Rodzaje basenów – przegląd

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów basenów, dzięki czemu możemy z powodzeniem wybrać ten, który będzie najbardziej dopasowany do naszych potrzeb i przestrzeni. Budowa własnego basenu to poważna inwestycja, dlatego przed przystąpieniem do niej warto rozważyć kilka kwestii, w tym np. rodzaj basenu. Firma Komfort i Relaks oferuje fachową pomoc i doradztwo przy wyborze basenu, tak aby był on skrojony na miarę oczekiwań klienta. W ofercie znajdziemy baseny skimmerowe, z rynną przelewową, zewnętrzne i wewnętrzne – nie tylko do użytku prywatnego, ale i np. hotelowego. Baseny wykonywane są z wysokiej jakości materiałów i z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Firma może pochwalić się 25-letnim doświadczeniem w kompleksowym projektowaniu i budowie basenów. W swoim portfolio posiada kilkaset basenów zewnętrznych i wewnętrznych m.in. w obiektach przydomowych, hotelowych, miejskich, SPA. Ponieważ satysfakcja i spokój klientów są dla niej priorytetem, klienci objęci są stałą opieką techniczną.

fot. KOMFORT I RELAKS

Basen skimmerowy jest najczęstszym rodzajem basenów prywatnych. Pobiera wodę przez specjalne otwory w ścianie niecki basenowej (skimmery). Taka konstrukcja jest zdecydowanie tańsza od tej z rynną przelewową. Bardzo dobrze sprawdza się w przypadku basenów prywatnych, które nie są mocno obciążone użytkowaniem. Komfort i Relaks oprócz standardowych skimmerów oferuje również typ top level z wąskim wlotem wody, dzięki czemu skimmer wygląda subtelniej i bardziej nowocześnie.

fot. KOMFORT I RELAKS

W technologii skimmerowej często budowane są baseny zewnętrzne. Przydomowe kąpielisko to zdecydowanie najlepsza opcja w przypadku użytkowania w sezonie letnim. Zapewnia obcowanie z naturą i korzystanie z pięknej, słonecznej pogody. To doskonała forma rozrywki i relaksu dla całej rodziny. Aby ochronić basen przed czynnikami atmosferycznymi czy zabrudzeniami z zewnątrz (np. przed liśćmi), a także utratą ciepła wody, można dodatkowo zamontować żaluzje wodne lub zadaszenie. Jeśli tylko mamy do tego odpowiednie warunki przestrzenne, warto wziąć pod uwagę budowę własnego basenu zewnętrznego.

fot. KOMFORT I RELAKS

Z kolei basen wewnętrzny to idealne rozwiązanie dla osób ceniących sobie prywatność i całoroczne użytkowanie basenu. Jest on droższą inwestycją w porównaniu z basenem zewnętrznym, z uwagi na konieczność budowy pomieszczenia lub jego przystosowanie. Firma Komfort i Relaks projektuje i wykonuje również systemy wentylacji pomieszczeń basenowych, zapewniające odpowiednią temperaturę i wilgotność powietrza.

fot. KOMFORT I RELAKS

Na koniec kilka słów o basenie z rynną przelewową, który rekomendowany jest z kolei dla dużych obiektów sportowych, hoteli, Aquaparków. Posiada dużą powierzchnię lustra wody i umożliwia użytkowanie przez dużą liczbę osób. Rynna przelewowa równomiernie zbiera zanieczyszczenia z powierzchni wody. Ten typ basenu producent poleca szczególnie osobom ceniącym sobie wysokie walory estetyczne.

fot. KOMFORT I RELAKS

Budowa basenu samodzielnie – od czego zacząć?

Budowa własnego basenu zawsze rozpoczyna się od przygotowania terenu. Należy mieć na uwadze kilka kluczowych kwestii, takich jak lokalizacja i pozwolenie na budowę w przypadku basenu zewnętrznego (nie jest potrzebne do 50m2 lustra wody). Odpowiednie miejsce dla basenu przydomowego powinno się wybierać z uwzględnieniem dostępu do słońca i ochrony przed wiatrem. Przed przystąpieniem do inwestycji, należy też sprawdzić określone wymagania dotyczące pozwolenia na budowę basenu w swojej okolicy. Samodzielna budowa basenu to sprawa skomplikowana, dlatego warto powierzyć ją profesjonalistom.

fot. KOMFORT I RELAKS

Czas na wyposażenie!

Po wybudowaniu basenu kolej na decyzję, w co go wyposażyć. Możliwości jest wiele, zostawmy jednak na boku takie udogodnienia jak np. trampolina. Na pewno warto zaopatrzyć się w systemy filtracyjne, pompy i chemię basenową, które pomogą w utrzymywaniu czystości wody w basenie. To oczywisty „must have”. Co jeszcze? Jeśli zamierzamy korzystać z basenu przez większą część roku, niezbędne będzie podgrzewanie wody – w tym celu stosuje się pompy ciepła. Wiele dostępnych aktualnie urządzeń jest energooszczędna, dzięki czemu inwestycja nie uszczupli nadmiernie portfela. Popularne jest też oświetlenie basenu – nie tylko dodaje uroku, ale także umożliwia korzystanie z kąpieliska po zmroku.

fot. KOMFORT I RELAKS

Budowa basenu samodzielnie to poważna inwestycja, dlatego najlepszą opcją jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów. Przed przystąpieniem do projektu warto dokładnie przemyśleć rodzaj basenu, lokalizację oraz wyposażenie – w tym wypadku również najlepsze efekty można osiągnąć dzięki konsultacjom ze specjalistami z branży. Warto także pamiętać o konserwacji basenu, aby cieszyć się nim przez wiele lat.

Więcej informacji na stronie: https://mojbasen.pl/

87-100 Toruń, ul. Poznańska 194/1, woj. kujawsko-pomorskie
tel. +48 56 657 22 66, +48 603 915 713,