Wybierz odpowiedni fotel wiszący

Pierwszym krokiem jest oczywiście wybór odpowiedniego modelu. Fotele wiszące różnią się między sobą konstrukcją, kolorem, wielkością i kształtem, niemniej można wyróżnić trzy podstawowe rodzaje tego typu mebli, a mianowicie:

– fotel wiszący kokon,
– fotel wiszący gniazdo,
– krzesło brazylijskie.

Wszystkie znajdą swoje zastosowanie zarówno wewnątrz budynków, jak i na świeżym powietrzu. Bardzo ważną kwestią jest wybór materiału, z którego jest wykonane siedzenie. Do wyboru są modele rattanowe, technorattanowe, metalowe, drewniane, a także te z elastycznych materiałów, takich jak poliester, sznurki i liny bawełniane.

Sprawdź, jaki ciężar może udźwignąć fotel

Wybierając idealny fotel wiszący do swojego mieszkania, należy zwrócić uwagę także na to, jaki ciężar jest on w stanie udźwignąć. Przeważnie meble te mogą unieść od 100 do 200 kg. Informacja o tym powinna być umieszczona w instrukcji dołączonej przez producenta. Wpływ na ten parametr ma materiał, z którego wykonany jest kokon lub gniazdo, jego konstrukcja, a także to, do jakiego sufitu jest przymocowywany.

Wybierz bezpieczne miejsce do zawieszenia fotela wiszącego

Decydując się na zakup fotela wiszącego, należy pamiętać o tym, że nie można wieszać tego typu mebli na sufitach podwieszanych, gdyż nie wytrzymają one takiego obciążenia. W sytuacji, gdy nie ma pewności co do tego, w jakiej technologii został wykończony sufit, należy poradzić się fachowca. Do wyznaczania odpowiedniego miejsca na montaż, warto użyć wykrywacza belki, dzięki któremu możliwe jest zlokalizowanie punktu mocowania na suficie.

Wybierając odpowiednie miejsce, należy także zwrócić uwagę na to, czy coś znajduje się w bliskim otoczeniu punktu, w którym ma zawisnąć fotel. Aby móc swobodnie się bujać, przestrzeń wokół siedziska na około 50-100 cm powinna być zupełnie pusta.

Przygotuj niezbędne narzędzia

Z reguły meble tego typu sprzedawane są z kompletem elementów niezbędnych do przeprowadzenia montażu. Mogą to być haki, sprężyny, śruby oraz liny lub łańcuchy. Zdarza się jednak, że trzeba je dokupić samodzielnie, wtedy należy pamiętać o tym, że lina powinna mieć przynajmniej 10 mm średnicy i 2-3 m długości. Jeśli chodzi o narzędzia niezbędne do montażu fotela, to jest to wiertarka, którą należy wykonać otwór w suficie o średnicy około 1,5 cm.

Ustal wysokość, na jakiej ma znajdować się fotel wiszący

Wysokość, na jakiej ma znajdować się siedzisko, nie jest tak istotna i trudna do ustalenia, jak jego umiejscowienie. Niemniej również ma znaczenie ze względu na wygodę osób z niego korzystających. Przyjmuje się, że optymalnym rozwiązaniem jest zawieszenie siedzenia na wysokości 80 cm nad ziemią. Oczywiście pod uwagę należy brać swój wzrost i w razie potrzeby dopasować wysokość do indywidualnych potrzeb. Niektóre modele mają możliwość regulacji wysokości już po zamocowaniu do sufitu.

Montaż fotela wiszącego krok po kroku

Po ustaleniu podstawowej kwestii, a mianowicie tego, czy sufit jest wykonany z materiału umożliwiającego zawieszenie fotela, można przystąpić do pracy.

Pierwszy krok to wywiercenie otworu pasującego do wielkości kołka rozporowego, na którym zaczepione będzie siedzisko. Jego głębokość powinna wynosić około 10 cm. Następnie należy umieścić w otworze kołek bądź ewentualnie hak. Jest to bardzo ważny moment, gdyż odpowiednie mocowanie tych elementów zapewni bezpieczeństwo osobom korzystającym z siedziska. Ostatnią czynnością, którą należy wykonać, jest zaczepienie liny o hak lub oczko i zawieszenie na niej gniazda.

Kieruj się instrukcją dołączoną przez producenta

Wiszące fotele przeważnie sprzedawane są wraz z dołączoną instrukcją montażu stworzoną przez producenta. Warto o tym pamiętać i korzystać z takiego dokumentu, gdyż zawarte w nim wskazówki nie tylko mogą znacznie ułatwić i przyspieszyć pracę, ale też pokazują, jak wykonać wszystkie niezbędne czynności, zapewniając przy tym bezpieczeństwo.

Jak widać, instalacja siedziska wiszącego nie jest czymś wyjątkowo skomplikowanym i każda dorosła osoba powinna sobie z tym zadaniem poradzić, niemniej warto się do tego odpowiednio przygotować. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub problemów związanych z instalacją fotela wiszącego warto poszukać pomocy. O wsparcie można poprosić fachowca zajmującego się pracami wykończeniowymi wnętrz. Przydatnych porad udzielają bardzo często także pracownicy sklepów budowlanych.

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,