Analiza ryzyka w 2 arkuszu normy PN EN 62 305 decyduje o konieczności ochrony odgromowej dla budynku mieszkalnego i pozostałych przywołanej w Prawie budowlanym i Ustawie Ministra Infrastruktury z 2008 r.

I choć przepisy jasno regulują, kiedy konieczne jest stosowanie instalacji odgromowej, to jednak warto pamiętać, że choć koszt inwestycji będzie wyższy, jeśli na domu jednorodzinnym zamontujemy piorunochron, to w cenie tej znajdzie się także… poczucie bezpieczeństwa. Uderzenie pioruna w budynek może mieć dramatyczne konsekwencje, dlatego warto się na taką ewentualność zabezpieczyć nawet wtedy, gdy prawo tego nie wymaga. I co ważne – wykonanie instalacji najlepiej powierzyć firmie, która ma wieloletnie doświadczenie, co zagwarantuje skuteczne działanie i dopasowanie instalacji odgromowej do realnych potrzeb. Taką firmą jest Styll-Grom, która działa na rynku od 1995 roku, a jej korzenie sięgają lat 70-tych XX wieku, gdy działała jako Warsztat Elektryczny. Przedsiębiorstwo wyspecjalizowało się produkcji sprzętu odgromowego oraz w projektowaniu i montażach tradycyjnych lub ukrytych instalacji odgromowych.

fot. STYLL-GROM

Piorunochron na dom jednorodzinny – nie tylko cena się liczy

Styll-Grom oferuje różne systemy odgromowe, które dopasowywane są indywidualnie potrzeb klientów, na podstawie oględzin na miejscu montażu.

W przypadku piorunochronów tradycyjnych, instalacja składa się z rozmieszczonych na dachu oraz na kominach czy masztach antenowych zwodów, a także z przewodów uziemiających i uziomów. Jeśli w budynek uderzy piorun, to metalowe elementy piorunochronu przejmują prąd wyładowania i odprowadzają go do ziemi.

W systemie tradycyjnym ukrytym zwody na dachu zamontowane są tak, aby były jak najmniej widoczne, co nie oznacza żadnych kompromisów na rzecz skuteczności. Dodatkowo, dzięki możliwości pomalowania elementów instalacji (srebrnych lub miedzianych), można dopasować ją kolorystycznie do odcienia pokrycia dachowego.

W cenie piorunochronu na dom jednorodzinny firma Styll-Grom nie tylko dostarcza gotowy produkt. Każdy budynek wymaga indywidualnego podejścia i uwzględnienia wielu zmiennych. Aby instalacja działała poprawnie i rzeczywiście chroniła przed skutkiem uderzenia pioruna, należy odpowiednio rozmieścić poszczególne zwody instalacji na budynku. W tym celu konieczne jest wyznaczenie stref ochronnych. Ich usytuowanie oblicza się przy pomocy reguły kąta osłonowego, toczącej się kuli i wymiarowania oczek siatki zwodów, co wymaga zarówno wiedzy, jak i doświadczenia.

Oprócz piorunochronów na domy jednorodzinne, Styll-Grom wykonuje też instalacje odgromowe na blokach mieszkalnych, obiektach biurowych, użyteczności publicznej, sakralnych, halach produkcyjnych i magazynowych, stacjach benzynowych i gazu czy na stacjach bazowych telefonii komórkowej. Firma świadczy usługi na terenie całego kraju.

fot. STYLL-GROM

Uszkodzenie instalacji elektrycznej, pożar, utrata mienia, a także zdrowia czy nawet życia – to cena, z jaką trzeba się liczyć, jeśli w budynek uderzy piorun. I nawet jeśli mieszkamy w domu, który – zgodnie z przepisami prawa budowlanego – nie musi posiadać instalacji odgromowej, to warto jej montaż rozważyć. Dlaczego? Bo straty finansowe, jakie można ponieść na skutek uderzenia pioruna będą znacznie wyższe niż cena piorunochronu na dom jednorodzinny. A przecież utrata dobytku w pożarze czy konieczność zakupu nowych sprzętów to i tak najmniej dotkliwe konsekwencje.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.odgromy.com

61-695 Poznań, ul. Lechicka 59, woj. wielkopolskie
tel. +48 697-495-986, +48 691-562-939,