Szkoła w Wysokiej k. Wrocławia

Wyciszanie pomieszczeń szkolnych w Warszawie

Członkowie Rady Rodziców, wspomnianej wyżej, Szkoły Podstawowej nr 340 na warszawskim Ursynowie nie pozostali bezczynni. Generalnym Wykonawcą, zakończonej sukcesem, modernizacji akustycznej tej placówki została firma HMT Group Sp.z o.o. W pierwszej fazie realizacji projektu wyciszono kilka wybranych sal lekcyjnych. Efekt? Zauważalnie lepsze warunki pracy i lepsze oceny (średnio o 1 stopień wyższe). Natomiast występy na auli stały się o wiele bardziej słyszalne. Wyciszanie pomieszczeń wykonano wykorzystując płyty dźwiękochłonne renomowanych producentów Ecophon oraz Rockfon. Na uwagę zasługuje fakt, że w każdym z pomieszczeń wykonano zindywidualizowane pomiary aby określić jaka ilość materiałów dźwiękochłonnych powinna zostać w nich zastosowana.

     

Przedszkole w Miliczu 
fot. HMT Group Sp.z o.o. | Szkoła w Wysokiej k. Wrocławia oraz Cenatrum Sportu w Jelczu Laskowicach

Co jest źródłem problemu, czyli kilka słów o narodzinach hałasu

Dzieci od zawsze były źródłem dużego natężenia decybeli. Tego nie zmieni nikt. Nie ma w tym nic złego, że młodzi ludzie sobie pokrzyczą. Pracą domową do odrobienia dla wykonawców budynków użyteczności publicznej (w tym szkół) jest wdrażanie rozwiązań, które umożliwią ograniczenie rozchodzenia się dźwięku. Istotne jest ponadto okiełznanie tzw. pogłosu i jego zaniknięcie po maksimum 0,6 sekundy (obecna norma).

Wyciszanie pomieszczeń w szkołach w Warszawie to pokłosie źle przemyślanych rozwiązań nawet nowoczesnej architektury. Podłogi i sufity są wykonywane z twardych materiałów. Szerokie korytarze są bardziej komfortowe i dostosowane do wymogów BHP i PPOŻ, ale… dźwięk bardzo dobrze się w takich warunkach odbija, bez przeszkód rozchodzi. I powraca do ludzi ze zdwojoną siłą. Zastosowanie paneli akustycznych, dźwiękoszczelnych sufitów podwieszanych i innych rozwiązań technicznych mających na celu polepszenie szeroko pojętej akustyki staje się koniecznością, jeśli nie palącą potrzebą. Rośnie świadomość znaczenia, jakie ma dla ludzkiego zdrowia wyciszanie pomieszczeń. W Warszawie to, opisywany wyżej, program pilotażowy dla szkół, ale nie tylko. Obiekty zabytkowe, hale sportowe i widowiskowe to często kolejne wyzwanie akustyczne (rzecz jasna nie dotyczy to wyłącznie stolicy).

hmt-szkoła2

fot. HMT Group Sp.z o.o. | Cenatrum Sportu w Jelczu Laskowicach

Akustyka i wyzwania z nią związane

Niewłaściwe rozchodzenie się dźwięku i jego natężenie w budynkach starych i zabytkowych może stanowić jeszcze większe wyzwanie dla wykonawcy. Duża kubatura pomieszczeń, konieczność zachowania ich pierwotnego charakteru zgodnie z wymogami konserwatora zabytków. To wyzwania generujące koszty często przekraczające możliwości inwestorów.

Wyciszanie pomieszczeń – zapewnienie właściwej akustyki w sali koncertowej wymaga od wykonawcy prawdziwej wirtuozerii. Firma HMT Group Sp.z o.o. dzięki wykorzystaniu rozwiązań technicznych od czołowych producentów (Ecophon, Rockfon, OWA, Heradesign) jest w stanie sprostać wyzwaniu. Dowód. Wykonała ona montaż akustyki w korytarzach, holach i śluzach głównej Sali Koncertowej Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu. HMT Group Sp.z o.o. może również pochwalić się wieloma innymi ambitnymi aranżacjami akustycznymi na inwestycjach m.in.:

  • Biurowca Santander we Wrocławiu,
  • Basenu we Wrocławiu przy ul. Wejherowskiej który był areną World Games,
  • Kina Cinema w galeriach w Głogowie oraz Gorzowie Wielkopolskim,
  • Hali sportowej w Nysie,
  • Budynku przedszkola w technologii pasywnej w Strzegomiu

oraz wielu innych sal sportowych, szkół i przedszkoli, budynków biurowych i użyteczności publicznej.

fot. HMT Group Sp.z o.o. |Biurowiec we Wrocławiu, Basen przy Wejherowskiej we Wrocławiu 

Nie dziwi więc fakt, że włodarze miasta stołecznego Warszawy zdecydowali się na udział tej doświadczonej firmy w projekcie pilotażowym modernizacji akustycznej warszawskich szkół.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.hmt-group.pl

67-400 Wschowa, ul. Towarowa 3, woj. lubuskie
tel. +48 71 350 47 07, +48 609 601 308,