Jak dobrze utwardzić grunt pod basen?

Żeby budowa basenu przebiegła bez przeszkód, konieczne jest przygotowanie gruntu. Przekłada się to także na dobry wygląd, a jak wiadomo, efekt wizualny jest zawsze istotny. Dlatego warto poświęcić kilka chwil, aby rozważyć różne możliwości, które mamy do wyboru i kroki, które trzeba wykonać.

Wygładzamy grunt pod basen

Przed utwardzeniem, teren najpierw należy wygładzić (wyrównać). Dlaczego to ważne? Ponieważ każda nierówność może przerodzić się w odkształconą nieckę. Może to również zniszczyć całą przyjemność z pływania. Podłoże jest możliwe do wyrównania w pojedynkę, używając tylko listwy i walca ogrodowego, ale dobrze jest zlecić to zadanie fachowcom.

Trzeba usunąć ostre przedmioty

Po wyrównaniu nadchodzi czas na oczyszczenie z ostrych przedmiotów (w tym także kamieni i np. korzeni z wyciętych drzew). Najlepiej użyć do tego celu grabi i wykrywacza metali. Niechciane przeszkody usuwa się po wyrównaniu terenu, gdyż wtedy widoczność jest lepsza, a żaden przedmiot nie „wyłoni” się już na powierzchnię.

Przyda się warstwa drenażowa

Aby woda mogła odpływać, a basen był wolny od wilgoci, należy nałożyć warstwę drenażową. Jak to zrobić? Przez ułożenie warstwy żwiru (lub ewentualnie drobnego kamienia) na co najmniej 10-15 cm głębokości. Na żwirze można położyć tzw. geowłókninę, dzięki której nie dojdzie do mieszania się z ziemią, a woda zostanie odprowadzona.

Sypiemy warstwę piasku

Na przygotowanej warstwie drenażowej należy rozprowadzić (koniecznie równomiernie) piasek – takie stabilne i równe podłoże będzie idealne pod basen. Warstwa powinna mieć od 5 do 10 centymetrów grubości. Aby jeszcze bardziej zwiększyć stabilność, piasek warto lekko zwilżyć i ubić za pomocą walca ogrodowego lub specjalnej ubijarki.

Kładziemy matę pod basen i… gotowe

Mata nie tylko ochroni basen, ale także odizoluje go od chłodnej ziemi. Jest to ostatni krok, który zabezpieczy dno przed uszkodzeniami i zadrapaniami. Po ułożeniu maty podłoże będzie już gotowe do stabilnej i bezpiecznej instalacji samego basenu.

Po co utwardzać podłoże – czy nie można tego pominąć?

Równe i twarde podłoże nie tylko zapobiega odkształceniom basenu ogrodowego pod wpływem ciężaru, ale chroni też przed gromadzeniem się wody i uszkodzeniami niecki. Oto dlaczego jeszcze warto utwardzać podłoże:

  • ciężar basenu i wody rozkłada się równomiernie na przygotowanym gruncie – uniknie się m.in. przemieszczania się, odkształcania i zapadania kąpieliska;
  • solidne podłoże zmniejsza ryzyko przebicia dna basenu ogrodowego przez ostre przedmioty, które zostały pominięte podczas robót przygotowawczych;
  • prawidłowo przygotowane podłoże zapewnia lepszy odpływ wody, a wilgoć nie gromadzi się pod basenem;
  • kąpielisko będzie lepiej się prezentowało w ogrodzie, gdy nie będzie widocznych nierówności.

Utwardzenie gruntu przedłuży również „linię życia” nowo powstałego basenu. W efekcie będzie można cieszyć się kąpieliskiem dłużej, a ewentualne naprawy będą zdarzały się rzadziej.

Przydatne narzędzia i materiały do przygotowania podłoża pod basen ogrodowy

Oprócz piasku budowlanego, żwiru i drobnego kamienia przydatne będą też narzędzia. Przed rozpoczęciem prac warto sprawdzić poniższą checklistę:

  • poziomica – kluczowa do wyrównania terenu i sprawdzenia poziomu równości;
  • walec ogrodowy (lub ubijak) – niezbędny do ubicia podłoża i wstępnego utwardzenia;
  • grabiarka i łopata – potrzebne do usunięcia kamieni i rozprowadzenia piasku oraz żwiru;
  • wykrywacz metali – pomocny w lokalizowaniu ostrych przedmiotów pod ziemią;
  • geowłóknina – materiał, który zapobiega mieszaniu się żwiru, piasku i ziemi.

Warto zainwestować w dodatkowe narzędzia, jak poziomica laserowa czy kultywator ręczny. O ile działanie tego pierwszego jest raczej jasne (bardzo dokładne sprawdzanie poziomu), o tyle drugie służy do luźnienia ziemi, a także usuwania korzeni i chwastów.

Utwardzanie gruntu pod basen ogrodowy można zamknąć w: wyrównaniu terenu, usunięciu ostrych przedmiotów z ziemi, stworzeniu warstwy drenażowej, wysypaniu piasku i ułożeniu maty pod basen. Dzięki temu ciężar zostanie równomiernie rozłożony, dno będzie chronione przed przebiciem, a wilgoć nie będzie gromadzić się pod basenem (kąpielisko posłuży dłużej). Nie trzeba wszystkiego wykonywać samodzielnie. Całość lub tylko część z opisanych prac można powierzyć fachowcom (można ich znaleźć np. w serwisie Majsteria.pl).

15-232 Białystok, Mickiewicza 32/22, woj. podlaskie
tel. 698 026 353,