Czy w 2019 roku fotowoltaika się opłaca?

O tym, że warto inwestować w instalacje fotowoltaiczne w 2019 roku

W Polsce z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych. Powodem jest nie tylko rosnąca świadomość użytkowników i troska o środowisko. Argumentem za inwestycją w fotowoltaikę jest również jej opłacalność.

Słońce to nieograniczone źródło energii i wbrew obawom – polskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne działają również zimą, kiedy dzień jest krótszy oraz w pochmurne dni, pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. Dlatego warto dokładnie przyjrzeć się działaniu i zaletom mikroinstalacji, aby przekonać się, ile możemy zaoszczędzić na rachunkach za prąd w 2019 roku.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaNie dajmy się nabrać na niską cenę instalacji. Wysoki koszt fotowoltaiki świadczy o jakości całego systemu. / fot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika a opłacalność inwestycji
Odpowiednio dobrana instalacja fotowoltaiczna potrafi skutecznie zmniejszyć koszty energii elektrycznej. Najkorzystniej dla użytkownika jest oczywiście wtedy, kiedy ilość wyprodukowanej energii całkowicie pokrywa zapotrzebowanie na nią. Jednak już zmniejszenie rachunków za prąd o koszty energii, jaka została wyprodukowana przy pomocy własnej instalacji, przynoszą ogromne oszczędności – nawet o 95% rocznych kosztów za energię elektryczną.

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika to również zabezpieczenie przed nieustannymi podwyżkami cen energii. Kiedy produkujemy prąd we własnej mikroinstalacji, możemy zużywać wyprodukowaną energię na bieżąco. Użytkownik ma ponadto możliwość, aby każdą oddaną do sieci kilowatogodzinę (z wyprodukowanych nadwyżek) odebrać w dowolnym momencie od zakładu energetycznego w ciągu roku rozliczeniowego. Nie ponosi on z tego powodu dodatkowych opłat dystrybucyjnych. Rozliczenie z zakładem energetycznym odbywa się na zasadzie opustów ze współczynnikiem 0,8.

Od połowy 2019 roku w systemie opustów zostały uwzględnione również firmy.

Była to przełomowa decyzja. Pozwoliła ona przedsiębiorcom, na równi z właścicielami gospodarstw domowych, bilansować wyprodukowaną energię elektryczną z zakładem energetycznym i tym samym generować oszczędności. Zasady wymiany prądu między firmą a zakładem energetycznym pozostały takie same jak dla osób fizycznych.

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Utrzymanie mikroinstalacji nie generuje ponadto wielkich kosztów i jest praktycznie bezobsługowe. Inwertery fotowoltaiczne najlepszych marek, np. Fronius w inteligentnej technologii SuperFlex Design pozwalają na dynamiczne zarządzanie wprowadzaniem energii do sieci i same informują użytkownika w razie jakiejkolwiek usterki.  

 

domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika – jak zarabiać w 2019?
To, jakie oszczędności przyniesie fotowoltaika reguluje ustawa o OZE z lipca 2016 roku z późniejszymi zmianami, która wprowadziła ułatwione rozliczenia dla właścicieli domowych mikroinstalacji oraz firm (od 2019 roku). System opustów ściśle określa sposób rozliczenia posiadacza fotowoltaiki z operatorem (zakładem energetycznym) – oddaje on nadwyżki wyprodukowanej energii, a w zamian za to zyskuje opust w okresach większego zapotrzebowania na prąd, np. zimą. W ramach cyklu rozliczeniowego określonego w umowie użytkownik płaci na rzecz zakładu energetycznego za różnicę pomiędzy energią pobraną z sieci a energią oddaną do sieci. W 2019 roku właściciele instalacji o mocy do 10 kW korzystają z opustu w stosunku 1 do 0,8; natomiast posiadacze instalacji od 10 do 50 kW w stosunku 1 do 0,7. Co to oznacza? Prosument (w tym firma), który ma instalację fotowoltaiczną do 10 kW, wysyłając do sieci 1000 kWh, odbiera 800 kWh. Właściciel mikroinstalacji o mocy od 10 do 50 kW wysyła 1000 kWh, a odbiera 700 kWh. W rozliczeniu tym nie występuje opłata dystrybucyjna. W rachunku pozostają tylko tzw. opłaty stałe w kwocie ok. 160 zł rocznie (jest to m.in. opłata abonamentowa, jakościowa, przejściowa i handlowa).

 

domowa instalacja fotowoltaiczna domowa instalacja fotowoltaicznafot. Eco Voltaika

 

Chcąc cieszyć się bezawaryjną pracą instalacji fotowoltaicznej, wybierzmy przede wszystkim dobrej jakości zestawy solarne od czołowych producentów. Koszt zestawu zależy przede wszystkim od zapotrzebowania gospodarstwa domowego na prąd, lokalizacji budynku, rodzaju i wielkości powierzchni dachu. Porównując jednak ich cenę do innych urządzeń, np. kotłów CO czy pomp ciepła, zauważymy, że jest on porównywalny. Co więcej, poniesiony przy zakupie koszt, zaczyna zwracać się już w pierwszym miesiącu od uruchomienia instalacji, znacznie obniżając rachunki za prąd. Profesjonalne firmy, jak Eco Voltaika z Kurzelowa koło Włoszczowy (województwo świętokrzyskie) instaluje tylko sprawdzone zestawy od najlepszych producentów (IBC Solar, WINAICO, Q CELLS, Benq, Fronius, SMA, Huawei). Panele fotowoltaiczne mają 25-letnią gwarancję na moc oraz minimum 10-letnią gwarancję na sam produkt.

Montaż instalacji fotowoltaicznej powinniśmy zlecić profesjonalnej firmie z wieloletnim doświadczeniem, która w razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości, pomoże nam dobrać mikroinstalację odpowiednią dla naszych potrzeb. Firma Eco Voltaika, od lat zajmująca się dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, oferuje kompleksową usługę swoim klientom – od doradztwa i projektu, poprzez montaż, na serwisie i opiece powykonawczej kończąc.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaPolskie warunki klimatyczne pozwalają na to, aby inwestycja w fotowoltaikę się opłacała. Panele fotowoltaiczne działają również zimą oraz w pochmurne dni, pobierając światło słoneczne przebijające się przez chmury. / fot. Eco Voltaika

 

Fotowoltaika 2019 – czy warto przeprowadzać audyt?
Aby odpowiednio dobrać i zamontować instalację fotowoltaiczną warto wcześniej przeprowadzić audyt energetyczny z oględzinami istniejącej instalacji elektrycznej. Audyt to specjalistyczna dokumentacja techniczno-ekonomiczna, która określa dla inwestora możliwości zainstalowania fotowoltaiki. Dzięki audytowi, chociażby skróconemu, można dokładnie dobrać moc instalacji do zużycia energii elektrycznej oraz przewidzieć sposób montażu.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaOptymalnym rozwiązaniem instalacji paneli fotowoltaicznych jest skośny dach skierowany na południe. / fot. Eco Voltaika

 

Audyt energetyczny nie jest obowiązkowy dla inwestorów prywatnych i przedsiębiorstw. Pozwala jednak właściwie zaprojektować i wykonać instalację fotowoltaiczną, gwarantując jej sprawność i opłacalność. Część firm wykonuje tę usługę za darmo. Warto jednak zlecić audyt profesjonalnej firmie, np. Eco Voltaika i w niektórych sytuacjach za niego zapłacić. Mamy dzięki temu pewność właściwego przeprowadzenia oględzin i rzetelnego rozeznania, czy fotowoltaika się opłaca w naszym przypadku  i czy przyniesie realne oszczędności. Taki audyt w zależności od wielkości mikroinstalacji kosztuje od 100 do 1000 zł.

 

domowa instalacja fotowoltaicznaPodczas gdy złoża węgla, ropy naftowej czy gazu ziemnego się wyczerpują, słońce pozostaje nieograniczonym źródłem energii. / fot. Eco Voltaika

 

Inwestycja w domową lub firmową mikroinstalację fotowoltaiczną w 2019 roku przynosi użytkownikowi spore oszczędności. Bardzo ważne jest jednak to, aby nie dać się nabrać na niską cenę instalacji. Wysoki koszt systemu fotowoltaicznego świadczy z reguły o jakości całej instalacji. Ponadto – jak podkreśla pan Marek Popowicz, właściciel firmy Eco Voltaika – wszystkie urządzenia, zabezpieczenia, okablowanie oraz rozdzielnie powinny spełniać określone normy i posiadać wszelkie niezbędne certyfikaty. Dlatego sprawdzajmy, czy w umowie o instalację są zamieszczone informacje o wszystkich użytych elementach. Co więcej, z przeprowadzonych robót powinien zostać sporządzony protokół pomiarów elektrycznych oraz dokumentacja powykonawcza.

Więcej na temat opłacalności fotowoltaiki w 2019 roku przeczytasz na stronie: www.ecovoltaika.eu

 

29-100 Kurzelów, ul. Sienkiewicza 6, woj. świętokrzyskie
tel. 41 367 95 55, +48 508 450 380,


Liczba odwiedzin: 17122 | Data publikacji: 2019-11-07

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


02.08.2022 | Energia ekologiczna
Polacy zaufali odnawialnym źródłom energii. Według badań,...
28.06.2022 | Energia ekologiczna
Odnawialne źródła energii coraz częściej postrzegane są...
04.05.2022 | Energia ekologiczna
Zacznijmy od faktów. Coraz droższy prąd i...
07.04.2022 | Energia ekologiczna
W przestrzeni publicznej od dłuższego czasu intensywnie...
30.03.2022 | Energia ekologiczna
W dobie rosnących raptownie kosztów paliw kopalnych...
17.03.2022 | Energia ekologiczna
Jesteś osobą, która przed zakupem skrupulatnie obraca...
02.03.2022 | Energia ekologiczna
Branża fotowoltaiczna przeżywa w ostatnich latach ogromny...
14.02.2022 | Energia ekologiczna
Zmiany w ustawie o odnawialnych źródłach energii,...
17.12.2021 | Energia ekologiczna
Choć obecnie planowane zmiany w fotowoltaice dotyczące...
08.06.2021 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika to najszybciej rozwijający się sektor OZE...
30.03.2021 | Energia ekologiczna
Niezawodne, trwałe pokrycia dachowe – to pierwsze...
01.03.2021 | Energia ekologiczna
Obowiązująca od 2021 roku obowiązkowa opłata mocowa,...
16.12.2020 | Energia ekologiczna
Od kilkunastu lat branża OZE w Polsce...
Optigruen - Solar15 to zielony dach retencyjny...
15.09.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika na dachu bloku to rozwiązanie coraz...
20.08.2020 | Energia ekologiczna
Rosnąca skokowo ilość instalacji fotowoltaicznych w naszym...
10.08.2020 | Energia ekologiczna
Gdy szukamy najbardziej wydajnego, autonomicznego i opłacalnego...
22.07.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika Bruk-Bet Solar to rozwiązanie dla klientów...
28.05.2020 | Stolarka otworowa
Poszukiwanie jakości często najlepiej zacząć od lokalnego...
04.05.2020 | Energia ekologiczna
Fotowoltaika a brak prądu w sieci –...
29.01.2020 | Energia ekologiczna
Malborska firma KDP jest znana ze swojego...
19.12.2019 | Energia ekologiczna
Popularność fotowoltaiki nieustannie rośnie, ponieważ jest to...
14.10.2019 | Energia ekologiczna
Wzrost cen energii, rozwój technologii, nowe przepisy...
30.08.2019 | Energia ekologiczna
Firma LMV Group dostarcza kompleksowe rozwiązania z...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. lubelskie
woj. mazowieckie
woj. lubelskie
woj. pomorskie
woj. lubelskie
woj. małopolskie
woj. mazowieckie
woj. pomorskie
woj. małopolskie
woj. śląskie
woj. śląskie
woj. opolskie

Słowa kluczowe: fotowoltaika, instalacje fotowoltaiczne, kolektor słoneczny, kolektory słoneczne, energia słoneczna, energia ekologiczna, oze,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy