Elewacje wentylowane – konsole i ruszty gwarancją solidności konstrukcji

Sukcesywnie rosnąca popularność elewacji wentylowanych jest pochodną kilku czynników, przede wszystkim energooszczędności tego typu systemów. Komfort termiczny zimą i wyeliminowanie nadmiernego nagrzewania pomieszczeń latem pozwalają na zmniejszenie kosztów energii grzewczej czy wydatków ponoszonych na klimatyzację. Dzięki temu, że pomiędzy zastosowanymi warstwami zachowana jest cyrkulacja powietrza, wilgoć jest odprowadzana na zewnątrz, co skutecznie rozwiązuje problem nadmiernej kondensacji pary wodnej, a w dalszej perspektywie – rozwoju pleśni i grzybów.

fot. AGS Sp. z o.o. | Fasady wentylowane wykonywane z użyciem systemów AGS.

Wybierając systemy mocowań do fasad wentylowanych (konsole i ruszty) warto pamiętać o tym, że to właśnie one mają za zadanie przenosić obciążenia związane z ciężarem okładzin. Podkonstrukcje do montażu fasad odpowiadają za trwałość i żywotność konstrukcji i gwarantują, że elewacja skutecznie będzie poprawiać termoizolacyjność budynku. Choćby z tego względu warto stawiać na produkty renomowanych dostawców, jak firma AGS, która parametry oferowanych przez siebie wyrobów potwierdza w niezależnych jednostkach badawczych. Dzięki temu inwestorzy mają pewność, że wszystkie konstrukcje i zastosowane w nich łączniki budowlane spełniają wytyczne warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie oraz ETAG-u 034 w zakresie izolacyjności termicznej ścian z uwzględnieniem mostków termicznych, uderzeń ciałem ciężkim miękkim i twardym lekkim, odporności na szok termiczny, działania sił poziomych czy na wiatr.

Ponadto badania przeprowadzone przez Instytut Techniki Budowlanej potwierdzają trwałość systemów mocowań oferowanych przez AGS w warunkach pożaru i spełnienie wymogów §225 Warunków Technicznych budynków w zakresie nieodpadania okładzin elewacyjnych w czasie aż 120 minut.

Konsole do elewacji wentylowanych

Dobór konsol do elewacji wentylowanych oraz rusztu podkonstrukcji uzależniony jest od kilku czynników, m.in. od materiału, z jakiego wykonane są ściany budynku oraz od planowanej grubości i rodzaju ocieplenia. Na etapie projektowym należy też uwzględnić sposób mocowania okładziny, jej rodzaj oraz strefę wiatrową i korozyjną, w jakiej usytuowany jest dany obiekt.

– Oferujemy systemy mocowań elewacji wentylowanych, które są kompatybilne ze wszystkimi rodzajami okładzin zewnętrznych i ociepleń, przeznaczone do stosowania w różnych warunkach klimatycznych i strefach korozyjnych. W przypadku systemów standardowych, oferowane przez nas konstrukcje składają się z pasywnych konsol do elewacji wentylowanych oraz rusztu podkonstrukcji. Dzięki regulacji na łączeniu profili można w prosty sposób montować elewacje nawet na nierównym podłożu – mówi Cezary Rutkowski z firmy AGS.

Konsole pasywne AGS powstały z myślą o inwestorach poszukujących energooszczędnych i innowacyjnych rozwiązań. Pasywne systemy mocowań fasad sprawdzą się w szczególnie trudnych, agresywnych warunkach środowiskowych do klasy korozyjnej C5, co jest możliwe dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej czy stali czarnej z nowatorską powłoką Magnelis®. Rozwiązania pasywne cechują cechuje się zwiększoną trwałością korozyjną w porównaniu do konsol aluminiowych.

fot. AGS Sp. z o.o. | System pasywny AGS podstawowy (po lewej) i system pasywny BiPV.

– Doświadczony zespół specjalistów i własny park maszynowy pozwalają nam dostarczać innowacyjne rozwiązania, takie jak antykorozyjne konsole pasywne z przetłoczeniem na stopkach, wykonane ze stali nierdzewnej i stali czarnej, pokrytej powłoką metaliczną Magnelis®. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań i specjalnie zaprojektowanej budowie, nasze konsole do mocowania fasad pozwalają uzyskać bardzo dobre parametry izolacyjne, zmniejszając zjawisko występowania mostków termicznych. Co ważne, konsole pasywne proponowane przez AGS są o około 30-40% tańsze, niż konsole aluminiowe proponowane na rynku. Ponadto dzięki produkcji pod wymiar wszystkich elementów elewacyjnych, zapewniamy naszym Klientom optymalizację kosztową na poziomie 20-30% – mówi Cezary Rutkowski.

Konsole do mocowania fasad Magnelis® HI, wykonane ze stali czarnej S320 GD, pokrytej powłoką metaliczną Magnelis®, stanowią najlepszą i najbardziej efektywną alternatywę kosztową dla konsoli nierdzewnych, aluminiowych i cynkowanych zanurzeniowo. Wykazują zgodność z alkaicznymi materiałami budowlanymi, jak beton czy zaprawa murarska i można je stosować z dowolnym materiałem ociepleniowym. Dzięki temu, że pełnią funkcję łączników budowlanych, w znaczny sposób ograniczają przewodzenie zimna w głąb budynku, co przekłada się na poprawę parametrów termoizolacyjnych. Charakteryzują się poprawkami od punktowych mostków termicznych na poziomie U=0,002 W/m2*K dla konsol wiatrowych oraz U=0,006 W/m2*K dla konsol nośnych. Ponadto podlegają one zjawisku samoregeneracji np. na nieosłoniętych krawędziach czy spawach. Oferowane są w wysięgach od 120 mm do 290 mm (120, 140, 170, 210, 250, 290) oraz w szerokościach 70, 100, 130, 160, 190 mm, a na życzenie klienta dostępne są również wymiary niestandardowe.

fot. AGS Sp. z o.o. | System pasywny AGS do okładzin betonowych.

Konsole do mocowania fasad ze stali nierdzewnej HI+ i HI

Firma AGS jest ponadto producentem pasywnych konsol do elewacji wentylowanych ze stali nierdzewnej HI+ oraz HI. Pierwsze ograniczają w znaczny sposób przewodzenie temperatury w głąb budynku, co poprawia komfort termiczny wewnątrz. Ponadto dzięki zastosowaniu przez producenta dodatkowych otworów, mają one bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ= 4,3W/(m*K) i niwelują punktowe mostki termiczne. Doskonale sprawdzą się w nowoczesnym, wymagającym budownictwie, spełniającym wymogi Unii Europejskiej, jakie będą obowiązywały już od przyszłego roku w zakresie przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej U=0,20w / m2*K.

Z kolei pasywne konsole do elewacji wentylowanych HI spełniają wymogi Unii Europejskiej obowiązujące od 2017, które wyznaczyły współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych na poziomie poniżej U= 0,23w / m2*K. Tego typu rozwiązanie również niweluje punktowe mostki termiczne, a współczynnik przewodzenia ciepła dla konsol HI wynosi λ= 17 W/(m*K).

Konsole HI+ i HI oferowane są w dwóch grubościach (2 lub 3 mm) i wysięgach od 120 mm do 290 mm (120,140,170, 210, 250, 290) oraz w szerokościach 70, 100, 130, 160,190 mm. Podobnie jak w przypadku konsol z powłoką Magnelis® możliwe jest też wykonanie konsol nierdzewnych w innych wymiarach, spełniających wymagania projektowe klienta.

fot. AGS Sp. z o.o. | Konsole klinkierowe AGS.

Elewacje wentylowane, mimo niezaprzeczalnych zalet, są narażone na błędy wykonawcze, co często jest wynikiem doboru niekompatybilnych z wybraną okładziną elementów montażowych lub nieuwzględnieniem strefy korozyjnej. Inwestorzy, którzy zdecydują się wybrać konsole do elewacji wentylowanych i inne komponenty z oferty firmy AGS otrzymują nie tylko gotowy produkt, ale także profesjonalne wsparcie fachowców już na etapie projektowym. Dzięki temu mogą mieć pewność, że nie tylko pojedyncze elementy systemu, ale cała wykonana z ich użyciem elewacja będzie spełniać wymogi przeciwpożarowe, normy trwałości oraz wytyczne Warunków Technicznych dotyczące budynków i ich usytuowania.

Z ofertą firmy można zapoznać się na stronie: www.ags.org.pl

02-485 Warszawa, ul. Kleszczowa 18, woj. mazowieckie
tel. (24) 235 40 79,