Oferta rynkowa frontów meblowych jest dziś ogromna, ale zanim wybierzemy konkretne rozwiązanie, warto przeanalizować, czego tak naprawdę potrzebujemy. Czynnikiem, który bardzo często determinuje decyzje zakupowe jest cena za m² frontu meblowego. Jest to zarazem jedyny aspekt, którego nie da się przeskoczyć, jednak w ramach określonego przez nas zakresu cenowego wciąż przecież pozostaje cała gama różnych możliwości. Co więc brać pod uwagę? Przede wszystkim – z czego wykonane są fronty meblowe. Jak wiadomo, w powszechnej opinii za jedne z najtrwalszych uchodzą te wykonane z litego drewna, jednak ich cena nierzadko bywa zaporowa. A jeśli nie drewno, to co?
– Jednym z najbardziej odpornych materiałów stosowanych do produkcji frontów meblowych jest płyta MDF, która ma zdecydowanie niższą cenę niż fronty z litego drewna – mówi Agnieszka Śpicha z Fabryki Frontów Meblowych Wiech. – Jej zaletami jest wysoka trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne, a łatwość formowania sprawia, że drzwiczki mogą być nie tylko proste, ale też gięte, co stwarza bardzo różnorodne możliwości aranżacji – dodaje.
Płyty MDF można wykończyć na różne sposoby. W firmie Wiech płyta MDF poddawana jest obróbce frezowania i oklejania foliami PCV oraz PET HG w technologii 3D. Pokryte foliami elementy mogą być poddane dodatkowo procesowi patynowania i lakierowania. Producent wykonuje również fronty w okleinach modyfikowanych i naturalnych oraz lakierowanych w matowym wykończeniu. Szeroka gama wariantów kolorystycznych, faktur i frezowań sprawia, że klienci firmy mają ogromne pole do popisu, aranżując kuchnie w różnych stylach.

 

meble kuchenne

fot. Wiech

Jakie fronty meblowe wybrać?
Wybierając fronty meblowe do kuchni wykonane z płyty MDF musimy też zastanowić się, jaki materiał wykończeniowy wybrać. Wiadomo przecież, że fronty kuchenne muszą sprostać niemałym wyzwaniom, jak wilgoć w powietrzu, częste otwieranie i zamykanie, kontakt ze środkami chemicznymi stosowanymi do czyszczenia. W kuchniach eksploatowanych sporadycznie bardzo elegancko prezentują się np. ciemne lakierowane fronty na wysoki połysk, ale warto zastanowić się, czy będzie to najpraktyczniejsze rozwiązanie w domu, w którym codziennie gotuje się obiady dla wieloosobowej rodziny. Tym bardziej, że na tego typu powierzchniach bardzo widoczne są ślady palców i wszelkie zacieki. Warto też zastanowić się nad doborem kolorystyki. Jeśli stawiamy na wyraziste, żywe kolory, to warto wybrać fronty meblowe oklejane folią PVC i laminowane. Znajdziemy tu nawet najbardziej nietypowe wykończenia, jak np. odważne zielenie, energetyczne oranże czy stonowane szarości, które pozwalają na projektowanie nawet najbardziej oryginalnych kuchni.

Fornirowane fronty meblowe
Miłośnicy klasyki i naturalnego drewna najczęściej wybierają fronty fornirowane. Cena za m² wypada w tej sytuacji zdecydowanie korzystniej niż w przypadku frontów z litego drewna, zaś efekt estetyczny jest niemal identyczny.
– Opinie na temat frontów meblowych fornirowanych są zgodne: to rozwiązanie, któremu najbliżej do estetyki naturalnego drewna, z jego charakterystyczną fakturą, przebarwieniami i sękami – mówi Agnieszka Śpicha.
Wykończone fornirem płyty MDF z powodzeniem mogą zastąpić fronty z litego drewna. Co istotne, same fronty fornirowane można wykończyć na różne sposoby, w zależności od tego, jakie środki zostaną w tym celu zastosowane (np. woski, lakiery).

 

fot. Wiech

Oferta Fabryki Frontów Meblowych Wiech, obejmująca dotąd kilkadziesiąt różnych wzorów frontów fornirowanych (z uchwytem frezowanym lub bez), niedawno została wzbogacona o kolejne produkty. Wśród nowych propozycji na szczególną uwagę zasługują fronty fornirowane OB – dąb belkowy, który wyróżnia się wyraźnie wyeksponowaną sękami i szczotkowaną powierzchnią. Matowe wykończenie uzyskano dzięki zastosowaniu nowatorskiego sposobu wybarwiania oklein typu „natur efekt”. Fornir pozyskiwany jest ze starego drewna, kłód, belek i zachwyca swoją niedoskonałością, tworząc piękny efekt frontów postarzanych.
Tego typu fronty meblowe świetnie wpiszą się w aranżacje rustykalne, w których elementem niezbędnym jest ciepło naturalnego surowca. Okleiny ze szczotkowaną powierzchnią coraz częściej stają się też ważnym składnikiem modnych aranżacji skandynawskich, w których ciepłe wybarwienie drewna przełamuje surową biel i szarości.
To także ciekawa propozycja dla osób, które stawiają na nowoczesne kuchnie, w których można uzyskać ciekawe efekty, zestawiając np. gładkie fronty meblowe na wysoki połysk ze wstawkami z frontów fornirowanych postarzanych, nadając kuchniom elegancki rys.

 

fronty fornirowane z uchwytem frezowanym

fot. Wiech

Gdy wybieramy fronty meblowe do kuchni, często na pierwszym miejscu liczy się dla nas estetyka. Fronty fornirowane z uchwytem frezowanym, fronty ze szkłem, fronty oklejane foliami PCV, fronty patynowane… wybór jest tak ogromny, że można się pogubić. Wówczas z pomocą przychodzą opinie innych użytkowników Internetu, którzy dzielą się nie tylko swoimi doświadczeniami w zakresie poszczególnych rozwiązań. Równie istotne są przecież opinie na temat producenta. Fabryka Frontów Meblowych Wiech przez lata działalności wypracowała sobie solidna markę rzetelnego producenta, co potwierdza coraz większe grono klientów firmy. Bo przecież nawet najpiękniejsza kuchnia nie będzie cieszyć, jeśli już po krótkim okresie użytkowania da o sobie znać niska jakość materiałów.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.wiech-fronty.pl

32-400 Myślenice, Polanka 303, woj. małopolskie
tel. 12 357 63 58, 664 388 351,