Konstrukcja PV na elewacji nie wpływa niekorzystnie na estetykę obiektu. Wręcz przeciwnie – może stać się jego oryginalnym dopełnieniem i ciekawą ozdobą. Możliwość układania różnego rodzaju wzorów z paneli fotowoltaicznych otwiera duże pole do popisu dla kreatywnych projektantów. To również atrakcyjne rozwiązanie na fasady tych budynków, w których możliwość korzystania z odnawialnych źródeł energii ma równie duże znaczenie, co ciekawy design. Z tego względu panele fotowoltaiczne mogą stać się ozdobą nowoczesnych biurowców, obiektów użyteczności publicznej czy też komercyjnych.

fot. AGS Sp. z o.o.

Trwałość w standardzie

Opracowany przez AGS innowacyjny system przeznaczony do montażu fotowoltaiki na elewacji pozwala na bezpieczne i trwałe zamocowanie paneli. Elementy systemu montażowego BIPV pokryto powłoką Magnelis®, która ma wysoką odporność na korozję w warunkach zewnętrznych, zostawiając pod tym względem stal ocynkowaną daleko w tyle.

Gwarantem pewnej inwestycji na lata są przeprowadzone testy oraz zgodność produktów z obowiązującymi normami. Właściwości techniczne systemu BIPV są poparte Krajową Oceną Techniczną, która potwierdza dużo szerszy wachlarz właściwości użytkowych niż norma PN-EN 1090-1. Na produkt ten udzielane jest aż 10 lat gwarancji.

System BIPV został ponadto przebadany przez Zakład Badań Ogniowych Instytutu Techniki Budowlanej. Podczas testów sprawdzono, jak w realnych warunkach zachowują się oferowane przez AGS podkonstrukcje. Wyniki testów potwierdziły trwałość konstrukcji PV na elewację w warunkach pożaru i spełnienie wymogów §225 Warunków Technicznych Budynków.

Konstrukcja PV na elewacji

System mocowań BIPV zaprojektowano tak, aby pomiędzy materiałem izolacyjnym a okładziną wierzchnią wykonaną z modułów znalazła się szczelina o szerokości 20 mm. Dzięki zachowaniu takiej przerwy możliwa jest właściwa cyrkulacja powietrza, a co za tym idzie – poprawia się również izolacja cieplna budynku. Szczelina sprawia też, że lepiej odprowadzana jest wilgoć.

System mocowań BiPV pozwala zamontować na elewacji moduły PV różnego typu. Mogą to być moduły ramkowe, a także moduły typu szkło-szkło. Co istotne – możliwy jest zarówno pionowy, jak i poziomy montaż paneli, co jeszcze bardziej poszerza możliwości tworzenia jedynych w swoim rodzaju rozwiązań, które staną się ozdobą elewacji.

fot. AGS Sp. z o.o.

Montaż paneli PV na fasadach różnego rodzaju obiektów wymaga rygorystycznego przestrzegania obowiązujących przepisów, które regulują kwestie takie jak bezpieczeństwo użytkowe, pożarowe czy ochrona cieplna budynku. Konstrukcje PV na elewacje zaprojektowano tak, aby łatwo sprostać tym wymogom – nawet w przypadku szczególnie restrykcyjnych przepisów dotyczących obiektów komercyjnych czy tych użyteczności publicznej. Świetnym przykładem może być zrealizowana z sukcesem inwestycja we Wrocławiu, gdzie na elewacji biurowca zainstalowano 110 modułów o mocy 365 W każdy. Przymocowane równolegle do powierzchni ścian zewnętrznych moduły fotowoltaiczne uzupełniły instalację dachową, jeszcze bardziej zwiększając niezależność energetyczną obiektu.

fot. AGS Sp. z o.o.

Spółka AGS to producent systemów mocowań dla nowoczesnego budownictwa. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji wyrobów stalowych, wykonywanych według indywidualnych wymagań i potrzeb klientów. Od początku działalności właściciele firmy postawili na systemy i rozwiązania, które wyróżniają Spółkę i jej produkty zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym.

Wszystkie oferowane produkty spełniają Warunki Techniczne dla budynków, a także wymogi przeciwpożarowe oraz normy trwałości, co zapewnia firmie Spółce AGS pozycję lidera na rynku. Przedsiębiorstwo posiada własny Dział Projektowy, który opracowuje projekty mocowań do elewacji, a także pomaga dobrać optymalne rozwiązania.

Szeroka oferta mocowań, oprócz wspomnianych konstrukcji PV na elewację, obejmuje także systemy do elewacji wentylowanych, klinkierowych, systemy do ciężkich okładzin, konsole pasywne wykonane ze stali nierdzewnej lub stali z powłoką Magnelis®, profile montażowe wykonane z aluminium lub ze stali z powłoką antykorozyjną Magnelis®.

Więcej informacji na stronie: www.ags.org.pl

02-485 Warszawa, ul. Kleszczowa 18, woj. mazowieckie
tel. (24) 235 40 79,