Fotowoltaika jaka firma najlepsza – wybór wykonawcy

Cztery filary rzetelnej, a przez to najlepszej firmy fotowoltaicznej przedstawia Przemysław Odrzywałek ze spółki Replikant sp. z o.o, świadczącej usługi z zakresu fotowoltaiki pod marką FOTONLAB. Pierwszy aspekt, to szczegółowe rozeznanie rynku producentów, dostawców i instalatorów i weryfikacja ich solidności.

– Sam wybór firmy do fotowoltaiki wbrew pozorom nie jest prostą sprawą – zaznacza Przemysław Odrzywałek. – Na wstępie warto zwrócić uwagę na staż producenta i dostawcy. W ostatnim czasie powstało w Polsce wiele firm w branży fotowoltaicznej, w reakcji na niesłabnące zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii przez inwestorów i klientów indywidualnych. Niestety, część podmiotów otwiera się tylko po to, by wykonać instalację i zakończyć działalność. Przykładem jest branża paneli solarnych. Powstały tu firmy, które sprzedawały instalacje, a po zakończeniu dotowania programu przez państwo, zniknęły z rynku. Klienci zostawali w takiej sytuacji bez serwisu. W konsekwencji obecnie do modernizacji tych instalacji nikt nie chce przyjechać, ponieważ niejednokrotnie całe systemy nadają się jedynie do gruntownej przebudowy, a nie prac naprawczych.

fot. Replikant

Wybór najlepszej firmy do fotowoltaiki a doświadczenie w branży

Pomocne w odpowiedzi na pytanie – jaka firma do fotowoltaiki jest najlepsza – będzie także sprawdzenie doświadczenia dostawców usług. Nie zawsze jest ono równoznaczne z dużą liczbą realizacji. O tym, na co zwrócić szczególną uwagę w tym aspekcie, mówi przedstawiciel FOTONLAB Przemysław Odrzywałek.

– Zweryfikujmy między innymi, gdzie dana firma wykonała najstarszą instalację i czy ona nadal działa. Zawsze możemy poprosić o udostępnienie zdjęć z wykonywanych prac montażowych, sprawdzić osobiście przykładowe realizacje nieopodal miejsca naszej inwestycji. Przy doborze najlepszej firmy fotowoltaicznej warto także sprawdzić, czy posiada ona stosowne i aktualizowane uprawnienia do wykonywania instalacji. Klasyczne uprawnienia SEP (w tym uprawniania elektryczne dozór i eksploatacja) mówią jedynie o tym, że osoba może pracować z instalacjami elektrycznymi, lecz nie wskazuje, czy monter posiada wiedzę w zakresie instalacji fotowoltaicznych. O wiedzy na temat fotowoltaiki mówi z kolei uprawnienie OZE, wydawane przez Urząd Dozoru Technicznego. Dokument ten potwierdza przebycie szkolenia branżowego w certyfikowanym ośrodku, wymaga realizacji szkolenia producenta w zakresie wybranego sprzętu, a efektem końcowym, niezbędnym do potwierdzenia umiejętności, jest zdany egzamin państwowy.

fot. Replikant

Fotowoltaika jaka firma najlepsza – gwarancja

Trzecią kwestią, którą warto brać pod uwagę przy wyborze firmy od fotowoltaiki, jest zakres i czas gwarancji na sprzęt i usługi. Fotowoltaika to inwestycja, która zwraca się z biegiem lat. Kluczowa dla powodzenia przedsięwzięcia i uzyskania realnych oszczędności jest zatem kwestia pewności zabezpieczeń oferowanych przez dostawcę. O doświadczeniach w tym zakresie opowiada Przemysław Odrzywałek z FOTONLAB.

– Spotkałem się z firmami, które oferują dwudziestoletnią gwarancję na wszystko w standardzie. Mimo tego iż prowadzę działalność od 2007 roku jako osoba fizyczna, a od 2013 jako spółka z o.o., to uważam iż taka gwarancja udzielana przez nowo powstałe firmy z branży fotowoltaiki, działające na rynku krótko, jest nierealna. Jeżeli inwestor potrzebuje wydłużonej gwarancji, to warto wykupić dodatkowo płatną usługę u producenta urządzeń. Daje to zabezpieczenie, że jeżeli niezbędnych napraw czy modernizacji nie uda nam się wyegzekwować od firmy instalacyjnej, to możemy w tym zakresie zwrócić się o pomoc do producenta urządzenia. Dodatkowo dobrym testem firmy instalacyjnej jest zadanie pytania, czy zdarzają się w jej praktyce problemy z instalacjami fotowoltaicznymi. Jeżeli przedsiębiorstwo jest rzetelne, udzieli informacji twierdzącej, gdyż problemy przy uruchomieniu są dość standardową przypadłością, którą można rozwiązać. Jeśli dostawca zarzeka się, że nigdy nie ma problemu, to w rzeczywistości nie wie, o czym mówi.

fot. Replikant

Fotowoltaika dobór firmy – lokalizacja

Ostatni aspekt nie do przecenienia w debacie o tym, jaka firma do fotowoltaiki jest najlepsza, to kwestia odległości firmy fotowoltaicznej od planowanej inwestycji. Przed wyborem dostawców i monterów warto więc zweryfikować, gdzie realnie znajdują się biura, magazyny i serwisanci danej firmy. Dlaczego w dobie globalizacji usług jest to tak istotne? – odpowiada Przemysław Odrzywałek.

– Zastanawiając się, jaką firmę do fotowoltaiki wybrać, należy także zwrócić uwagę na odległość instalatora od planowanej instalacji. Jeżeli firma jest z drugiego końca Polski, a do wykonania prac montażowych podnajmuje ekipę instalatorów, to może być to sygnał że za kilka lat nie będzie miał kto przyjechać do serwisu czy naprawy instalacji fotowoltaicznej.

fot. Replikant

Dlatego w FOTONLAB rozwijamy sieć partnerskiej współpracy z firmami instalatorskimi z terenu całego kraju. W ten sposób dbamy o to, by zagwarantować klientom szybki dostęp do sprawdzonych instalatorów z najbliższej dla klientów okolicy. Długoletnia współpraca z najlepszymi firmami z działu zabezpieczeń technicznych owocuje efektywną współpracą w całej Polsce. Dzięki temu rozwiązaniu jesteśmy w stanie zaoferować dobrej jakości produkty z zakresu fotowoltaiki, w przyzwoitych cenach, z realną gwarancją.

Ze szczegółową ofertą firmy FOTONLAB można zapoznać się na stronie www.fotonlab.pl.

32-222 Racławice, Dziemięrzyce 57, woj. małopolskie
tel. +48 500 300 422,