Innowacje w budownictwie modułowym
Motorem napędowym dla rozwoju branży budowlanej z jednej strony są z pewnością rosnące wymagania klientów, dotyczące izolacji termicznej, akustycznej, niskich kosztów eksploatacji, krótkiego czasu budowy. Z drugiej strony wymagane innowacje wymuszane są też przez zmiany zachodzące w środowisku naturalnym, przede wszystkim – gwałtownie kurczące się zasoby naturalne. W efekcie wznoszone dziś budynki muszą być nie tylko tanie w utrzymaniu, ale również energooszczędne. Produktem, który idealnie wpisuje się w te wymagania są murowe panele izolacyjne Polytech Moduł System – nowatorskie rozwiązanie na skalę światową, opracowane przez firmę Akces BK Sp. z o.o. we współpracy z firmą Tech Service Polska Sp. z o.o.

Prefabrykowane izolacyjne panele murowe
W wyniku rozwoju technologii, w tym metod produkcji innowacyjnego styrobetonu, powstały izolacyjne panele murowe Polytech Moduł System (POLYTECH MS), przeznaczone do wykonywania przegród nośnych i nienośnych. Zakres zastosowań paneli izolacyjnych jest bardzo szeroki: można wznosić z nich ciepłe ściany zewnętrzne nośne, osłonowe, ściany działowe w budownictwie kubaturowym (obecnie są to domy jednorodzinne). Obecnie panele izolacyjne murowe Polytech Moduł System mogą być zastosowane w budynkach niskich. Ambicją firmy jest wznoszenie budynków średniowysokich do 20 m wysokości i 5 kondygnacji.
Opracowanie nowego produktu sprawiło, że oferta firmy Akces znacznie się poszerzyła: obecnie przedsiębiorstwo zajmuje się także projektowaniem i budową domów modułowych w technologii Polytech Moduł System. Wszystkie poczynania dzieją się we współpracy z firmą wdrożeniową Tech Service Polska oraz jednostkami naukowymi z kraju i zagranicy.

 

fot. AKCES BK Sp. z o.o.

Domy z gotowych elementów – dlaczego to się opłaca?
Jak wygląda budowa ciepłych ścian z wykorzystaniem paneli izolacyjnych POLYTECH MS? Pierwszym krokiem jest przygotowanie projektu. Wymiary fizyczne paneli mogą być dobierane indywidualnie w zależności od opracowanego projektu budowlanego danego budynku, możliwa jest również adaptacja gotowych projektów o tradycyjnej konstrukcji. Etap następny to produkcja ścian prefabrykowanych w systemie Polytech Moduł System (POLYTECH MS). Powstają one w zakładzie produkcyjnym, skąd transportuje się je na plac budowy. Następnie tak przygotowane ściany montuje się na fundamentach. Zaletą takiego rozwiązania jest nie tylko ekspresowy czas realizacji inwestycji (montaż jednej kondygnacji trwa zaledwie 1 dzień!). Poza samym montażem cała budowa odbywa się de facto w fabryce, co oznacza, że prace na zewnątrz ograniczone są do minimum, przez co uniezależniamy się od niesprzyjających warunków atmosferycznych, które często są hamulcem w przypadku tradycyjnego budownictwa. Dzięki temu, że w miejsce docelowe przywożone są gotowe elementy, utrzymamy także większy porządek na placu budowy, a zarazem zminimalizujemy ryzyko kradzieży sprzętu czy materiałów budowlanych. W odróżnienia od tradycyjnych murów, gotowe ciepłe ściany wykonane w systemie Polytech Moduł System mają równą i gładką powierzchnię co przyspiesza roboty wykończeniowe, redukując tym samym całościowy koszt inwestycji.

 

fot. AKCES BK Sp. z o.o.

Dla osób, które rozpoczynają budowę nie dysponując wielkim budżetem, zaletą nie do przecenienia w przypadku budownictwa modułowego jest możliwość późniejszej rozbudowy domu bez obaw, że bryła budynku będzie niespójna architektonicznie. Przegrody zewnętrzne domu modułowego w systemie Polytech Moduł System są zaprojektowane w klasie izolacyjności domów energooszczędnych (gdzie U ⋍ 0,15w/m2K). Dodatkowo Polytech Moduł System uwzględnia zastosowanie najnowocześniejszych technologii do zarządzania energią.

Panele izolacyjne w systemie Polytech
Zbudowane w systemie Polytech Moduł System ciepłe ściany są nie tylko doskonale zaizolowane termicznie i akustyczne oraz „skrojone” na miarę indywidualnych potrzeb klienta. Dzięki ich niewielkiemu ciężarowi można je posadowić również na słabszych gruntach, a błyskawiczny czas realizacji inwestycji i możliwość prowadzenia prac w zimie pozwala radykalnie przyspieszyć moment zamieszkania we własnym domu.
Wysoka izolacyjność cieplna paneli izolacyjnych w systemie Polytech gwarantuje niskie koszty utrzymania obiektu. W przypadku paneli dwuwarstwowych deklarowany współczynnik przenikania ciepła U dla wykonanej z nich przegrody wynosi 0,15⋍W/m2K. Pozwala to na konstruowanie i budowanie budynków niskoenergetycznych, spełniających z nadwyżką wymagania obowiązujące od 1 stycznia 2021 roku (U max. 0,2 W/m 2K), zawarte w rozporządzeniu Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, dotyczące warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

 

fot. AKCES BK Sp. z o.o.

Już dziś można śmiało mówić, że budowanie ciepłych ścian z paneli izolacyjnych w systemie Polytech to przełom w projektowaniu nowoczesnego i przyjaznego człowiekowi budownictwa. W czasach, w których liczy się nie tylko energooszczędność budynku (która w prosty sposób przekłada się na wysokość rachunków), ale także szybki czas budowy. Domy z gotowych elementów w systemie Polytech to rozwiązanie innowacyjne, świetnie wpisujące się w coraz wyższe oczekiwania klientów. Trudno też znaleźć domy, które tak celnie odpowiadałyby na wymóg elastyczności. Możliwość łatwej rozbudowy lub adaptacji istniejącej sprawia, że metraż domu może rosnąć wraz z rodziną i jej potrzebami.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.akces.info.pl oraz bezpośrednio w biurze projektowym firmy.

43-502 Czechowice Dziedzice, ul. Zielona 11, woj. śląskie
tel. +48 32 215 89 21,