Nowoczesne wnętrza 2020

W spokojnym rytmie mindfullness

Co można rozumieć pod pojęciem nowoczesne wnętrza w 2020 roku? Czy ich kwintesencją będzie surowy styl industrialny, odważny eklektyzm, czy może nowoczesny minimalizm? Na swój wyjątkowy sposób na to pytanie odpowiadają założyciele pracowni Format Design, Renata Taurogińska-Lewandowska i Andrzej Lewandowski. Każdym swoim projektem udowadniają, że sztuka aranżowania musi opierać się przede wszystkim na harmonii, rozumianej jako symbioza pomiędzy człowiekiem a przestrzenią, którą zamieszkuje.

Towarzyszący nam już od kilku dobrych lat prawdziwy wysyp blogów, pism i stron poświęconych sztuce aranżacji może onieśmielać. Wydawać by się mogło, że mając na podorędziu tak ogromne zaplecze inspiracji, każdy może zostać architektem w swoim domu i projektować nowoczesne wnętrza. 2020 rok, podobnie jak lata wcześniejsze, również pod tym względem nie zawodzi, a odwracające się trendy zdają się sprzyjać tym, którzy lubią zmiany. Czy jednak tak jest naprawdę? Ilu z nas, opierając się na obejrzanych w Internecie zdjęciach, postanowiło zmienić przestrzeń wokół siebie, jednak efekt okazał się niezadowalający? Dzieje się tak z prostej przyczyny. Otóż aranżowanie jest rodzajem sztuki, działalności artystycznej. Jeśli właśnie w ten sposób będziemy pojmować to zagadnienie, to zrozumiemy, że dowolne zestawianie ze sobą różnych elementów, które nie będzie poparte wiedzą i kompetencjami, a przede wszystkim – talentem, nie może skończyć się pełnym sukcesem.

fot. Format Design

Nowoczesne wnętrza 2020 – potęga harmonii

– Nasza pracownia powstała w duchu miłości do piękna i zamiłowania stylu. Jakkolwiek górnolotnie takie zdanie by nie zabrzmiało, podstawową misją, jaką przed sobą stawiamy, jest nadawanie kształtu marzeniom naszych klientów, a zarazem poszukiwanie balansu pomiędzy ich upodobaniami, funkcjonalnością i estetyką. Być może właśnie to jest kwintesencją nowoczesnych wnętrz w 2020 roku – mówi Renata Taurogińska-Lewandowska.

Właściciele pracowni Format Design w swojej codziennej praktyce starają się wcielać w życie bliską im ideę mindfullness (z ang. „pełnia umysłu”), która jak w soczewce skupia najbardziej dojmujące potrzeby współczesnego człowieka: dążenie do harmonii, spokoju, równowagi w świecie, który pędzi naprzód z niesłychaną prędkością. Dom zaaranżowany w duchu mindfullness staje się azylem, bezpieczną ostoją, która na różne sposoby chroni nas przed nadmiarem bodźców, stresem, pozwala odetchnąć od natłoku codziennych spraw.

W roku 2020 nowoczesne wnętrza projektowane zgodnie z ideą „pełni umysłu” często zbliżają się do oszczędnego w formie minimalizmu lub coraz popularniejszego hygge, które etymologicznie wywodzi się od norweskiego „dobrego samopoczucia”.

fot. Format Design

Wydzielanie przestrzeni w duchu mindfullness

Jak idea mindfullness materializuje się w nowoczesnych wnętrzach 2020 roku, aranżowanych przez Format Design?

Istotą projektowania zgodnie z duchem mindfullness jest uporządkowanie przestrzeni i przemyślany dobór wszystkich elementów. To ład, czerpanie inspiracji z piękna natury, odnajdywanie właściwego miejsca dla przedmiotów z naszego otoczenia. To rezygnacja z mocno wytyczonych granic na rzecz płynnego, harmonijnego przenikania się różnych płaszczyzn.

fot. Format Design

– Jednym ze sposobów pozwalających na kreatywne wydzielenie przestrzeni, który często stosowany jest w naszych projektach wnętrz, są drzwi ukryte Formatori, mocowane na całkowicie niewidocznym systemie. W wersji przesuwnej sprawiają wrażenie, jakby nie posiadały żadnych okuć, a suwały się jedynie po ścianie.

fot. Format Design

Wykonujemy je także w wersji z przylgą, odwróconą przylgą i jako bezprzylgowe, przy czym zawsze dobierane jest rozwiązanie skrojone na miarę potrzeb konkretnego inwestora i realizowanego dla niego projektu. Na przykład drzwi bezprzylgowe są bardzo ciche i doskonale sprawdzają się w miejscach, w których panują przeciągi.

fot. Format Design

Z kolei drzwi z odwróconą przylgą można otwierać w obu kierunkach. Ukryte zawiasy, magnetyczne zamki renomowanych firm, solidne skrzydła o różnej grubości wykonane tylko na podłożu z drewna klejonego warstwowo zapewniają najwyższą jakość, a zarazem pozwalają na adaptację do różnych warunków i stylów aranżacji przestrzeni – mówi Andrzej Lewandowski.

Takie autorskie zabudowy wykonywane są przez pracownię Format Design zawsze na wymiar, zgodnie z wymaganiami inwestora i dopasowywane do jego gustu oraz stylu, w jakim urządzone jest wnętrze. Ukrycie elementów mocowania, a także możliwość obustronnego zlicowania z panelami ściennymi sprawia, że przestrzeń nabiera harmonii.

fot. Format Design

Nie zakłócają jej nieestetyczne zawiasy czy ciężkie skrzydła drzwiowe, które w nowoczesnych wnętrzach w 2020 roku zdają się być pieśnią przeszłości. Można w ten sposób wykonać nietypowe drzwi działowe, na antresolę, a w przypadku małych pomieszczeń wydzielić np. przestrzeń do pracy lub sypialnię. Drzwi pokrywane są materiałami, które odzwierciedlają potrzebę czerpania wzorców z natury, np. fornirem drewnianym, fornirem kamiennym lub innymi okładzinami.

fot. Format Design

– Takie drzwi powstają zawsze z myślą o wyjątkowych wnętrzach, a ich powstawaniu – od projektu aż do montażu – zawsze towarzyszy zamysł, aby stały się integralną częścią aranżacji, dlatego nie są oferowane jako samodzielny produkt. Nie ma tu mowy o standaryzacji czy seryjnej produkcji. Każdy jeden egzemplarz jest autorskim projektem, jedynym, wyjątkowym i niepowtarzalnym, dzięki czemu doskonale „wtapia się” we wnętrze. Dzięki temu, że drzwi Formatori projektujemy w oparciu o indywidualne cechy danego wnętrza, można wkomponować je w przeróżnie zaaranżowane przestrzenie – zarówno w duchu mindfullness, jak i industrialne, art deco czy minimalistyczne.

fot. Format Design

Siła spokoju

Jak jeszcze można wcielić w praktykę ideę nowoczesnego wnętrza spod znaku mindfullness w 2020 roku?

– Trzeba przede wszystkim pamiętać, że przestrzeń, która ma wywoływać w nas kojące poczucie spokoju, bezpieczeństwa i równowagi, nie może być przeładowana dodatkami i bibelotami. Dlatego zamiast intensywnych, energetycznych barw, lepiej sprawdzą się tu stonowane, spokojne odcienie – biele, szarości, w różnych natężeniach – mówi Renata Taurogińska-Lewandowska.

fot. Format Design

– Oczywiście mocniejsze akcenty również mogą się pojawić, ale raczej na zasadzie ożywczego kontrastu niż dominanty kompozycyjnej – dodaje.

Zamiast pretensjonalności, projektowane w 2020 roku wnętrza chętniej zwracają się w stronę delikatności i subtelnych form wyrazu, które nierzadko podsuwane są przez kreatywną rękę natury.
Nieustannych inspiracji dostarcza drewno, które samo w sobie jest na tyle atrakcyjnym materiałem (zwłaszcza gdy wyraźnie widoczne jest usłojenie i naturalna faktura), że nie potrzebuje już wyszukanych form, a potencjału tkwiącego w prostych, drewnianych meblach czy drzwiach nie przyćmi żaden inny, nawet najbardziej finezyjny ornament.

fot. Format Design

Istotę aranżacji mindfullness świetnie też oddają otwarte przestrzenie, w których granice wytyczane są umownie, na przykład poprzez różne materiały wykończeniowe na podłogach. Również w tę ideę świetnie wpisują się autorskie drzwi Formatori, które można wykonać tak, aby zachować ciągłość zabudowy. W ten sposób można wykonać drzwi w różnym stylu – włącznie z minimalistycznymi, wręcz ascetycznymi zabudowami. Staną się ciekawym i dyskretnym akcentem zabudowane w regałach na książki, z kolei wykończone intarsjami będą dominantą kompozycyjną aranżacji, jej centralnym punktem i nieoczywistym nośnikiem potencjału dekoracyjnego wnętrza.

fot. Format Design

Zaciszny azyl, czyli nowoczesne wnętrza na miarę 2020 roku

Stworzenie w pełni spójnej aranżacji, która korespondowałaby ze spokojnym, pełnym harmonii duchem mindfullness, nie byłoby możliwe tylko z zaangażowaniem zmysłu wzroku. Istotą przestrzeni projektowanych w ten sposób jest odwoływanie się także do innych zmysłów – dotyku, słuchu, a nawet węchu.

– Urządzając nowoczesne wnętrza w 2020 roku mamy do dyspozycji szereg rozwiązań technicznych, które pozwolą na poprawę parametrów akustycznych pomieszczeń. Są to różnego rodzaju systemy izolacji akustycznej (pianki, maty), stolarka okienna lub drzwiowa o podwyższonych w tym zakresie parametrach, sufity podwieszane. Warto też stawiać na rozwiązania, które nie będą generować w domu niepotrzebnych hałasów. Na przykład wspomniane już drzwi, które są ukryte w ścianie, uniemożliwiają głośne zamykanie, ponieważ nigdy nie spotykają się z futryną – mówi Andrzej Lewandowski.

Aranżując przestrzeń, która ma sprzyjać harmonii i wyciszeniu, warto też zrezygnować ze sztucznych roślin na rzecz prawdziwych, które nie tylko wniosą ożywczy powiew natury, ale i sprzyjają oczyszczaniu powietrza, sama zaś zieleń działa kojąco i relaksująco.

Powracając do zadanego wcześniej pytania o możliwe rozumienia terminu „nowoczesne wnętrza w 2020 roku”, warto mieć w horyzoncie widzenia specyfikę naszych czasów i narzuconego przez nie szybkiego tempa życia. A dziś chyba nie mamy już wątpliwości, że raczej będzie ono przyspieszać niż zwalniać. Przewrotnie można by więc odpowiedzieć, że dziś nowoczesne wnętrze to takie, do którego chcemy wracać każdego dnia, będące naszym prywatnym azylem, w którym czas się zatrzymuje, pozwalając złapać głęboki oddech.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.formatdesign.pl

62-030 Luboń, ul. Wschodnia 21/70, woj. wielkopolskie
tel. 603 660 144,


Liczba odwiedzin: 726 | Data publikacji: 2020-07-06

Skontaktuj się z firmą


Chcesz zamówić produkt usługę tej firmy lub zapytać o więcej szczegółów?
Skorzystaj z formularza kontatowego poniżej:

Podobne artykuły


Klinkier zachwyca inwestorów i projektantów swoim ponadczasowym...
Na pomysł zastosowania betonowych płyt większość inwestorów...
14.05.2021 | Oświetlenie
Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne to doskonałe dopełnienie przydomowej...
17.03.2021 | Stolarka otworowa
Cytując klasyka: „jak jest zima, to musi...
Jak wybrać nowoczesne płyty na balkon i taras, by uzyskana...
Panele akustyczne dekoracyjne 3D to najdoskonalszy przykład...
Wielkoformatowe płyty z betonu cieszą się ogromną...
14.01.2021 | Stolarka otworowa
Przy wyborze okien do domu lepiej nie...
17.12.2020 | Stolarka otworowa
Szprosy, czy raczej szczebliny okienne, dawniej były...
09.06.2020 | Beton
Od ponad 25 lat producenci prefabrykatów betonowych...
Efektowne, starannie dobrane do otaczającej przestrzeni donice...
Panujący aktualnie trend, pozwalający na wszechstronne wykorzystanie...
Zadbany, starannie wykończony podjazd czy plac przed...
Jak nadać łazience elegancki rys? Ułożyć kamień...
29.07.2019 | Stolarka otworowa
Klasyczny model okna rozwieralno-uchylnego, do wysokości 1,5...
Dachówka ceramiczna płaska to jedno z najchętniej...
25.07.2018 | Systemy budowlane
Projektowanie wnętrz obiektów komercyjnych bardzo często wymaga...
Beton architektoniczny to obecnie jeden z najnowocześniejszych...
Budujesz dom i zastanawiasz się, jaki kolor...
Romantyczne biele, modne szarości, intrygujące zielenie, nasycone...
Już od kilku sezonów jednym z najgorętszych...
Aranżacje w stylu industrialnym w ostatnich latach...
16.01.2018 | Systemy budowlane
Metal od kilku lat gra główną rolę...

Firmy z tej branży


Szukasz innej firmy z Twojej okolicy, która działa w tej branży? Poniżej przedstawiliśmy wybrane firmy z tej branży.
woj. wielkopolskie
woj. łódzkie
woj. dolnośląskie
woj. świętokrzyskie
woj. opolskie
woj. mazowieckie
woj. lubuskie
woj. małopolskie
woj. świętokrzyskie
woj. łódzkie
woj. wielkopolskie
woj. zachodniopomorskie

Słowa kluczowe: format design, format design lewandowscy, design lewandowscy, format lewandowscy, projekty lewandowscy, wnętrza lewandowscy, Nowoczesne wnętrza 2020,
porozmawiaj
z ekspertem
Chcesz porozmawiać z ekspertem?
Zostaw swój numer a oddzwonimy