Filozofia budownictwa pasywnego daje inwestorom gotowe rozwiązania w kwestii doboru i zastosowania odpowiednich materiałów budowlanych oraz technologii dzięki, którym możliwe jest realizowanie budynków, zużywających minimalną ilość energii cieplnej. Istotą budownictwa pasywnego jest maksymalizacja zysków energetycznych i ograniczenie strat ciepła, a jedną z podstawowych zasad dbałość o pełną szczelność przegród zewnętrznych i ich niski współczynniki przenikania ciepła.
Reguły te dotyczą również stolarki otworowej. Wynika to z faktu, że poprzez nieodpowiednie okna i drzwi budynek może tracić do 30 proc. energii cieplnej. Szybki rozwój technologii pozwala obecnie na produkcję stolarki otworowej spełniającej wymagania budownictwa niskoenergetycznego.

 

drewniane drzwi pasywne pasywne drzwi drewnianefot. WIATRAK

 

Drzwi pasywne – niska przenikalność, optymalna grubość skrzydła
Jaką charakterystykę powinny posiadać drzwi pasywne? Przede wszystkim ich przenikalność cieplna nie powinna przekraczać 0,8 W/m2K. Wyścig, o jak najniższe poziomy tego parametru wśród producentów drzwi trwa od dawna. Jednak należy pamiętać również o tym, że równolegle toczy się walka o jak najniższy stosunek grubości drzwi do wskaźnika przenikalności, tzn. skrzydło powinno być jak „najcieplejsze” i jednocześnie niezbyt grube aby nie obciążało ościeżnicy i zawiasów. Osiąga się to poprzez dobranie odpowiednich materiałów.
Firma WIATRAK opracowała konstrukcję skrzydła opartą na drewnianej kratownicy wypełnionej pianką polistyrenową oraz materiałem Aerogel Spaceloft.
– W produkcji drzwi łączymy ze sobą dwa, pozornie odległe od siebie materiały. Jednak tradycyjne, wszechobecne drewno i innowacyjny aerożel posiadają wspólne cechy, predysponujące je do tworzenia takich produktów jak drzwi pasywne – mówi Łukasz Wiatrak, właściciel firmy – Zarówno drewno jak i aerożel charakteryzują się najdoskonalszą izolacyjnością termiczną wśród wszystkich materiałów budowlanych, pozwalającą ograniczyć starty energii do minimum. Dodatkowo aerożel składa się w niemal 90% z powietrza i jest niewiele od niego cięższy, co otwiera nowe możliwości konstrukcyjne – dodaje.
Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów drzwi pasywne WIATRAK osiągają współczynnik przenikania ciepła na poziomie 0,69 W/m2K, przy grubości skrzydła 82 mm. Jest to obecnie jeden z najlepszych wyników na rynku. Drzwi wykonane są w systemie przylgowym, uszczelniane w skrzydle oraz ościeżnicy. Ramiak skrzydła wzmocniony jest stalowym profilem „C” 40 mm x 20 mm. Poszycie zewnętrzne skrzydła stanowią wodoodporne sklejki sosnowe lub dębowe.  
Konstrukcja ościeżnicy oparta jest na drewnie klejonym warstwowo o wymiarach 120 mm x 65 mm. Natomiast drewniany próg jest okuty listwami aluminiowymi.

 

drzwi drewniane pasywne pasywne drewniane drzwi drzwi pasywne z drewnafot. WIATRAK

 

Drzwi pasywne – wykończenie i bezpieczeństwo
Jednak drzwi nie stanowią jedynie ochrony przed stratami energii. Są one jednocześnie wizytówką naszego domu. Drzwi pasywne WIATRAK mogą być tworzone na indywidualne zamówienie. Na stronie internetowej firmy znajdują się poglądowe zdjęcia drzwi pasywnych, w trzech wzorach PA1, PA2 i PA3. Drzwi pasywne wykończone są w systemie czteropowłokowym. Producent zapewnia trzykrotne malowanie metodą hydrodynamiczną, farbami wodorozcieńczalnymi transparentnymi wg palety kolorów WIATRAK lub kryjącymi RAL za dopłatą. Impregnacja odbywa się w osobnym procesie. Poszczególne wzory różnią się od siebie zastosowaniem ozdobnych listew ze stali nierdzewnej inox.
Pasywne drzwi WIATRAK wyposażono w zamek listwowy klasa C o rozstawie 72 mm. Zaczep w futrynie zamka głównego regulowany jest mimośrodem. Cztery wysokiej jakości zawiasy umożliwiają płynną regulację w trzech płaszczyznach. Za dopłatą drzwi wyposażane są w klamki, rozetki i wkładki 50/55.

Ze szczegółową ofertą firmy WIATRAK można zapoznać się na stronie: www.wiatrak.biz.pl

Firma WIATRAK zajmuje się produkcją najwyższej jakości drewnianych drzwi zewnętrznych ocieplanych w technologii płyty warstwowej oraz drzwi wewnętrznych. Doświadczenie zdobyte w ciągu 25 lat konstruowania drzwi oraz wprowadzenie najnowszych maszyn sterowanych numerycznie zaowocowało osiągnięciem najwyższej dokładności i jakości wykonywanych produktów.

 

26-502 Jastrząb, ul. Szydłowiecka 139A, woj. mazowieckie
tel. 486284298, 600253186,