Odpowiednie dbanie o basen i wodę w basenie wynika z potrzeby właściwej higieny oraz znacznie poprawia komfort ich użytkowania. Mamy tu do czynienia z dwoma aspektami – czystej wody oraz wysprzątanej niecki basenowej. Jak to osiągnąć?

– Czystość wody oraz czystość niecki basenowej zależą od trzech parametrów. Po pierwsze, liczy się jakość filtracji wody basenowej. Zespół filtracyjny powinien być odpowiednio dobrany pod kątem wielkości i wydajności, przykładowo dla basenu 72 m3 powinien być to filtr o średnicy 500 mm i wydajności pompy 9 m3/h. Po drugie, istotna jest skuteczność systemu uzdatniania wody basenowej – na co składa się zarówno sposób pomiaru i dozowania, jak i wysoka jakość środków chemicznych. Po trzecie, warto pamiętać o mechanicznym czyszczeniu niecki. Tutaj sprawdzi się dokładny odkurzacz basenowy z odpowiednią mocą zasysania, rodzajem szczotek, dokładnością filtracji oraz właściwą wydajnością – wyjaśnia Lidia Konopka, Menadżer Operacyjny & Techniczny w firmie Fluidra Polska Sp. z o.o., zajmującej się produkcją basenów i akcesoriów basenowych.

Filtracja

Na dobry zespół filtracyjny basenu składa się: odpowiedni filtr, złoże filtracyjne i pompa basenowa. Właściwa jakość tej filtracji jest niezbędna w odpowiednim dbaniu o basen i wodę.

fot. Fluidra | Filtr Z550 iQ

– Pamiętajmy, że zgodnie z dobrymi praktykami, całą woda w basenie prywatnym powinna zostać przefiltrowana w ciągu 6 godzin. Oznacza to także, że zespół filtracyjny powinien pracować minimum 6 godzin dziennie. Niezmiernie istotne jest także samo złoże, którego odpowiednia jakość sprawi, że będzie ono filtrowało wodę, nie wprowadzając do niej dodatkowych zanieczyszczeń – dodaje ekspertka.

Dobierając właściwe systemy, musimy w tym wypadku zwrócić szczególną uwagę na kubaturę basenu. Ten o wielkości 50 m3 będzie potrzebował innych parametrów zespołu filtracyjnego niż jego większy odpowiednik. Stosowane małe filtry kartuszowe w dużych basenach mogą nie być wystarczające i skończą się częstą wymianą tego elementu w zakupionych kompletach basenowych. Dlatego warto zwrócić na to uwagę jeszcze przed samym zakupem basenu i skorzystać z porad oraz usług doświadczonych dostawców basenowych.

fot. Fluidra | Pompy AP

– Poza samą filtracją warto zwrócić uwagę także na odpowiednią dystrybucję czystej wody w basenie – tłumaczy Lidia Konopka. – Odpowiednia ilość dysz napływowych i elementów odbierających brudną wodę z basenu, a także ich rozmieszczenie także przyczynią się do łatwiejszej dbałości o czystą wodę.

fot. Fluidra | Pompy FLOPRO

Jak dbać o basen i wodę w basenie – uzdatnianie

Drugim aspektem dbałości o basen i wodę w basenie jest jej uzdatnianie. Jest to konieczne, ponieważ w klasycznym zbiorniku z wodą (basenie) rozwija się życie – naturalnie pojawiają się algi, bakterie, wirusy i inne formy życia, które wprowadzone są do wody wraz z użytkownikami lub po prostu „z powietrzem”. Dlatego dla odpowiedniego oczyszczenia konieczna jest ingerencja w biologię wody basenowej.

– Istnieje kilka sposobów na uzdatnianie wody basenowej – Klasyczna technologia opiera się na dozowaniu chloru w postaci tabletek, granulatu lub płynu oraz korekty pH wody. Dodatkowo przydatne są środki neutralizujące algi oraz flokulanty, które pomagają połączyć, a następnie usunąć z wody basenowej rozpuszczone drobne zawiesiny, które nie są wyłapywane w swojej początkowej fazie przez filtry basenowe. Innymi alternatywnymi sposobami dezynfekcji wody są elektrolizery, lampy UV lub ozonatory.

Coraz częściej słyszy się o witaminie C, jako środku do uzdatniania wody basenowej. Czy to prawda?

– Popularna ostatnio witamina C nie jest i nie będzie środkiem dezynfekcyjnym dla wody w basenie – tłumaczy ekspertka. – Jej rzekome pielęgnacyjne działanie opiera się o natychmiastowy efekt klarowania wody i usuwania brązowych nalotów żelaza, ponieważ witamina C je rozpuszcza. Nie ma to jednak nic wspólnego z dezynfekcją wody basenowej. Dodatkowo warto wspomnieć, że przy długotrwałym stosowaniu w sposób znaczący obniży się pH wody, wpływając niekorzystanie na elementy konstrukcyjne basenu.

Czyli zatem lepiej postawić na specjalistyczne środki chemiczne?

– Zdecydowanie. Dbanie o basen i wodę przy zastosowaniu specjalistycznych środków chemicznych, które dodatkowo obecnie są często same w sobie bardzo ekologiczne jest pewniejszym rozwiązaniem. Wspomniane preparaty stosuje się w odpowiednich dawkach i stężeniach. Na rynku jest mnóstwo tego typu środków chemicznych, które różnią się ceną, a co za tym idzie także stężeniem substancji czynnej – co przekłada się proporcjonalnie na ilość środka, który należy użyć, aby uzdatnić 1 m3 wody basenowej. Dlatego zwróćmy uwagę na sam skład, bowiem nie zawsze produkty o niższej cenie są w efekcie tańsze.

fot. Fluidra | Zestaw profesjonalnych preparatów chemicznych Astralpool

Nowoczesna technologia pomocna użytkownikom

Często rodzi się pytanie – kiedy należy uzdatniać wodę? Właściciele basenów często skarżą się na trudności w kontroli parametrów wody basenowej.

– Uciążliwa i pracochłonna kontrola parametrów to już przeszłość – mówi Lidia Konopka. – Z pomocą przychodzą nam dziś nowoczesne rozwiązania. Do wyboru mamy np. proste analizatory wody basenowej, które mierzą potencjał Redox oraz poziom pH, wysyłają informacje na smartphona oraz informują użytkownika jakie substancje i w jakiej ilości należy uzupełnić. Ciekawym rozwiązaniem są też automatyczne, zaawansowane systemy pomiarowo-dozujące, które zupełnie nie wymagają ingerencji użytkownika i znacznie ułatwiają dbałość o basen i wodę. Należy wyłącznie pamiętać o odpowiednim zapasie środków chemicznych. Interesujące są także elektrolizery soli, które przeznaczone są głównie dla basenów sezonowych. Użytkownik musi jedynie zapewnić odpowiedni zapas korektora pH. W tym przypadku proces wytwarzania chloru odbywa się automatycznie podczas elektrolizy soli z lekko słonej wody basenowej – stężenie soli jest tu takie, jak w płynach fizjologicznych.

fot. Fluidra | Odkurzacze RA 6700 iQ oraz RA 6570 iQ

Czysta niecka basenu

Właściwe czyszczenie niecki basenowej to ostatni z trzech omawianych aspektów właściwego dbania o basen i wodę. Zdecydowanie nie można go pominąć.

– Do niecki basenowej dostają się różne zanieczyszczenia. Mogą one pochodzić z powietrza, jak też zostają wnoszone przez użytkowników basenu. Część z nich oczywiście usuwana jest przez system filtracji, jednak te cięższe lub te, które przyklejają się do ścianek, muszą zostać usunięte w inny – mechaniczny sposób – tłumaczy Lidia Konopka.

Czyszczenie basenowej niecki wydaje się ciężkie i trudne. Jakimi możliwościami dysponujemy w tej chwili? Nikt nie chce nawet myśleć o czyszczeniu basenu szczotkami ręcznymi.

– Na szczęście obecnie nie musimy już się tym martwić – dodaje Lidia Konopka. – Do wyboru mamy efektywniejsze i tańsze automatyczne rozwiązania – mowa o odkurzaczach basenowych. Ich przekrój na rynku jest niezwykle szeroki – od małych i tanich po prawdziwe roboty, sterowane poprzez aplikacje, które bardzo pomagają przy dbaniu o basen i wodę.

Jak dobrać właściwy odkurzacz basenowy? Na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

fot. Fluidra | RA 6300 iQ

– Spójrzmy na ich specyfikację. Wśród najbardziej przydatnych funkcji, jakie posiadają odkurzacze basenowe znajdują się m.in. szerokie otwory wlotowe, które nie będą się zapychać i pozwolą zbierać nawet duże liście i inne zanieczyszczenia. Zdecydowanie warto sprawdzić czy dany odkurzacz posiada dysze odprowadzające wodę ze zbiornika. Jest to istotne, bowiem dzięki temu będziemy mogli łatwiej wyciągnąć odkurzacz z wody – jeśli będzie on pusty to po prostu będzie także lżejszy.

fot. Fluidra | RA 6300 iQ

Istotna jest także właściwa konstrukcja worka filtracyjnego, która utrzymuje zanieczyszczenia w postaci zawieszonej, a to pozwala odkurzaczowi pracować z taka samą wydajnością przez cały cykl bez ryzyka zapchania się ścianek filtrów. Warto wybrać odkurzacz wyposażony w efektywne szczotki czyszczące. Co więcej, niektóre odkurzacze pozwalają na programowanie pracy i posiadają specjalne cykle szybkiego czyszczenia do najbardziej zabrudzonych miejsc. Dla pasjonatów zdalnej kontroli warto polecić modele, które można uruchomić z odległości, np. w trakcie podróży, by po przybyciu na miejsce od razu cieszyć się czystym basenem. Przy okazji warto zauważyć, że zdalnie można kontrolować każdy aspekt funkcjonowania basenu, jedyny warunek to zakup urządzeń kompatybilnych z systemem centralnym, np. w przypadku produktów Zodiac będzie to aplikacja AQUALINK – mówi Lidia Konopka.

fot. Fluidra | Alpha iQ RA 6700

Skorzystaj z wiedzy ekspertów

Jak widać, na czysty basen składają się trzy podstawowe elementy. Odpowiedni dobór systemów jest ważny już na poziomie budowy samego basenu, dlatego warto skonsultować to z ekspertami. Nowoczesne możliwości zdalnego sterowania i automatycznej pracy systemów uzdatniania są niezwykle pomocne dla wszystkich zapracowanych. Firma Fluidra Polska Sp. z o.o. oferuje fachową pomoc w zakresie wyboru basenu, jak też doboru właściwych systemów wspomagających, w tym aplikacji zdalnego sterowania. Wieloletnie doświadczenie sprawia, że Fluidra Polska Sp. z o.o., właściciel marek Astralpool i Zodiac nie tylko skutecznie podpowiada jak dbać o basen i wodę w basenie, ale jest także jednym z najchętniej wybieranych dostawców basenów i rozwiązań basenowych, zarówno przed odbiorców indywidualnych, jak też inwestorów oraz instalatorów, którzy mogą zawsze liczyć na rzetelną i fachową poradę.

Z pełną ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.astralpool.pl oraz www.zodiacpolska.pl

50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 61, woj. dolnośląskie
tel. 071 360 49 30,