Czeskie wino i Lahofer w Dobšicach u Znojmo

W ostatnich latach kultura picia wina w Republice Czeskiej została zredefiniowana, a tradycja winiarska Czech i Moraw przeżywa ponowny rozkwit. Doskonałym przykładem adaptacji przemysłu winiarskiego jest najnowsza inwestycja Lahofer, trzeciego największego producenta gron na Morawach. Ukończony w 2020 roku budynek winiarni Lahofer w mieście Znjomo jest częścią 430 hektarów winnic, a cała zabudowa zajmuje powierzchnię 3 842 m2. Kompleks składa się z trzech połączonych ze sobą budynków. Znajdują się tu między innymi strefa przetwórstwa wina i dystrybucji, natomiast na dachu winiarni stworzono otwartą dla zwiedzających przestrzeń wraz z amfiteatrem. Dzięki wymagającej konstrukcji powstałej z modułów kolumnowych – odzwierciedlających rzędy winorośli – budynek został wkomponowany w krajobraz morawskich zboczy, a wewnętrzna koncepcja żeber stworzyła równie efektowną, sklepioną przestrzeń, przywołującą na myśl tradycyjny kształt czeskich piwnic.

fot. Aluprof 

Nowatorski projekt Chybik + Kristof Associated

Projekt budynku przygotowany przez pracownię Chybik + Kristof Associated został nominowany do nagrody UE – Mies van der Rohe Award 2022 – jednej z najbardziej prestiżowych nagród architektonicznych na świecie. Winnica znalazła się także w gronie budynków wyróżnionych w IV edycji konkursu „Obiekt Roku w Systemach Aluprof”. Projektanci i firma Lahofer wybrali do realizacji projektu tylko te materiały i produkty, które spełniały rygorystyczne warunki techniczne. W efekcie zdecydowano się na rozwiązania Aluprof – MB-86 SI i MB-SR50N, które zapewniły wysoką izolacyjność termiczną okien i drzwi, energooszczędność oraz wodoszczelność.

fot. Aluprof 

Starannie dobrane materiały Aluprof

W wyborze materiałów istotnymi aspektami okazały się również elastyczność i możliwość eksperymentowania z formą. Systemy ścian słupowo–ryglowych MB-SR50N i systemy okienno–drzwiowe z przegrodą termiczną MB-86 SI Aluprof poza swoimi walorami technicznym, wpisały się również w ideę estetyczną budynku.

„Kształt słupów i rygli w systemie MB-SR50N pozwolił na budowę nowoczesnej fasady z widocznymi wąskimi liniami podziału. Rozwiązanie zapewniło jednocześnie trwałość i wytrzymałość konstrukcji, a także ułatwiło harmonijne połączenie poszczególnych biur z częścią dla zwiedzających, optycznie powiększając przestrzeń. Natomiast system okienno-drzwiowy MB-86 SI – zastosowany m.in. w reprezentacyjnej części budynku – dzięki wysokiej wytrzymałości profili umożliwił wykonanie okien o dużych gabarytach. Budynek stał się więc integralnym elementem otaczającej natury – tworząc efekt „otwartej przestrzeni”. – Tomáš Buček, project business manager Aluprof System CZECH s.r.o.

fot. Aluprof 

Z ofertą firmy Aluprof można zapoznać się na stronie: www.aluprof.com

43-300 Bielsko-Biała, ul. Warszawska 153, woj. śląskie
tel. +48 (33) 819 53 00,