologiczna
Panele solarne na dachach domów mieszkalnych są...
24.06.2020 | Energia ekologiczna
Jeśli jeszcze kilkanaście lat temu panele fotowoltaiczne...
16.04.2020 | Energia ekologiczna
Wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE) przy projektowaniu...
08.04.2020 | Energia ekologiczna
Choć czerpanie energii odnawialnej wprost ze słońca,...
Branża Odnawialnych Źródeł Energii nieustannie rośnie w...
05.08.2016 | Energia ekologiczna
Produkcja energii ze źródeł odnawialnych to dziś...
10.10.2017 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika to nowoczesny i ekologiczny sposób na...
10.10.2014 | Energia ekologiczna
Najważniejszym argumentem przemawiającym za odnawialnymi źródłami energii...
06.06.2021 | Energia ekologiczna
Dylemat dotyczący wyboru odpowiedniego systemu grzewczego niejednokrotnie...
09.03.2021 | Energia ekologiczna
Zainteresowanie domowymi elektrowniami słonecznymi rośnie w Polsce...
01.03.2021 | Energia ekologiczna
Obowiązująca od 2021 roku obowiązkowa opłata mocowa,...
04.02.2021 | Energia ekologiczna
Inwestycja w odnawialne źródła energii (OZE) to...
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
20.08.2020 | Energia ekologiczna
Rosnąca skokowo ilość instalacji fotowoltaicznych w naszym...
23.06.2020 | Energia ekologiczna
Przeciwpożarowy wyłącznik systemu fotowoltaicznego będący elementem systemu...
27.05.2020 | Energia ekologiczna
Od jakiegoś czasu branża fotowoltaiczna przeżywa nieustanny...
19.12.2019 | Energia ekologiczna
Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, ponieważ jest to...
06.11.2019 | Energia ekologiczna
Odliczenie od podatku fotowoltaiki (w 2019 i...
14.10.2019 | Energia ekologiczna
Wzrost cen energii, rozwój technologii, nowe przepisy...
03.10.2019 | Piece, kotły
Częściowy zwrot pieniędzy mogą uzyskać osoby, które...
02.09.2019 | Chemia budowlana
Jednym z największych problemów miast i terenów...
29.03.2019 | Ogrzewanie
Pompy ciepła, elektrownie wiatrowe, panele fotowoltaiczne i...
18.12.2017 | Energia ekologiczna
Wszyscy wiemy, że zasoby naturalne gwałtownie się...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. warmińsko-mazurskie
woj. mazowieckie
woj. śląskie
woj. mazowieckie
woj. podkarpackie
woj. mazowieckie

Słowa kluczowe: instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika, panel solarny
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy