Jak grom z jasnego nieba?

Choć widok gwiaździstych rozgałęzień na niebie jest zjawiskowy, często wywołuje też przerażenie w związku z możliwym zagrożeniem, jakie ze sobą niesie. Aby niebezpieczne skutki burzy nie spadły na nas “jak grom z jasnego nieba”, potrzebna jest instalacja odgromowa. Zasada działania takiej ochrony opiera się na przekierowywaniu energii elektrycznej wyładowań atmosferycznych bezpośrednio do ziemi, z dala od budynków i ludzi. W jakich obiektach instalacja odgromowa jest niezbędna?

Jakie budynki wymagają instalacji odgromowej?

W świetle przepisów prawa musi ją posiadać dom jednorodzinny, jeśli wskazuje na to wskaźnik zagrożenia piorunowego. Wpływają na niego różne czynniki, takie jak wymiary budynku, jego lokalizacja, rodzaj konstrukcji i materiały, z których wykonany jest dach. Istotne są także: sąsiedztwo innych budynków, liczba osób, które jednocześnie przebywają w domu, częstotliwość burz w danym rejonie oraz ukształtowanie terenu. Obliczenia wykonuje się na podstawie normy PN/E05003/01. Można zrobić je samodzielnie lub zlecić ekspertowi.

Brzmi to jednak dość skomplikowanie. Aby uprościć sprawę, wyjaśniamy, że ogólne założenia mówią o tym, iż instalacja odgromowa jest niezbędna w przypadku budynków, których powierzchnia przekracza 500 m2 lub ich wysokość jest większa niż 15 metrów. Wielkość obiektu nie ma jednak znaczenia w przypadkach, w których budowla jest wykonana z łatwopalnych materiałów, np. z drewna. Instalacja jest też konieczna w budynkach o konstrukcji metalowej lub tych z kominami, antenami, masztami, wieżami radiowymi albo innymi elementami, które mogą przyciągać wyładowania atmosferyczne.

Warto dodać, że zgodnie z Prawem Budowlanym, odnośnie ochrony odgromowej, w Polsce obowiązują normy PN EN 62 305 oraz PN EN 62 561.

“Od groma” rozwiązań piorunochronnych w ofercie STYLL-GROM

STYLL-GROM, firma z ponad 50-letnim doświadczeniem, specjalizuje się w produkcji osprzętu do ochrony odgromowej oraz w projektowaniu i wykonywaniu instalacji piorunochronnej, zarówno tradycyjnej, jak i ukrytej (o zminimalizowanej widoczności zwodów). Wykorzystuje najnowocześniejsze technologie, zapewniające bezpieczeństwo zgodnie z obowiązującymi normami, oraz realizuje zlecenia w całej Polsce.

Która ochrona odgromowa będzie dla nas najbardziej odpowiednia? Na szczęście nie musimy być w tej kwestii ekspertami. STYLL-GROM oferuje różnorodne systemy, indywidualnie dopasowane do potrzeb klienta. Po przeprowadzeniu oględzin budynku zaproponuje optymalną dla nas ochronę odgromową.

Instalacja ochrony odgromowej – systemy tradycyjne i ukryte od STYLL-GROM

Jak wspomnieliśmy, STYLL-GROM zajmuje się profesjonalną i kompleksową instalacją odgromową, zarówno tradycyjną, jak i ukrytą.

Tradycyjny piorunochron jest zespołem połączonych ze sobą metalowych elementów, które przechwytują prąd z wyładowania piorunowego i odprowadzają go jak najkrótszą drogą do ziemi, bez szkody dla budynku, znajdujących się w nim ludzi oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych.

Instalacja odgromowa tradycyjna składa się:

  • ze zwodów rozmieszczonych na całym dachu,
  • z przewodów odprowadzających,
  • z przewodów uziemiających i uziomów.

Wszelkie maszty antenowe i kominy sprzyjają występowaniu wyładowań, dlatego należy je wyposażyć w zwód pionowy lub poziomy.

Z kolei tradycyjna ochrona odgromowa ukryta minimalizuje widoczność zwodów na dachu, zapewniając mu estetyczny wygląd w porównaniu ze zwykłym zwodem i jednocześnie nie zmniejszając skuteczności ochrony.

W ofercie STYLL-GROM dostępne są instalacje ochrony odgromowej ukrytej w różnych wariantach kolorystycznych: srebrnym (ocynk, aluminium), malowanym proszkowo pod kolor dachu (uchwyty, wsporniki itp.) lub w kolorze miedzianym (miedziowany lub miedziany).

Elementy takiej instalacji wykonane są: ze stali ocynkowanej (St/tZn), stali nierdzewnej (St/St), stali miedziowanej (St/tCu), miedzi (Cu), stopu aluminium (AlMgSi), stopu aluminium w kolorze RAL (AlMgSi) – każdy możliwy kolor.

Podsumowując, ochrona tego typu w budynkach, w których instalacja odgromowa jest niezbędna, stanowi kluczowy element zapewnienia bezpieczeństwa podczas burz. Poprzez odpowiednie zastosowanie piorunochronów, przewodów uziemiających oraz systemów przeciwprzepięciowych można znacząco zminimalizować ryzyko uszkodzeń i zagrożenia dla ludzi przebywających w budynku. Jednakże, aby ochrona odgromowa była skuteczna, konieczne jest przestrzeganie odpowiednich norm i przepisów budowlanych oraz regularna konserwacja systemów ochrony.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: https://odgromy.com/

61-695 Poznań, ul. Lechicka 59, woj. wielkopolskie
tel. +48 697-495-986, +48 691-562-939,