Luksus czy standard?

O ile jeszcze do niedawna basen przydomowy zwykliśmy kojarzyć z luksusem zarezerwowanym jedynie dla tych najbogatszych, to dziś sporo się w tej kwestii zmieniło. Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie we własnym ogrodzie strefy relaksu, której sercem jest basen.

Firma AstralPool już od lat pomaga realizować te marzenia, będąc dziś jednym z wiodących producentów basenów (również luksusowych) oraz wyposażenia basenowego dla osób prywatnych i dla obiektów publicznych. Rozbudowany zakres usług: projektowanie, budowa, nadzór prac realizacyjnych, prace serwisowe oraz szeroki asortyment, w tym – urządzenia do ozonowania wody w basenie domowym, ogrodowym, hotelu czy publicznej pływalni oraz wciąż rosnące portfolio to mocne argumenty przemawiające na korzyść firmy, która dziś oferuje ponad 20000 produktów z branży basenowej. Jednym z flagowych rozwiązań AstralPool są urządzenia do uzdatniania wody basenowej, które pozwalają wyeliminować uciążliwości związanie ze stosowaniem chloru.

fot. Fluidra

Ozonowanie wody w basenie ogrodowym, domowym – jak to działa?

Utrzymanie w czystości basenu – zwłaszcza odkrytego, ogrodowego, jest sporym wyzwaniem. Wiadomo, że mechaniczne czyszczenie nie wystarczy, bo choć usunie większe zanieczyszczenia, to jednak nie sprawi, że woda będzie wolna od bakterii, drobnoustrojów czy mikroorganizmów. Tych ostatnich można pozbyć się stosując środki chemiczne, które uzdatniają wodę basenową i doprowadzają ją do wymaganego poziomu czystości. Najtańszym sposobem jest oczywiście chlorowanie, jednak minusy tego rozwiązania – przede wszystkim nieprzyjemny zapach i negatywny wpływ na skórę czy włosy sprawia, że coraz częściej chlorowanie wspomagane jest przez inne metody. Doskonałym sposobem na to, aby szybko i wydajnie oczyścić wodę, a zarazem ograniczyć znacząco dozowanie do niecki basenowej chloru, jest ozonowanie wody w basenie domowym, ogrodowym czy hotelowym.

fot. Fluidra

– Ozon, czyli trójatomowe cząsteczki tlenu, po wymieszaniu się z wodą basenową na tzw. bypassie, poza niecką basenu rozpadają się na dwuatomowy tlen, podczas tego procesu usuwając z wody wszelkie wirusy, bakterie, grzyby i inne mikroorganizmy – wyjaśnia Maciej Burkowski z firmy AstralPool. – Z basenu ozonowanego znika również nieprzyjemny zapach i wszelkie zazielenienia. Ta metoda daje pewność całkowitego oczyszczenia wody – dodaje.

Dodatkowo podczas uzdatniania wody basenowej z wykorzystaniem technologii ozonowania usuwane są także żelazo, mangan i amoniak, a proces utleniania mikrozanieczyszczeń oraz naturalnej materii organicznej jest przyspieszony. Woda w basenie ozonowanym zyskuje swoją naturalną barwę i krystaliczną przejrzystość bez dodatkowych „efektów” w postaci nieprzyjemnego smaku i zapachu chloru.

 

Uzdatnianie wody basenowej za pomocą światła UV

– Oprócz ozonowania wody w basenie doskonałym sposobem uzdatniania jest wykorzystanie lamp wyładowczych, emitujących promieniowanie ultrafioletowe. Oczyszczanie światłem UV musi zostać połączone z końcową dezynfekcją chlorem, jednak ultrafiolet utlenia chloraminy, które są odpowiedzialne za nieprzyjemny zapach – mówi Maciej Burkowski.

Naświetlanie lampami UV pozwala na usunięcie prawie stu procent bakterii i wszelkich innych drobnoustrojów rozwijających się w wodzie poprzez destrukcję ich DNA.

Co zatem lepsze: basen ozonowany czy oczyszczany za pomocą światła UV? Na szczęście nie trzeba na to pytanie odpowiadać, bo dostępne są rozwiązania, w których w jednym kompaktowym urządzeniu połączono te dwie najskuteczniejsze metody uzdatniania.

fot. Fluidra

Basen ozonowany i naświetlany promieniami UV – wyższy poziom oczyszczania

W ofercie AstralPool znajduje się zaawansowany system do uzdatniania wody w basenie, w którym połączono dwie wymienione powyżej metody oczyszczania. Jest to urządzenie UVAZONE do ozonowania i naświetlania promieniami UV. UVAZONE 300-1500 zaprojektowano jako zaawansowany system uzdatniania wody w basenach publicznych, w którym w celu maksymalizacji skuteczności dezynfekcji oraz usuwania chloramin, w kompakcie połączono ozonowanie i naświetlanie promieniowaniem UV. Urządzenie przyczynia się również do poprawienia jakości flokulacji, dzięki czemu woda basenowa osiąga bardzo wysoki stopień przejrzystości i klarowności.

Dzięki zastosowaniu UVAZONE można znacząco obniżyć zapotrzebowanie na chlor w wodzie basenowej, a badania potwierdziły efektywność w niszczeniu odpornych na chlor mikroorganizmów. Naturalnym skutkiem jest redukcja podrażnień skóry i oczu, wywołanych obecnością związków chloru i znaczna poprawa jakości wody basenowej.

– Warto też podkreślić niski koszt inwestycyjny (w porównaniu do standardowego ozonowania). Plusem jest również łatwość w montażu urządzenia, a także minimalne zapotrzebowanie na miejsce w pomieszczeniu technicznym – podsumowuje Maciej Burkowski.

fot. Fluidra

Różne kształty, wykończenia, ciekawe oświetlenie, zróżnicowane systemy filtracji… Dziś mamy ogromne możliwości w zakresie kreowania prywatnej, przydomowej strefy relaksu, a firmy takie jak AstralPool pomogą zrealizować nawet najbardziej nietuzinkowe i śmiałe wizje.

 

Warto pamiętać też o tym, że zaprojektowanie i budowa basenu to jedno. Już na etapie realizacji inwestycji warto przemyśleć, w jaki sposób będziemy uzdatniać wodę. Ozonowanie wody w basenie ogrodowym, domowym, a także w obiektach komercyjnych to najlepszy sposób na to, aby zapewnić czystą i wolną od wirusów i mikroorganizmów wodę bez skutków ubocznych, jakie niesie ze sobą stosowanie samego chloru.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.astralpool.pl

50-541 Wrocław, al. Armii Krajowej 61, woj. dolnośląskie
tel. 071 360 49 30,