Nowoczesne malowanie ścian – inspiracje kolorystyczne

Idealny kolor, czyli jaki? To pierwsze wyzwanie, przed którym stajemy, aranżując wnętrze. Producenci farb prześcigają się w tworzeniu unikalnych wariantów barw, by spełniać nasze wizje i marzenia. Szukając pomysłów na nowoczesne malowanie ścian we własnych czterech kątach, możemy inspirować się wyznacznikami globalnych trendów lub podążać za własnymi koncepcjami. W końcu to nam ma się mieszkać pięknie i przede wszystkim wygodnie!

Co mówią designerzy?

Instytut Pantone postawił w tym roku na kolor jednocześnie pełen energii i subtelności, łączący odcienie niebieskiego, fioletu i czerwieni. Wśród inspiracji ekspertów branży znajdziemy także ciepłe tonacje żółci, stonowane zielenie i różne warianty błękitu. Dopełnieniem palety są ponadczasowe połączenia beżu z szarością oraz złamaną bielą. Jednym słowem kreujemy wnętrza, które oddają pełnię bogactwa kolorystyki świata przyrody.

Jakie palety proponuje Dulux?

Ta idea bliska jest także gigantowi rynku farb – firmie AkzoNobel (Dulux). Jak zaznacza Mariusz Maciejewski – Jesteśmy sklepem patronackim marki, która od niemal 20 lat analizuje estetyczne kierunki wśród projektantów i proponuje najciekawsze rozwiązania. W tym roku wśród inspiracji nowoczesnego malowania ścian królują błękit i zieleń.

fot. Dulux/Marux

Kolory natury, które pozwalają głębiej odetchnąć, zatrzymać się na chwilę, by kontemplować otwarte przestrzenie i poczuć świeżość nowych możliwości. Te delikatne, a jednocześnie nasycone barwy stanowią punkt wyjścia do budowania całych palet kolorystycznych, optymalnych dla danej przestrzeni – od sypialni przez salon, kuchnię aż do gabinetów czy przydomowych stref relaksu.

fot. Dulux/Marux

Dulux Easy Care

Farby, z którymi samodzielnie osiągniemy niezapomniany efekt w swoim domu, to seria Dulux Easy Care – zapewnia Mariusz Maciejewski z Centrum Farb i Lakierów Marux. To prekursorska na polskim rynku plamoodporna farba o wyjątkowych właściwościach ochrony przed wodą i mokrymi zabrudzeniami. Warstwa hydrofobowa chroni przed przenikaniem nieczystości i tworzy matową powłokę. Dla pełnego efektu wystarczą dwie warstwy. A usuwanie plam jest bardzo proste. I nie musimy martwić się o blaknięcie koloru. To farba 10 razy bardziej odporna na szorowanie niż standardowe rozwiązania. Jeśli w dostępnej palecie barw nie znajdziemy koloru dla siebie, nasza firma chętnie stworzy idealny wariant w specjalistycznej mieszalni.

fot. Marux

Odważ się i samodzielnie wyznaczaj trendy – to proste!

Niezależnie od propozycji designerskich w zakresie kolorystyki pamiętajmy, że z odpowiednią farbą osiągniemy efekt WOW w każdym stylu, a znalezienie odcieni, które lubimy, będzie łatwe. I nie musimy z niczego rezygnować. Jednym z pomysłów na nowoczesne malowanie ścian jest bowiem nadawanie każdemu pomieszczeniu innego wyrazu. Akcenty ciepłych barw to dobra opcja do pokoju dziennego lub dla najmłodszych. Wiemy, że jasne stonowane kolory powiększają przestrzeń. Ale warto też odważyć się na wprowadzenie mocnych odcieni. Przykładowo granat jest elegancki i wyrafinowany i może stanowić świetny kontrast dla aranżacji wielu wnętrz.

fot. Dulux/Marux

Jak wspomina Mariusz Maciejewski – nie bójmy się szukać i eksperymentować. Zawsze możemy liczyć na wsparcie ekspertów Marux. Udostępniamy wzorniki, mamy czytniki koloru, dzięki którym możemy zbierać dowolne barwy z danego elementu wystroju – mebli, poduszek, tapicerek. Doradzamy, by wybór był w pełni trafiony.

Pomysły na nowoczesne malowanie ścian – style

Gdy wybraliśmy już kolory, czas na decyzję, jak je ułożyć. Wśród nowoczesnych inspiracji malowania ścian znajdziemy niezliczone warianty i co najważniejsze – wykonamy je sami. Jak zauważa Mariusz Maciejewski – eksperci aranżacji wyróżniają tu kilka możliwości potencjalnych ścieżek.

2 kolory – przełam rutynę

Odejście od pokrycia wszystkich ścian jednym kolorem jest wciąż na topie. Mocny akcent przełamania barwy ściany na przykład za łóżkiem w sypialni czy telewizorem w salonie lub roboczej części kuchni to sposób zarówno na ergonomiczny podział przestrzeni, jak i wizualne urozmaicenie.

Evergreeny – style architektoniczne, które kochamy

Na daną kolorystykę ścian decydujemy się często, by skomponować ją harmonijnie ze stylem aranżacji wnętrza, który wybieramy. Tu niesłabnącą od lat popularnością cieszą się między innymi: styl skandynawski, industrialny, vintage, boho, rustykalny, japandi. Dlaczego? To wnętrza, które kreują przyjemne, proste i przytulne wnętrza, ale z niebanalnym doborem detali wystroju. Nie ma tu miejsca na nudę, a sporo przestrzeni na oryginalność i modyfikacje.

fot. Dulux/Marux

Zaskakujące powroty i łączenia stylów

Trendy mają to do siebie, że lubią wracać, ale w fascynujących nowych odsłonach. To może zadziwiające, ale sprawdzone inspiracje nowoczesnego malowania ścian. I tak projektanci przywrócili do łask lamperię oraz inne elementy stylów poszczególnych dekad. Jeśli sentymentem darzymy retro, eklektyzm lub blisko nam do ornamentyki lat 60., z powodzeniem możemy oddać ten sentyment w kolorze ścian.

Wzory – więcej koloru, więcej ruchu

Mamy też wiele sposobów na zdynamizowanie części ścian w pomieszczeniach. Malowanie z wykorzystaniem gotowych szablonów, tworzenie pasów w różnych grubościach widocznych pod różnych kątem nachylenia i rodzajem oświetlenia, kropki, figury geometryczne to tylko garść inspiracji, z którymi stworzymy unikalne kompozycje.

7 patentów na szybką odnowę całego mieszkania

Ściany to podstawa udanej renowacji, ale – jak wspomina Mariusz Maciejewski – Marux i Dulux mają dodatkowo w zanadrzu coś specjalnego. To seria 7 farb pod wspólną nazwą „Szybka odnowa”, dzięki której własnoręcznie i bez wysiłku dokonamy transformacji mebli, okien, drzwi, boazerii, kaloryferów, wyposażenia kuchni czy płytek ściennych. Zestaw stanowi świetne uzupełnienie wybranych koncepcji nowoczesnego malowania ścian.

fot. Marux

Co wyróżnia te produkty?

• 2w1 – farba i podkład w jednym, nie potrzeba dodatkowych warstw.
• Świetna przyczepność i dokładne pokrycie powierzchni.
• Wydajność – zazwyczaj wystarczą 2 warstwy produktu.
• Szybkoschnące – 1 dzień i po sprawie.
• Wodorozcieńczalne o niskim poziomie zapachu – bez toksycznych substancji, bezpieczne dla alergików i dzieci.
• Zmywalne i odporne na ścieranie, uderzenia, zabrudzenia.
• Gładkie powłoki, wyśmienity efekt dekoracyjności.
• Łatwa pielęgnacja delikatnymi detergentami.
• Dostępne w ekonomicznych opakowaniach (0,75 l, 2,5 l).
• Gama kolorów pod wszystkie gusta.

Maluj z Marux

Jak widać, inspiracji do nowoczesnego malowania ścian jest bez liku. Od wyboru koloru przez rodzaj preferowanej stylistyki po malowanie detali wykończeniowych czy mebli – sami komponujemy spersonalizowane zestawy aranżacji. Pójdzie nam jeszcze łatwiej, gdy wszystkie produkty znajdziemy w jednym miejscu u sprawdzonych ekspertów.

fot. Marux

Jak zaznacza Mariusz Maciejewski – Centrum Farb i Lakierów Marux jest na rynku od 30 lat. Obserwujemy zmieniające się trendy. Tropimy i wdrażamy nowinki techniczne. Wiemy, że aby malować ściany pomysłowo, potrzebne są rozwiązania wydajne, szybko i mocno kryjące, proste w aplikacji, bezpieczne dla zdrowia domowników i w unikatowym stylu. Wszystkie te atuty zapewnia seria farb Dulux.

Szczegółowa oferta w zakresie doboru farb do nowoczesnego malowania ścian, mebli, okien i drzwi dostępna jest na stronie dystrybutora www.marux.pl.

64-100 Leszno, ul. Kochanowskiego 23, woj. wielkopolskie
tel. 65 520 39 05 ,